Pozor na „slabé heslo“!

Využívať počítač ako skladisko všetkých informácií je veľmi pohodlný, no nie za každých podmienok aj bezpečný spôsob, ako ich mať rýchlo k dispozícii. Rýchly prístup k vlastným údajom, bez rešpektovania bezpečnosti, je jednou z najľahších ciest k tomu, ako ich dostať do nechcených rúk. Ako sme mohli nedávno zaregistrovať aj v medializovanej kauze, laxný prístup k tvorbe hesla je jednoduchou vstupnou bránou k zdroju citlivých informácií.

Prípadov, keď zlyháva hneď jeden z prvých krokov ochrany údajov – voľba účinného hesla – je aj na verejnosti nemálo. Bez dobrého hesla sa však z počítača stáva trhovisko informácií, ktoré sú prinajmenšom zaujímavé. Keď chýba starostlivosť užívateľa o takéto zabezpečenie počítača, aj človek zodpovedný za informačnú bezpečnosť má oveľa menší dosah na to, aby informácie zostali dobre chránené.
 
Na základnú prevenciu pritom stačí málo. V prvom rade „aspoň“ 8-znakové heslo, najlepšie také, ktoré nenájdete bežne v žiadnom slovníku (na prvý pohľad „nezmyselný“ zhluk znakov). Ďalej by malo obsahovať minimálne kombináciu malých a veľkých písmen a pochopiteľne aj nejakých čísiel. „Je takmer neuveriteľné, koľko ľudí považuje meno manželky alebo dieťaťa, prípadne telefónne číslo a iné základné údaje za ideálne heslo do svojho počítača. Napriek tomu, že sú to obvykle prvé kombinácie, ktoré potenciálny záujemca o informácie z jeho počítača vyskúša pri prelomení hesla,“ ukazuje na prípady z praxe Attila Szlovák, senior konzultant pre elektronický podpis a informačnú bezpečnosť zo spoločnosti Disig.
 
V rebríčku úkonov nasleduje prísne uzamykanie počítača keď s ním nepracujete. Alebo to podľa vás nie je dôležité? Veď „odchádzate z miestnosti bez zaheslovania pracovnej plochy a práve teraz nespracúvate citlivé údaje“? Stále riskujete. Ľahko sa totiž môže stať napríklad to, že vo vašom mene odíde nejaký nelichotivý mail z vášho počítača a to je to najmenšie zlo, čo sa vám môže stať. „Pravidelná výmena hesiel, aspoň raz polročne je tiež bodom, ktorý sa oplatí dodržiavať. Často sa ale stretávame s tým, že užívatelia si dookola menia niekoľko slov, a to nestačí,“ upozorňuje A. Szlovák. Aj tu platí, že efektívna prevencia je lepšia ako následná „liečba“ pochybení.
 
Viac informácií na: www.disig.sk