Image

Porovnanie: 3×3 megapixely v mobiloch

Nokia N73, Sony Ericsson K800i a Samsung D900. Samé fajnové mobily, ktoré spájajú trojmegapixlové fotoaparáty. Ktorý si vybrať?

Rok 2006 opäť posunul fotoaparáty v mobiloch o jeden krok (megapixel) vpred. Štandardom bestsellerov sa stali 3 megapixely a tie sa ukázali v rôznych podobách. Združili sme v redakcii trojicu prístrojov, aby sme si porovnali ich prevedenie fotoaparátov, rozhranie, ovládanie i výslednu kvalitu fotografií.

Na štartovacej čiare máme prvý Cyber-Shot (K800i) mobil z dielne Sony Ericssonu, ktorý vyhral v roku 2005 nepísaný boj o najlepší dvojmegapixlový fotoaparát v mobile. Teraz priniesol zaujímavý brand od Sony, vylepšené ovládanie, funkciu BestPic a 3 megapixely. Pre toto porovnanie je favoritom, nakoľko značka Sony Ericsson ovláda kategóriu imagingu.

Tvrdým konkurentom bude Nokia N73. Multimediálna N-Series sa zlepšuje každým modelom a N73 berie 3-megapixlový fotoaparát z N80, vylepšuje ho o viaceré funkcie a pridáva optiku Carl Zeiss. Či sa využije aj v skutočnosti alebo len pre marketingové prospekty, to uvidíme.

Tretím modelom je Samsung D900. Tenučký slider, o ktorom by ste si pomysleli, že slušnú optiku s 3 megapixelmi ani nemá kam dať. Minulé modely, či už s jedným alebo dvomi megapixelmi veľa vody nenamútili, no Kórejci sľubujú zlepšenie. Dočkáme sa už pri tomto modeli?

Sony Ericsson K800i – výbava a ovládanie

Pre Sony Ericsson je horizontálna poloha fotoaparátu typická už na mnohých modeloch, K800i nie je výnimkou. Na zadnej strane sa nachádza malý obdĺžnik ako aktívny kryt fotoaparátu, zahaľuje však iba šošovku a blesk. Jeho pevnosť je dobrá, ale pozor na ukladanie prístroja do vrecka nohavíc – ak omylom posuniete kryt, fotoaparát sa zapne. Ochrana prvkov je tak riešená zaujímavo, ale nie stopercentne. Ovládanie si vystačí na bočnej strane s dvomi tlačidlami pre zoom a jedným fungujúcim ako spúšť. Jeho umiestnenie je dobré, ale… vedľa tlačidla sa nachádza vyvýšená časť bočnej strany. Nie je tam nič iné, iba vyššie miesto. Keď nahmátete mobil a tlačidlo na boku, okamžite sa vám prst uvelebí práve na vyvýšenom mieste, ale nie na spúšti. Na to si treba zvykať. Zvyšok ovládania majú na starosti tri tlačidlá pod displejom (dve potvrdzovacie, jedno spätné) a joystick.

Image

Displej je minimalistický pri zobrazovaní údajov – v spodnom riadku vidieť vybrané rozlíšenie, cieľ ukladania obrázkov (telefón alebo karta), blesk. V pravom stĺpci sa nachádzajú dve ikony, medzi ktorými sa prepnete joystickom medzi fotoaparátom a kamerou. Nasleduje voľba Zobraziť, ktorá prepne používateľa do Galérie.

Všetky nastavenia sa nachádzajú pod rovnomennou voľbou a sú usporiadane a la Cyber-shot digitálne telefóny. V spodnej časti sa ukážu ďalšie dva riadky navyše a v nich sa nachádzajú nasledovné položky:

Režim – normálny, panoráma (poskladá pár fotografií), rámy, BestPic (fajnová novinka, pri ktorej telefón zvládne urobiť deväť snímkov za sebou a vyberiete si ten najvhodnejší – som veľmi milo prekvapený, že mobil bez operačného systému dokáže takto pracovať s kvantami dát)
Scény slúžia primárne na úpravu svetelných podmienok: automaticky, krajina v šere, portrét v šere, krajina, portrét, pláž alebo sneh, šport, dokument.
Veľkosť (rozlíšenie): 3 Mpx, 2 Mpx, 1Mpx, VGA (pekne vytvorená štvorica rozlíšení, množstvo používateľov si však raz nastaví 3 Mpx a nižšie nepôjde)
Kvalita fotografie: normálna alebo vysoká (opäť platí, že používateľ skôr nastaví vysokú a k nižšej sa už nedostane).
Zaostrovanie: automaticky, makro, nekonečno (voľbu podriaďte čomu fotíte, väčšina si vystačí s automatikou
Blesk: vypnutý, automaticky, potlačenie červených očí (blesk je inak dosť silný, xenónový)
Samospúšť ponúka iba jeden čas, cca 10 sekúnd. Pri bežnom profile odpočítava čas aj zvukovými signálmi s čoraz vyššou frekvenciou. Zaujímavé riešenie.
Efekty: štyrikrát klasika, t.j. čiernobiely, negatív, sépia a solarizačný.
Vyváženie bielej farby s piatimi voľbami: automatické, denné svetlo, oblačno, žiarivka, žiarovka.

K nastaveniam ešte možno pridať štvoricu zvukov uzávierky (zbaviť sa ich môžete po prechode do tichého režimu) a cieľové miesto pre obrázky.

Nokia N73 – výbava a ovládanie

N73 sa už správa ako poriadny digitálny fotoaparát a využíva horizontálnu polohu. Na zadnej strane sa nachádza aktívny kryt po dvojtretinove dĺžke. Výborne chráni šošovku, reaguje na otvorenie a okamžite spúšťa funkciu fotoaparátu. Akurát sa po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch začína uvoľňovať, nakoľko ide o kus plastu. Na bočnej strane je vhodne umiestnené veľké tlačidlo (t.j. spúšť) a vedľa neho maličké tlačidlo pre vstup do Galérie. Vo vyššej časti sa nachádza kolískové dvojtlačidlo na zoom. Pri spustení fotoaparátu sa rozsvietia bočné tlačidlá namodro – užitočný a efektívny moment! Ovládanie fotoaparátu potom dopĺňa joystick pre jednotlivé funkcie. Fotoaparát i Galéria nabiehajú pomerne rýchlo, cca dve sekundy.

Image

Displej zobrazuje štandardne okolie plus niekoľko ikon v pravom stĺpci. Ikon je zväčša šesť a umožňujú prístup ku kamere, typu obrázku, blesku, samospúšti, nastavenie bielej. Po vytvorení fotografií nabiehajú iné možnosti – vymazávanie či posielanie fotografie. V zásade je dobré mať tieto funkcie poruke, zvyšok si už nastavíte v menu (veľkosť fotografie, makro, digitálny zoom atď.).

Pri fotografii máte k dispozícii rozlíšenia 3Mpx, 2Mpx, 0,8Mpx a VGA. Pokojne foťte s 3MPx, nech si užijete plnú kvalitu. Nižšie majú význam len pre MMS. Pri režime si nastavíte automatiku, vlastný, makro, portrét, krajinu, šport, noc alebo nočný portrét. Rozdiel je citeľný, hoci väčšina bude používať stále autonastavenie so slušnými výsledkami. Využiť sa dá aj sekvenčné fotografovanie.

Blesk je k dispozícii, je pomerne silný a môže byť automaticky, vždy používaný, na redukciu červených očí alebo vypnutý. Naša rada – zväčša automatika, keď necvaká, tak nastaviť vždy foto s bleskom. Výnimkou sú jasne svetlé momenty v exteriéroch.
Samospúšť je fajn, ponúka tri časy – 2, 10 a 20 sekúnd. Ďalej je k dispozícii kompenzácia expozície v ôsmich leveloch.
Nechýba ani vyvažovanie bielej (automaticky, slnečno, oblačno, žiarovka, žiarivka), farebný tón (klasika typu čiernobiela, sépia, negatív, živé) a tri stupne citlivosti na svetlo (ISO).

Samsung D900 – výbava a ovládanie

D900 sa stále správa viac ako mobil, hoci šikovný a kompaktný. Nakoľko ide o slider, dovolil si chrániť šošovku fotoaparátu v zavretom stave tak, že sa nachádza schovaná v útrobách prístroja. Až po vysunutí sa ukáže na konci zadnej strany aj s malým zrkadielkom a bleskom. Ovládanie zabezpečí viac-menej jedno bočné tlačidlo a zvyšok sa spolieha na pohybové či funkčné tlačidlá pod displejom. Nabehnutie fotoaparátu si však vyžaduje aspoň 2,5 sekundy. Ovládanie je vo vertikálnej polohe klasické a naplno sa využíva štvortlačidlo, či už na zoom alebo svetelné nastavenie.

Image

Displej si môžete upraviť, ale väčšina dá prednosť zobrazeniu nastavení blesku, rozlíšenia či rôznych režimov. Je vhodné upraviť si množstvo zobrazovaného okolia na displeji, osobne som pristúpil k variantu reálneho finálneho obrázku, lebo inak sa dočkáte síce množstva objektov na displeji, ale do finálnej fotografie sa nedostanú.
Nastavenia sú celkom slušné:

Režim fotografovania – jednoduché, mozaika alebo sekvenčné (so šiestimi variantmi, 6/9/15 obrázkov v dvojakej kvalite).
Efekty – je ich osem, okrem klasických (čiernobiely, sépia, negatív) sa pridáva napríklad antický, mesačný svit alebo hmla.
Rámy – v telefóne je ich takmer 30.
Blesk – automaticky, manuálny, permanentne zapnutý
Samospúšť – s tromi časmi: 3, 5 a 10 sekúnd
Rozlíšenie – široká škalá: 2048×1536, 1600×1200, 1280×1024, 1024×768, 800×600, 640×480, 320×240, 240×320, 240×180

K nastaveniam ešte patrí v jednom submenu aj kvalita (s tromi stupňami), kompenzácia expozície, voľba scény (štandard alebo nočná), vyvažovanie bielej a nastavenie ISO (automatické, 100, 200, 400).
Čo sa týka nastavení a ovládania, prináša Samsung fantastické riešenie – všetkym tlačidlám možno priradiť určitú funkciu vrátane dvanástky z alfanumerickej klávesnice.

Porovnanie funkcií

Všetky tri fotoaparáty majú pomerne slušnú paletu funkcií, ale nájdeme medzi nimi i množstvo rozdielov. Napríklad pokiaľ ide o rozlíšenie, N73 a K800i majú 4 dobre vytvorené druhy, zatiaľ čo D900 aj množstvo menších pre MMS či iné minoritné použitie. Pri voľbe kvality vám ponúkne Nokia iba jedno nastavenie, zatiaľ čo Sony Ericsson má dva stupne a Samsung tri. Nejde však o príliš veľký rozdiel vo výsledných fotografiách, nakoľko väčšina používateľov ostane pri najvyššej kvalite.

Všetky modely majú digitálny zoom, automatické zaostrenie, zabudovaný blesk. Nechýba im kompenzácia expozície, vyvažovanie bielej farby, samospúšť, rôzne efekty a zvuk sa dá pri všetkých modeloch vypnúť. Každý telefón má aj editor na fotografie – veľmi dobre si vedie Nokia, tesne ju nasleduje Sony Ericsson a Samsung.

A teraz pár chýbajúcich funkcií: Nokia nemá malé zrkadielko na autoportréty, ale jeho absencia nie je vôbec strašná. Sony Ericsson zase nedisponuje nočným režimom, čo sa odráža na fotografovanie v slabších podmienkach – niečo zachráni silný blesk, ale inak treba rátať, že šero a tma mu veľmi neprospievajú, hoci od K750i urazil slušný krok vpred. Pokiaľ však chcete fotiť v horších svetelných podmienkach, Nokia dokáže urobiť záber aj tam, kde už Sony Ericsson má problem so zaostrovaním. Samsung nemá makro a celkovo nepôsobí ako fotoaparát, možno aj kvôli vertikálnemu držaniu. No jeho výbava inak zostáva dosť silná.

Čo sa týka rýchlostí, prekvapivo vedie Nokia (záber zvládne za 3,5 až 4 sekundy), nasleduje Samsung (cca o sekundu pomalší) a Sony Ericsson je najpomalší (pod 5 sekúnd sa nedostane, skôr ide o 5,5 až 6).

A ak máte záujem o video, tak Nokia vám ponúkne solídnych 352×288 pixlov. Samsung má rovnaké rozlíšenie, ale nie je až taký kvalitný. Sony Ericsson by mal už video zlepšiť, lebo nakrúcať v 176×144 pixlov už začína byť dosť archaické.

Porovnanie fotografií

Vytvorili sme viaceré série fotografií a vybrali sme niektoré pre porovnanie. Fotografie nie sú upravené v editore.

1. Zátišie s labuťami
Nokia má sýte modré farby, no možno až príliš (pozri vrchnú časť s oblohou). Stromy v pozadí i vodné rastliny v popredí sú však dobré. Sony Ericsson nie je až taký presvietený, vidno to na rastlinách, vode i stromoch v pozadí. Nemá však príliš výrazné kontrasty a ak by bol záber ostrejší, mohol byť najprirodzenejší. Samsung má príliš svetlý nádych, ale jeho ostrosť nie je na zahodenie. Veľkým množstvom svetla trpí najviac pozadie a obloha. Kliknite pre zväčšenie do originálnej veľkosti. Kliknite pre zväčšenie do originálnej veľkosti.

Nokia N73

Sony Ericsson K800i

Samsung D900

2. Pole

Nokia má opäť strašne silnú modrú, vidno ju na oblohe. Farby sú tak dosť pretiahnuté aj v spodnej časti obrázku – obloha sťahuje farbu, pole je potom nevýraznejšie ako v skutočnosti. Sony Ericsson je dosť presvietený, ale podáva najvyrovnanejší výsledok. Samsung opäť ťahá viac žltej farby ako by mal, ale nie až tak extrémne ako Nokia modrú. Kliknite pre zväčšenie do originálnej veľkosti.

Nokia N73

Sony Ericsson K800i

Samsung D900

3. Pohľad z hrádze

Toto je častý problém pre mobily – ako sa vysporiadať s oblohou a jednoliatou plochou? Nokia je ostrá, zvláda celé pole i vrchy v pozadí a nebyť trošku väčšieho nádychu modrej, bolo by to výborné. Sony Ericsson pôsobí trošku fádne, ale v skutočnosti podáva vyrovnaný výsledok. Na oblohe je trošku viac modrej. Samsung si tentokrát s množstvom svetla poradil celkom dobre. Obloha je síce ladená do sivej farby, ale inak pôsobí záber pomerne ostro a dobre. Kliknite pre zväčšenie do originálnej veľkosti.

Nokia N73

Sony Ericsson K800i

Samsung D900

Okrem toho tu máme ešte dvojicu záberov, ktorú Samsung úplne nezvládol (zábery boli dosť rozmazané) a sily si zmerali len Nokia so Sony Ericssonom.

Pri zábere na priehradu vychádza Nokia trošku lepšie. Tu jej väčší nádych modrej pomáha, farby sú sýtejšie, kontrastnejšie, zatiaľ čo Sony Ericsson vychádza fádnejšie a svetla má možno občas viac ako potreboval. Kliknite pre zväčšenie do originálnej veľkosti.

Nokia N73

Sony Ericsson K800i

Pri zábere na vodu sa mieša obloha, voda a časť záberu má iné objekty. Nokia je v tomto smere menej ostrejšia (pozri pole v pozadí a najmä dom napravo), ale vodu nezlieva a nerozbíja v spodnej časti obrázku. Sony Ericsson má modrej veľa, ale v konečnom dôsledku sú objekty ostrejšie a fotografia vyznieva lepšie. Kliknite pre zväčšenie do originálnej veľkosti.

Nokia N73

Sony Ericsson K800i

Záverečné zhodnotenie

Sony Ericsson K800i je v oblasti imagingu skutočne silný prístroj a ponúka slušné množstvo funkcií, ovládanie a celkovo pôsobí dobrým dojmom. Akurát je trošku pomalší, nočný režim a slabšie svetelné podmienky mu dosť ubližujú. Pokiaľ chcete kompaktný model bez operačného systému a chcete dobré fotografie, K800i je pre vás.

Nokia N73 prekonala na pomery výrobcu a jeho fotoaparátov najväčší skok vpred. Počas testovania som mal miestami nutkanie brať si iba jeden telefón na potulky a cvakanie záberov. Bola to práve N73. Oproti Sony Ericssonu ponúka neraz sýtejšie farby, ale niekedy to vie aj prehnať s modrou farbou. Je to solídne vybavený smartphone s nečakane výbornými výsledkami. Veľkou výhodou oproti Sony Ericssonu je aj oveľa väčší displej a neraz lepšia ostrosť. Pokiaľ chcete smartphone s výborným fotoaparátom, N73 je vhodnou voľbou. Krížový duel medzi N73 a K800i je veľmi ťažký a jednoznačne sa víťaz ťažko určuje, pretože raz vyhrá jeden a raz druhý. Subjektívny dojem (brať na fotografovanie iba N73) sa však neľahko potláča – N73 je silný prístroj.

Samsung D900 na vyššiu dvojicu úplne nemá a ostáva mierne za nimi. Na druhej strane netreba zúfať, oproti svojim predchodcom D500 a D600 prekonal obrovský skok (možno ešte väčší ako N73) a pokiaľ vlastníte tento slider a chcete si uchovať pamiatku, budete veľmi milo prekvapení jej kvalitou. D900 nie je taký silný mobilný fotoaparát, ale jeho zábery sa v albume rozhodne nestratia.

{moscomment}