Image

Čo ponúka web pre cestovateľov

Cestovateľov môžeme rozdeliť na mnoho skupín. Na tých, ktorí cestujú každý deň či týždeň do práce, tých, ktorí majú cestovanie ako hobby alebo tých, ktorí cestujú „prstom po mape“.
V tomto článku sa pokúsime poradiť užitočnú webstránku každému z uvedených (ale aj nemenovaných) „typov“ cestovateľov.

Stránka www.cp.sk je určená na vyhľadávanie v cestovných poriadkoch v rámci SR. Samotná stránka sa označuje ako Celoštátny informačný systém o cestovných poriadkoch. Podľa názorov z webových fór si dovolíme tvrdiť, že 99 % informácií o existujúcich spojeniach bolo pravdivých. Jednu vec by sme však systému vytkli, a to vyhľadávanie spojení, kde je na ceste z bodu A do bodu B jedno či viac prestupovaní v bodoch C, D, atď. Tu má systém isté rezervy, takže odporúčame vyhľadať si najprv spojenia z bodu A do prestupného bodu C a potom z bodu C do bodu B ako len vyhľadanie spojení medzi bodom A a B. Veľakrát sa totiž stáva, že skombinovaním spojení z A do C a z C do B objavíte možnosti, ktoré vám počítačový systém nebol schopný pri použití druhého postupu nájsť a zobraziť. Stránku odporúčame na vyhľadávanie slovenských vlakových a autobusových spojení a takisto MHD, ak poznáte názvy zastávok v danom meste.

Image

www.cp.sk: Klasika pre vyhľadanie cestovného spojenia, momentálne pod krídlami Atlasu.

Ak však viete, že chcete ísť na predposlednú zástavku linky 83 v Bratislave, k tejto informácii sa vám pomocou predošlej stránky nepodarí dostať. V takom prípade použite server www.imhd.sk, ktorý poskytuje široké informácie o MHD v našich najväčších mestách. Nájdete tam kompletné cestovné poriadky pre jednotlivé linky MHD, pre každú zástavku na danej linke. Určite oceníte možnosť vytlačiť si čas odchodov z danej zástavky pre konkrétnu linku. Užitočná je takisto kompletná mapa spojení MHD v meste spolu s názvami zastávok. Stránka ponúka omnoho viac informácii o MHD, ktoré však ocenia najmä ľudia zaoberajúci sa problematikou MHD hlbšie ako bežní cestujúci. Pre vyhľadanie spojenia v krajine našich západných susedov, v ČR, môžete využiť napr. www.jizdnirady.cz.

Image

www.imhd.sk: Kliknutím na názov zastávky sa zobrazia časy odchodov električky č. 8 z danej zástavky.

Ľudia znalí angličtiny, ktorí sa chystajú na cestu do zahraničia, by pri príprave na cestu nemali minúť stránku projektu Wikitravel (wikitravel.org). Projekt je založený na myšlienke Wikipédie. Cieľom je vytvoriť voľný, aktuálny, kompletný a spoľahlivý systém sprievodcov, pričom každý môže text sprievodcu meniť či dopĺňať. Pokiaľ sa potrebujete dozvedieť, čo najviac praktických informácii o cieli vašej cesty, Wikitravel by mal byť prvým webom, na ktorú zamierite. Nájdete tu informácie o spôsobe dopravy z letiska do centra, o systéme hromadnej dopravy v mnohých mestách, o atrakciách v danom mieste spolu s cenami vstupeniek alebo o cenovo prístupných a pritom dostatočne kvalitných hoteloch či reštauráciách. Nachádzajú sa tu tisícky sprievodcov k najrôznejším turistickým destináciám. Ak máte po zhliadnutí textu sprievodcu pocit, že tam nejaká dôležitá informácia chýba, môžete ju, samozrejme, pridať.

Image

Wikitravel: Úvodná stránka projektu, ktorého cieľom je vytvoriť voľný, aktuálny, kompletný a spoľahlivý systém sprievodcov.

Záujemcovia o virtuálne cestovanie či tí, ktorí hľadajú cieľ svojej budúcoročnej dovolenky, sa môžu nechať inšpirovať na stránke www.yannarthusbertrand.com. Nájdu tu nádherné fotografie rôznych zaujímavých miest našej planéty videných z výšky. Ich autorom je francúzsky fotograf Yann Arthus-Bertrand. Fotografie boli predmetom výstavy putujúcej po mestách celého sveta. Ak sa chystáte využiť na svoje cestovanie po vzdialených krajinách vlak, zamierte na www.seat61.com, ktorý poskytuje hŕbu užitočných informácií ohľadom cestovania vlakom. Pokiaľ sa cieľ vašej cesty nachádza v Európe, odporúčame zároveň prezrieť aj www.raileurope.com. Obidve stránky sú v angličtine.

Pre vyhľadávanie a rezerváciu leteckých spojení existuje množstvo internetových portálov. Z tých slovenských spomenieme napr. www.pelikan.sk , www.skrz.sk, letenky.sme.sk a letenky.zoznam.sk. Tieto portály väčšinou využívajú služby rezervačného systému Amadeus, ktorý má tiež svoj vlastný portál dostupný na www.amadeus.net. Funguje vo viacerých jazykoch, no slovenčina ani čeština medzi nimi nie sú. Anglicky rozumejúci ľudia môžu využiť na vyhľadanie leteckého spojenia stránku www.kayak.com. Je to vyhľadávací nástroj, ktorý prehľadá stovky rezervačných stránok jednotlivých leteckých spoločností a výsledky zosumarizuje podľa vašich požiadaviek do jednej výslednej stránky. Ide o veľmi užitočný príklad využitia technológie, módne nazývanej aj Web 2.0. Jednoznačne však odporúčame pri vyhľadávaní konkrétneho leteckého spojenia na konkrétny dátum využiť služby viacerých systémov, nakoľko výsledky sa odlišujú a často sa stáva, že niektorý let v databáze jedného vyhľadávača nenájdete, ale v druhom už áno. Navyše aj cena toho istého letu býva občas v rôznych vyhľadávačoch rozdielna. Ak už máte let rezervovaný, tak v prípade, že vaša letenka bola rezervovaná cez rezervačný systém Amadeus, nájdete bližšie informácie po zadaní rezervačného kódu letenky a vášho priezviska na www.checkmytrip.com. Letenky klasických leteckých spoločností sú zvyčajne rezervované cez systém Amadeus, letenky tzv. low-costových spoločností však väčšinou nie.

Image

www.kayak.com: Ponuka letov z Bratislavy do Londýna a späť zoradená podľa kritéria ceny.

Ak radi čítate o zaujímavých miestach, zasurfujte do sekcií o cestovaní na slovenských internetových portáloch ako napr. dromedar.zoznam.sk, cestovanie.pravda.sk, cestovanie.sme.sk, cestovanie.azet.sk. Tipy na vašu budúcu cestu nájdete aj na českých stránkach ako www.kalimera.cz, www.outdooring.cz či www.cestovatel.cz. Ponuku last minute dovoleniek „prekvapujúco“ nájdete na www.lastminute.sk. Ak sa nebodaj chcete dozvedieť viac o rôznych horolezeckých a cestovateľských expedíciách cestovateľov zo SR a ČR, naťukajte www.expedition.sk a zamierte do sekcie Expedície. Návštevníkom slovenských hradov, zámkov, kaštieľov môžeme poradiť stránky www.zamky.sk a www.hrady.sk O hradoch, zámkoch a kaštieľoch na území Slovenska sa dozviete ich históriu, lokalitu, pozrieť si môžete fotogalériu či mapu pôdorysu objektov a ich okolia. Záujemcom o návštevu slovenských jaskýň dávame do pozornosti stránku Správy slovenských jaskýň, konkrétne sekciu venovanú jaskyniam – www.ssj.sk/jaskyne.

Image

www.checkmytrip.com: Let z Melbourne do Viedne by mal trvať 20 hodín čistého času, poletí sa Boingom.

Nadšencom pešej turistiky po našej vlasti odporúčame stránku hiking.sk, ktorá sama seba označuje ako „poslednú zástavku pred cestou“. Nájdete na nej kopu užitočných tipov, kam sa vydať na túru, popisy prístreškov, v ktorých môžete počas viacdňovej túry prespať, testy rôznych komponentov turistickej výbavy (batohov, topánok, oblečenia, stanov, máp, sprievodcov), praktické rady pre prípravu na túru a samotný pobyt v prírode za rôznych okolností. Súčasťou je aj fotogaléria odporúčaných túr, plánovač túry atď. Jednoducho komplexný súbor hodnotných informácií pre pešiu turistiku. Podobne sa dá označiť aj stránka www.turistika.cz, ktorá sa však samozrejme sústreďuje najmä na ČR, ale nájdeme na nej aj informácie o turistických lokalitách v SR.

Image

www.hiking.sk: Poslednú zástavka pred cestou – nájdete tu aj testy turistickej obuvi.

Veľmi peknou stránkou informujúcou o Slovensku vo viacerých jazykoch je stránka Slovenskej agentúry pre cestovný ruch www.slovakiatourism.sk, ktorej adresu môžete odporučiť cudzincom, zaujímajúcim sa o našu domovinu. Kopu užitočných informácií pred cestou do krajín Európskej únie získate na stránke o Európskej únii, v sekcii o cestovaní – www.euroinfo.gov.sk/index/go.php?id=1004. Mapy rôznych kútov celého sveta nájdete na Google Maps (maps.google.com). Mapu si môžete pozrieť ako klasickú mapu, satelitnú mapu alebo spojenie oboch. Ak si vytvoríte užívateľský účet na Google, môžete využiť aj pokročilé personalizované funkcie ako sú označenie miesta, dokreslenie objektov a zvýraznenie určitých ciest a území na mape, či priloženie textov, fotografií alebo videí ku určitým miestam. Pokiaľ vás na stránke zaujali najmä satelitná mapy a pokročilé personalizované funkcie, mali by ste pouvažovať o inštalácii Google Earth (earth.google.com), ktorý toho dokáže ešte omnoho viac.

Image

www.slovakiatourism.sk: Súčasťou webu je aj veľmi pekná fotogaléria slovenských turistických atrakcií.

Ak sa na cestu vydávate na vlastnom aute, tak sa zíde možnosť vyhľadania cesty z bodu A do bodu B. Príkladom takejto služby je www.viamichelin.com, ktorý sa koncentruje na Európu a dokáže cestu vyhľadávať na základe rôznych kritérií (najnižšie náklady, najkratší čas, najzaujímavejšie zastávky, atď.) alebo už spomínaný maps.google.com, ktorý cestu vyhľadá v Európe, Severnej Amerike, Austrálii či Novom Zélande. Ak ste majiteľom prenosného MP3 prehrávača s displejom na zobrazovanie obrázkov, môžete pri cestovaní využiť aj jeho možnosti. Na internete nájdete množstvo podcastov či upravených materiálov pre takéto prehrávače. Spomenieme napr. www.roughguides.com/website/travel/Downloads/Podcasts/ a www.isubwaymaps.com. Pokiaľ máte vo vlastníctve Pocket PC, takisto ho môžete zúžitkovať pri vašich cestách, a to aj v prípade, že nemá GPS modul. Napríklad stiahnutím rôznych textových sprievodcov a máp z internetu a ich nahraním do takéhoto zariadenia.

Image

Google Maps: Satelitná mapa oblasti Vysokých Tatier okolo Štrbského Plesa.

Na záver by sme radi zmienili dva pozoruhodné a originálne projekty. Prvým z nich je www.stopar.sk, autostop na webe. Stránka, na ktorej môžete zadať štart, cieľ a čas svojej cesty spolu s počtom voľných miest vo vozidle, a takto ponúknuť ostatným voľné miesto vo vašom vozidle zadarmo, či za úplatu. Ak napríklad každý pondelok ráno cestujete sám autom do Bratislavy a cesta sa vám zdá nudná a/alebo drahá, potom môžete takýmto spôsobom nielen spoznať nových ľudí, ale aj znížiť náklady na benzín. Platí to, samozrejme, aj opačne – ak už máte plné zuby cestovania autobusom, možno na stránke nájdete niekoho z vášho mesta, kto vás každý pondelok pohodlne odvezie do Bratislavy. Druhým projektom je www.couchsurfing.com, stránka, na ktorej sa môžete stať súčasťou komunity cestovateľov a poskytnúť svoju voľnú posteľ, izbu, sprevádzanie či len posedenie pri pive alebo káve iným cestovateľom; alebo takéto ponuky vyhľadávať. Takto môžete nájsť veľa kamarátov, ušetriť náklady na ubytovanie, nehovoriac o možnosti omnoho hlbšie spoznať kultúru a zvyky iného národa. Keďže projekt je medzinárodný, stránka je vo viacerých jazykoch, no najviac informácií sa dozviete v angličtine.

Image

ViaMichelin: Cestu z Košíc do Žiliny našiel, no cesta z Košíc do Žiliny mu už robila problémy.

{moscomment}