Image

Prehľad slovenských file serverov (1.)

Chcete zdieľať súbory na slovenských serveroch, no neviete, ktorý bude pre vaše dáta ten pravý? Poďme sa na ne pozrieť.

Nedávno sme vám priniesli článok Zdieľanie súborov na internete, ktorý sa všeobecne zameriaval na zdieľanie dát medzi užívateľmi a popísaný bol najpoužívanejší fileserver RapidShare.com. V tomto článku nenájdete popis toho, ako celý systém funguje, alebo na čo slúži, takže aspoň základné znalosti sú nutné. Dnes si ukážeme štyroch slovenských adeptov, ktorí sa snažia presadiť sa medzi čoraz väčšou konkurenciou. Ako sú na tom, zistíte v nasledujúcich riadkoch a všeobecný prehľad nájdete v tabuľke na konci článku.

Súbory.sk

Je to veľmi mladý, ale ambiciózny projekt, ktorý si kladie za cieľ stať sa najväčším poskytovateľom virtuálneho diskového priestoru (tzv. one-click share) na Slovensku. Momentálne je v štádiu pilot projektu, ktorý postupne prechádza do štandardného veľkého projektu. Po kliknutí na domovskú stránku
www.subory.sk vás privíta príjemná grafika a veľmi intuitívne rozhranie. Služba umožňuje ukladať súbory aj bez nutnosti registrácie, čo určite oceníte v prípade, že potrebujete rýchlo niekomu niečo „poslať“ a nemáte čas sa otravovať s registrovaním. Pokiaľ sa však registrujete, získate výhody v podobe rýchlej kontroly nad zdieľanými súbormi, neobmedzenú dobu uloženia dát na serveri a taktiež sledovanie štatistík. Treba si len dávať pozor, pretože po 3 mesiacoch neaktivity bude vaše konto aj s dátami odstránené.

Image

Dáta môžete prenášať dvomi spôsobmi: cez webové rozhranie alebo podarenú utilitku, ktorú nie je nutné inštalovať a zaberá 1,45 MB. Server vám umožňuje nahrávať súbory o maximálnej kapacite 400 MB, čo je viac, ako dostačujúce. Ak by vám to predsa len nestačilo a nechcete súbory rozdeľovať vy, spraví to za vás utilita. Tá disponuje okrem iného aj funkciou rýchleho screenshotu vašej plochy a okamžitého uloženia do konta pre ďalšie zdieľanie a unikátnou funkciou „linka dopredu“ – po začatí uploadu dát sa dá vygenerovať a druhej strane sa tak zobrazí len informačná stránka o aktuálnom stave uploadu dát (sťahovať ich je možné až po úplnom nahratí). Nakoľko je služba bezplatná, v utilite je integrovaný banner pre reklamu (nie je to však nič, čo by sa nedalo predýchať). Rýchlosť prenosu ako aj sťahovania je na výbornej úrovni, linku využijete takmer naplno.

V druhej časti seriálu nájdete rozhovor z tvorcami tohto portálu, ktorí nám prezradia, ako taký projekt vzniká a čo je k tomu potrebné.

Image

Úložisko.sk

Taktiež nový projekt na scéne, ktorý asi mesiac a pol po vytvorení bol čiastočne ochromený po obrovskej záťaži, ktorú server nezvládal a bolo nutné presunúť projekt na výkonnejší server. Po navštívení domovskej stránky
www.ulozisko.sk sa prvé musíte zorientovať a oddeliť reklamu od ostatného textu, za čo si u nás vyslúžili pár mínusových bodov. Uploadovať môžete maximálne 400 MB súbor, pričom na servery zostáva 60 dní od posledného stiahnutia. Problémom je, že nemáte možnosť prehliadať svoje súbory, to znamená, že ak stratíte odkaz na stiahnutie (ktorý si môžete nechať zaslať na váš email), máte jednoducho smolu. Neexistuje totiž žiadne vlastné konto, súbory ukladáte úplne anonymne. Pripravovaná VIP sekcia snáď už túto funkciu bude mať, avšak nie zadarmo.

Rýchlosť nahrávania aj sťahovania je slušná, občas sa vyskytnú problémy a rýchlosť nie je stabilná, hlavne počas poobedňajších hodín, kedy na a zo servera prúdi najväčšie množstvo dát. Pri nahrávaní máte možnosť sledovať aktuálny percentuálny stav nahratia, odhadovaný zostávajúci čas a rýchlosť, pričom môžete nahrávať viac súborov za sebou (celkovo až 20, čo je naozaj dosť). Podľa vyjadrenia administrátorov neplánujú vytvoriť download utilitu, na utilite, umožňujúcej pohodlnejšie nahrávať súbory sa pracuje.

Image

Ulož.to

Jednoduchá stránka s jednoznačným názvom. Nejedná sa však o slovenský server, je ale dosť populárny (podobne ako edisk.cz), tak sme sa rozhodli ho zaradiť do nášho prehľadu. Na domovskej stránke
www.uloz.to sa nenachádza nič, čo by vás zbytočne vyrušilo a okamžite vás navedie na uloženie nového súboru. Limit je nastavený na 300 MB súbor a naraz môžete nahrať maximálne 5 súborov. Zaujímavosťou je vyhľadávanie obsahu podľa názvu súboru priamo na serveri, ale po chvíľkovom hľadaní zistíte, že niečo nesedí. Server má síce v podmienkach ukladania jasne stanovené, že nie sú prípustné žiadne súbory s warez obsahom alebo autorsky chránené diela, bohužiaľ na serveri ich je kvantum a nikto s tým nič nerobí. To môže mať na životnosť služby nepríjemný dopad, nakoľko nie je dobré „dráždiť hada bosou nohou“. Taktiež sa môže k vaším súborom dostať hocikto, preto pri nahrávaní pre istotu používajte heslované archívy.

Posledný týždeň server zažíval nepríjemné výpadky pri uploade, ako však ubezpečujú administrátori, malo by to byť už všetko v poriadku. Rýchlosti sa hýbu nestabilne, záleží od počtu práve prebiehajúcich sťahovaní a nahrávaní. Opäť absentuje vytvorenie vlastného konta a zároveň tak prehľad a kontrola svojich súborov. Takže ak stratíte svoj link, jedinou možnosťou je jeho vyhľadanie pomocou názvu súboru.

Image

Zdieľanie.sk

Zaujímavý slovenský projekt, ktorý ako jeden z naozaj mála prichádza s možnosťou uploadu aj downloadu pomocou FTP účtu. Na
www.zdielanie.sk je výhodné sa registrovať, nakoľko neregistrovaní užívatelia môžu nahrávať súbor o maximálnej veľkosti 50 MB, registrovaní až 1 GB. Taktiež dostanete k dispozícii 100 GB virtuálneho priestoru pre vaše dáta, čo je dostačujúce (aspoň teda na bežné zdieľanie dát medzi známymi). Váš súbor ostane na serveri maximálne tri mesiace od posledného stiahnutia, ak ale chcete vaše údaje odstrániť skôr, dá sa nastaviť dĺžka jedného mesiaca alebo limit 1000 stiahnutí.

Azda najlepšie zo všetkých majú spracované podmienky použitia, v ktorých je stanovené snáď všetko, na čo si len spomeniete, nejedná sa teda o žiadne amatérsky pozliepané vedomosti. Ako je to však s odstraňovaním warezu zo servera, to sa nám už zistiť nepodarilo. Rýchlosti sú optimálne, citeľné spomalenie nenastalo, sťahovanie aj uploadovanie vyťažilo linku na maximum, miestami jemne „pokrivkávalo“. Celkovo sa jedná o solídny fileserver, ponúkajúci dobré služby.

Image

Záverečná tabuľka s porovnaním

Image

V ďalšom diele vám formou rozhovoru s vedením Subory.sk priblížime, ako taký projekt vzniká, čo všetko je k tomu potrebné a koľko to trvá. Takže sa máte na čo tešiť.

{moscomment}