Prague-N-Play 08: Ruská ruleta

Už po druhý krát si ruská spoločnosť 1C Company vybrala stovežatú Prahu k prezentácii svojich pripravovaných hier a redakcia PCSPACE pri tom samozrejme nemohla chýbať.

Hry vyvíjané v krajine našich východných susedov bývajú vo väčšine prípadov počas svojho vývoja nesmierne zaujímavé, no až na pár výnimiek sa z nich nakoniec stanú maximálne tak solídne „béčka“.  Sú tu samozrejme aj svetlé momenty typu S.T.A.L.K.E.R. či IL-2 Sturmovik, avšak zvyšná väčšina nestojí ani za ten povestný ruský boršč. My v redakcii však nechcem nikoho a nič podceňovať, a tak sme sa vybrali pozrieť si na vlastné oči tieto ruské polygóny ešte pred ich oficiálnym vydaním.

Image

Na začiatok musíme pochváliť organizátorov, ktorí zvládli akciu priam na výbornú. Po príchode do štýlového podniku naša Slovenská expedícia statočne vypila uvítací drink anorganicky žltej farby a so všetkou silou sa vrhla na nezabezpečený bar. Ponuka miešaných drinkov bola bohatá, začiatok prezentácie ďaleko a tak sme stihli kompletne preveriť zručnosti prítomných barmanov. Správne posilnený sme sa nakoniec usadili v prezentačnej miestnosti a zahryzli sa do chutných jedál a herných noviniek pripravených na dvoch desiatkach prítomných počítačov.

4×4 Hummer

Image

Autíčka všetkých druhov sú vždy vďačnou záležitosťou, avšak priniesť do tohto sveta niečo zaujímavé, to dá kus práce. Vývojári z Avalon Style Entertainment vsadili na zatiaľ nie moc horúcu tému off-road závodov, v ktorej ponúknu množstvo zaujímavých prostredí (Egypt, Island, Grand Canyon …) a tie najlepšie terénne autá zvučných mien. Hrateľná verzia nás však zatiaľ moc neoslnila a je z nej cítiť čisto budgetový nádych. Prostredie je síce na prvý pohľad pekné, avšak mu chýba potrebná dynamika. Hra taktiež pokrivkáva v jednom zo svojich najdôležitejších aspektov hrateľnosti – vo fyzike. Auto síce počas jazdy v náročnom teréne poskakuje (a žalúdky slabších pováh sa dvíhajú), avšak chýba tu ten povestný pocit skutočnosti. Ak vývojári zapracujú a odstránia týchto pár chýb, môžeme sa na hru 4×4 Hummer skutočne tešiť.

Cryostasis

Image

FPS hry miluje väčšina z nás a tak sme sa s radosťou vrhli na najlepšie vyzerajúcu hru celej prezentácie. Ruské akčné hry sú rovnako ako aj Ruské akčné filmy rozpoznateľné na prvý pohľad a tak sme boli skutočne milo prekvapený už po prvých minútach hrania. Nebolo to však spôsobené len podarenou grafikou, ale aj doslova mrazivou atmosférou, ktorá ťaží z temného prostredia opusteného ľadoborca. Ak sa však tešíte na milióny prázdnych nábojníc, stovky nepriateľov a gigantickú akciu, musíme vás sklamať. Štýlom hrania môžeme Cryostasis prirovnať najskôr k top hre minulého roka – BioShock (pozor, prirovnávame, netvrdíme že je skutočne tak dobrá). Chýbajú tu stealth prvky a RPG, je tu však už spomínaná hutná atmosféra a grafická časť ťažiaca s hry so svetlom a tmou.

Death Track

Image

Treťou zaujímavou hrou sú taktiež automobilové závody, tentoraz však z úplne odlišného súdku a ak ste boli svojho času zaľúbený do vynikajúcej hry Rollcage, môžete otvárať šampanské. Death Track predstavuje arkádové závody plné výbušných mín, akrobatických skokov a ničenia súperov. Grafická stránka hry je podarená, avšak v súčasnej fáze vývoja hry aj dosť náročná na hardvér počítača (na predvádzacích zostavách to určite nebolo o rýchlosti, avšak po nainštalovaní do nášho redakčného trhača asfaltu nabrala hra úplne iný rozmer.

Necrovision

Image

Posledným predstaveným zástupcom je ruská odpoveď na úspech hry PainKiller, čo znamená nič viac, než len čistokrvnú akciu. Príbeh je pri týchto hrách samozrejme druhoradý a aj keď môže na chvíľku zaujať, rýchlo sa stratí v záplave nábojníc a mŕtvych tiel nepriateľov. Po grafickej stránke je hra zaujímavým prekvapením a tešiť sa tak môžete na skutočne bizarných protivníkov, množstvo efektov a akciu až do morku kostí. Je to hra optimálna na jednoduché odreagovanie sa, kde stačí bez akéhokoľvek hlbokého rozmýšľania bežať v pred a strieľať na všetko, čo sa hýbe.