Prehľad UMPC: Malé ale šikovné

Postupom času sa nároky na počítače menia, a to ako z pohľadu výkonu, ale aj mobility. Nie je tomu tak dávno, keď sme nosili notebooky s hmotnosťou 5-6 kg. UMPC sa zmestia do 1 kg.


Lenže s napredujúcimi technológiami sa zvyšujú aj nároky na mobilitu našich pomocníkov. V súčasnosti nie je problém naraziť na notebook, ktorý váži menej ako dva kilogramy. No ak je aj to priveľa, prichádza na rad nová kategória prenosných počítačov označovaných ako UMPC (Ultra Mobile PC).


Čo to vlastne UMPC je?

(UMPC
čiže ultramobilné počítače sú dnes čoraz viac rozšírenou kategóriou počítačov, ktoré svoje uplatnenie nachádzajú hlavne tam, kde je namiesto extrémneho výkonu potrebná mobilita. V týchto počítačoch sú skĺbené vlastnosti klasických notebookov a minimálne rozmery, s čím je spojená aj malá hmotnosť, ktorá sa pohybuje od hranice 500 gramov nahor. Táto skupina počítačov v súčasnosti zažíva veľký búúm a práve preto vám PCSPACE prináša prehľad siedmych z nich.

Mivvy UM400

Image
Prvým kúskom v našom prehľade je výrobok novej českej značky Mivvy s označením UM400. Firma Mivvy  zatiaľ vo svete počítačov nie je veľmi známa, no napriek tomu, hneď zaútočila na konkurenciu najväčším kalibrom, aký si zatiaľ mohla dovoliť. Zariadenie má rozmery 187×119×35 mm a jeho hmotnosť spolu s batériou je 736 gramov. Jeho povrch je tvorený lesklým plastom. Displej má uhlopriečku 6,5‘‘ s natívnym rozlíšením 800×480 pixlov a je o niečo matnejší ako jeho okolie. Displej je dotykový no na jeho sprevádzkovanie je potrebné nainštalovať ovládač, ktorý je však dostupný len pre operačné systémy Windows XP a Windows Vista. Pod displejom sa tiež nachádza vysúvacia QWERTY klávesnica. Mivvy UM400 je poháňaný procesorom VIA C7 s taktom 1,2 GHz. Pod jeho výkon sa tiež podpisuje aj operačná pamäť a kapacitou 768 MB a úložné miesto v podobe HDD s kapacitou 30 GB. Pri podobných počítačoch sa samozrejmosťou stáva aj Bluetooth 2.0 a možnosť pripojenia sa na sieť prostredníctvom Wi-Fi. Aktuálna cena zariadenia je 28 279 Sk.

GIGABYTE U60

Image
Ďalším UMPC v našom prehľade je GIGABYTE U60. Hmotnosť 720 gramov je pri jeho rozmeroch 190×120×28 mm relatívne nízka a pri práci vám iste nebude prekážať. Pod displejom sa nachádza vysúvateľná QWERTY klávesnica, ktorá je zaujímavo rozdelená na dve časti. Ovládanie je riešené klasickými tlačidlami, ktoré všetci dobre poznáme z mobilných telefónov, dostupné je však aj ovládanie prostredníctvom dotykového displeja s uhlopriečku 6,5‘‘ a rozlíšením 800×480 bodov. Srdcom tohto UMPC je procesor VIA C7-M s frekvenciou 1 GHz a operačná pamäť s kapacitou 768 MB. Kapacita pevného disku sa v tomto prípade vyšplhala na hodnotu 80 GB. Zariadenie je v súčasnosti dodávané s operačným systémom Windows Vista a je dostupné za 22 491 Sk.

Amtek T700

Image

Amtek T700 je imageovo mimoriadne vydarený kúsok. Patrí síce medzi väčšie v našom prehľade, ale so svojimi rozmermi 228×146×25 a hmotnosťou 860 gramov je stále lákavým kúskom pre fajnšmekrov túžiacich po skutočne mobilnom spoločníkovi. O jeho výkon sa stará procesor VIA C7 –M s taktom 1000 MHz grafika Unichrome Pro a 256 MB pamäte RAM. Ako úložisko dát sa ponúka pevný disk s kapacitou 40 GB. Medzi jeho nevýhody však jednoznačne patrí absencia vysúvacej klávesnice, ktorá je riešená softwarovo a znaky zadávate z dotykového displeja s uhlopriečkou 7‘‘ a rozlíšením 800×480 bodov. Na pripojenie do bezdrôtovej siete budete môcť využiť Wi-Fi. Ako operačný systém je použitý Windows XP v edícii Tablet Edition. Amtek T700 je dostupný za 15 740 Sk.

Samsung Q1 Ultra

Image
Medzi výrobcov, ktorí sa môžu popýšiť svojím UMPC, patrí aj Samsung so svojím kúskom s označením Q1 Ultra. Za týmto názvom sa schováva šikovný počítačový spoločník s dostatočným výkonom, o ktorý sa stará procesor Intel A110 s taktom 800 MHz, 1 GB operačnej pamäte. Výrobca do zariadenie inštaluje operačný systém Windows Vista, ktorý však na svoju prácu potrebuje sám takmer celý gigabajt operačnej pamäte a ak si spustíte jednu či dve aplikácie je otázna ich plynulá činnosť. Samsung však uviedol, že pri vývoji Q1 Ultra spolupracoval s Microsoftom a zariadenie je prispôsobené na prácu pod týmto operačným systémom. Zaujímavo je v tomto prípade riešená aj klávesnica, ktorá sa nenachádza zasunutá pod displejom, ako to je zvykom u jeho konkurentov, ale je rozdelená na dve časti, ktoré sa nachádzajú v hornej časti zariadenia vedľa displeja. O zobrazenie sa stará 7‘‘ displej s rozlíšením 1024×600 bodov. Jeho rozmery sú 219×119×22 mm. Na pripojenie do bezdrôtových sietí môžete využiť prítomné Wi-Fi, či Bluetooth 2.0. Zariadenie je momentálne dostupné za 11 339 Sk.

ASUS R50

Image
ASUS R50 patrí medzi zástupcov UMPC zaraďovaných do skupiny produktov označovaných skratkou MID (Mobile Internet Device). Jeho mozog je tvorený úplne nový procesor od Intel známy pod označením Intel Atom s frekvenciou 900 MHz. Procesory z tejto rady sa vyznačujú minimálnymi rozmermi, ale hlavne skutočne malou spotrebou. Popri tomto procesore si vykonáva svoju prácu jeden gigabajt operačnej pamäte a na ukladanie svojich dát budete môcť využiť 30 GB úložného priestoru na SSD disku. O zobrazenie sa postará kvalitný 5,6‘‘ dotykový displej s rozlíšením1024×600 bodov. Jeho rozmery sú 199×97×29 mm a s hmotnosťou 520 gramov je pre neho označenie Ultra Mobile PC ako vyšité. Cena zariadenia zatiaľ nebola stanovená, ASUS odkázal, že to bude nad 500 USD, čo by bolo cca 11 000 Sk, ale podľa klebiet vo fórach by to malo byť viac.

HTC Shift

Image
Firma HTC nie je vo svete mobilných zariadení žiadnym nováčikom. My tu teraz máme podarené mobilné zariadenie z jej výrobných liniek s označením HTC Shift. Srdcom tohto UMPC je procesor Intel Stealey s taktom 800 MHz. Popri ňom si veselo pracuje gigabajtová operačná pamäť a na ukladanie dát sa ponúka 1,8‘‘ pevný disk s kapacitou 40 GB. Ako operačný systém sa v tomto zariadení používa Windows Vista. Veľmi dobre je vyriešená vysúvacia QWERTY klávesnica, ktorá je schovaná pod displejom  s uhlopriečkou 7‘‘ a natívnym rozlíšením 800×480 bodov. Rozmery zariadenia sú 207×129×25 mm a jeho hmotnosť je žiaľ o niečo vyššia, ako by sa zdalo podľa rozmerov, vyštverala sa až na hranicu 800 gramov. Jeho cena je 35 300 Sk

Adapt mX1200

Image
Adapt mX1200 patrí do skupiny o niečo väčších UMPC ale o to výkonnejších. O jeho výkon, ktorý je pri operačnom systéme Windows Vista Home Premium potrebný, sa starajú procesor VIA C7M NaNo taktovaný na 1,2 GHzoperačná pamäť DDR2 s kapacitou 1 GB. Úložisko dát je tvorené pevným 2,5‘‘ diskom s kapacitou 60 GB. O zobrazenie sa stará displej s uhlopriečkou 7‘‘ a rozlíšením 800×480 bodov. Neodmysliteľnou súčasťou UMPC je aj Wi-Fi, pomocou ktorého sa pripojíte do bezdrôtových sietí. Jeho rozmery sú 230×150×25 mm a s hmotnosťou 850 gramov sa stáva druhým najťažším UMPC v našom prehľade hneď po Amtek T700. Cena Adapt mX1200 bola stanovená na 40 120 Sk.

Záver

Medzi jednoznačných favoritov, čo sa výkonu týka, sa v našom prehľade zaradili ASUS R50,  Samsung Q1 Ultra či Adapt mX1200. V prípade ASUS R50 je veľkou výhodou použitý procesor z nového procesorového radu Intelu s označením Atom.

Najvýhodnejší kúsok vzhľadom na cenu by mohol byť ASUS R50, ktorý v sebe  ponúka dostatočný výkon pre operačný systém Windows Vista, ale jeho cena je zatiaľ iba odhadovaná.

Vzhľadom na to, že niektoré zariadenia nie sú zatiaľ na slovenskom trhu dostupné, ich ceny sme určili prepočtom z aktuálnej ceny uvádzanej na zahraničných e-shopoch. Ceny boli prepočítavané pomocou aktuálneho kurzu USD ku dňu 15. 5. 2008.
{moscomment}