Poradíme: Aké tlačiarne a tonery?

 

   

„Myslel som si, že založenie sro bude pri štarte môjho podnikania tým najnáročnejším krokom. Potom som sa pustil do zariaďovania kancelárie a jej technického vybavovania. Vedeli by ste mi poradiť aké sú najlepšie tlačiarne a čoho sa pri kúpe vyvarovať?“ 
Pri výbere vhodnej tlačiarne je dôležité stanoviť si dopredu aké sú vaše požiadavky. Mali by ste si v prvom rade povedať, čo všetko chcete tlačiť a cca v akom objeme. Pokiaľ totiž hľadáte tlačiareň do kancelárie na tlač faktúr a objednávok, postačí vám monochromatická laserová tlač, ale ak potrebujete tlačiť aj prospekty alebo fotografie, bude nutné zakúpenie farebnej tlačiarne. Ak budete tlačiť veľa, môže vás vyjsť najlacnejšie atramentová tlač, pretože kancelárske atramentové zariadenia môžu mať aj o 50% nižšie prevádzkové náklady než porovnateľné laserové tlačiarne. Atrament dokáže vytvoriť na špeciálnom photo papieri jemnejšie prechody a ostrejšie detaily než laserová tlač. Je preto vhodnejší pre tlač fotografií a nemusíte sa báť ani rozpíjania pri styku s vodou. Súčasné atramenty majú prakticky ihneď po tlači vysokú odolnosť aj voči vode, takže sa dokumenty pri náhodnom obliatí nerozpíjajú.

 

Ak plánujete tlačiť relatívne málo, bude vhodné zvážiť kúpu laserového zariadenia alebo sa dobre predzásobiť náhradnými nápňami. V prípade malých atramentových zariadení, na ktorých sa tlačí pomerne malý objem dokumentov sa totiž časť atramentu spotrebuje na servisné účely, čiže pri zapnutí, po dlhšej pauze pred tlačou a podobne sa časť atramentu zo zásobníku odstrekne do odpadového kontajneru v tlačiarni, aby sa prečistili trysky od prípadného „zaschnutého“ atramentu. Výrobcovia s touto servisnou údržbou rátajú a nezriedka je zahrnutá aj do špecifikácií výťažnosti atramentových zásobníkov, no pri skutočne veľmi striedmom používaní tlačiarne môže nastať stav, že oveľa viac atramentu miniete na nutnú údržbu, než na samotnú tlač. Atrament je skrátka výhodnejší len keď tlačíte naozaj často a veľa.

 

Čo sa týka konkrétneho modelu, platí pravidlo, že čím je zariadenie drahšie, tým má nielen viac funkcií a vyšší výkon, ale aj nižšie náklady na tlač jednej stránky. Medzi jednotlivými výrobcami sú dnes takmer zanedbateľné rozdiely čo sa týka kvalita, takže je prakticky jedno, či si kúpite Canon, Lexmark, OKI, Epson alebo HP.  Dôležité je pozrieť sa na výbavu tlačiarne (ak potrebujete či má aj skener, obojstrannú duplexnú tlač, zabezpečenú tlač, detailné sledovanie nákladov, prídavné zásobníky,…) a na konektivitu (sieťová karta, bezdrôtová tlač, tlač a scan priamo cez USB disk a pod.). Práve táto výbava dnes robí hlavné rozdiely medzi jednolivými modelmi.

 

Dôležité však je, aby ste vždy používali originálne náplne a tonery. Ak máte napr. zariadenie HP, treba používať HP tonery a nie alternatívne alebo refillované (znovu napĺňané) tonery. Inak totiž prichádzate o záruku na svoju tlačiareň a je tu vyššie riziko jej poškodenia, pretože originálne a otestované tonery používa iba výrobca. Refillované kazety môžu byť naplnené nevhodným farebným prachom, ktorý síce tlačí „farebne“, no môže vám poškodiť mechaniku a zopár ušetrených eur môžete prerobiť na pozáručných opravách a servise.