Pre bezpečnosť v malom balení

Špeciálne profesionálne bezpečnostné kamery existujú aj vo veľmi diskrétnom prevedení, no tie pre bežné použitie sú stále až príliš veľké. Aj keď sa ich snažíte zamaskovať, stále ich príliš vidno a nepôsobí to „diskrétne“. Kamerka D-Link DCS-8000LH sa však toto snaží zmeniť.

Testovaná Wi-Fi kamera je prekvapivo malá a diskrétna – je veľká asi ako trochu lepšia webkamera, no pritom dokáže konkurovať aj klasickým veľkým bratom. Vstavaná Wi-Fi komunikácia má veľký dosah a šírku pásma, potrebné pre hladký HD streaming 720p videa, a je kompatibilná aj so staršími bezdrôtovými zariadeniami. Snímaný obraz je veľmi ostrý a dobre rozpoznateľný.

Počas našich testov sa spojenie ukázalo ako stabilné a spoľahlivé. Rozhodne to nie je profesionálne bezpečnostné riešenie, ale pre základný monitoring okolia (cez mobil) to plne postačí. Funkcia na detekciu pohybu a zvuku dokáže automaticky posielať varovné správy na mobilné zariadenia, aby mal majiteľ kamery neustály prehľad o všetkých neobvyklých aktivitách, zistených kamerami na stráženom mieste.

Kamera má aj infračervený LED prísvit, ktorý umožňuje zachytiť obraz aj v úplnej tme. Neočakávali sme síce zázraky, ale IR prísvit je prekvapivo silný a nočné videnie je celkom použiteľné až do vzdialenosti cca 5 metrov, čo spolu so širokouhlou optikou so zorným uhlom pohľadu v šírke 120°postačuje na pokrytie bežnej miestnosti v dome. Navyše sa IR prísvit aktivuje automaticky, takže sa kamera pri určitej hladine svetla po pár sekundách sama automaticky prepne do denného alebo nočného režimu.

Na napájanie sa používa mini USB port a ku kamere je dodávaná malá nabíjačka s adaptérom podobným mobilnej nabíjačke s výkonom 5V/1A. Kábel má dĺžku len cca 1,5-1,8 metra, čo môže byť v niektorých domácnostiach problém, ale dá sa to vyriešiť použitím nejakej USB alebo elektrickej predlžovačky. Je to úplne bežný microUSB konektor. Popravde kameru nie je potrebné nejako špeciálne umiestniť v priestore, pretože záber 120° hravo pokryje takmer celý priestor. Ak teda využijete bežne inštalované el. zásuvky v miestnosti, nemali by ste mať problém s jej umiestnením, samozrejme za predpokladu, že ju nechcete inštalovať niekam pod strop. Rozhodne to pre tento model nie je potrebné.


Na nastavovanie a obsluhu sa používa aplikácia D-Link pre chytré domácnosti – mydlink Home a jej cloudové služby. Všetko je k dispozícii zdarma, takže sa netreba obávať nejakých skrytých poplatkov za služby. Kamera sa veľmi jednoducho inštaluje a konfiguruje aj vďaka použitiu QR kódov. Aplikácia umožňuje prijímať varovné správy, sledovať živé video prenosy, využívať 4x digitálny zoom (gestom dvoma prstami na obrazovke mobilu – podobne ako pri fotografiách) a ručne spúšťať nahrávanie videozáznamu do vašich mobilných zariadení. Kamera totiž nemá vlastné úložisko a preto nerobí priamo žiadny záznam – je to len jednoduché monitorovacie zariadenie (vaše predĺžené oko), čomu teda zodpovedá aj nízka cena.

DCS-8000LH je k dispozícii na Slovensku a v Českej republike za odporúčanú maloobchodnú cenu 69,90 EUR (1 799 Kč) vrátane DPH, čo je za tento kúsok hardware viac ako príjemná cenovka.