Preview: MSI P67A-GD65

Nové procesory Intel postavené na architektúre Sandybridge sú už takpovediac za dverami, no niektorí výrobcovia majú dosky pripravené už teraz. Do redakcie sa nám dostal model MSI P67A-GD65. V krátkosti sa pozrieme čo ponúka, a či má potenciál nahradiť vydarenú MSI P55A-GD65.

Už z názvu je jasné že doska je postavená na čipovej sade Intel P67, o ktorej sa viac dozvieme začiatkom budúceho roka. Ako ochutnávku si však môžeme predstaviť základnú dosku MSI, ktorá tento nový čipset nesie už dnes.

Balenie sa oproti doskám MSI uvedeným v tomto roku mierne zmenilo, modrobiela kombinácia pôsobí sviežo a na pulte zaujme. Veku dominuje logo Military Class II, ktoré charakterizuje použitie komponentov testovaných najprísnejšími testmi odolnosti. V napájacom obvode sú použité nové SFC cievky (celokovové zaliate cievky, produkcia odpadového tepla by mala byť o tretinu nižšia, a naopak, o tretinu vyšší je prúd ktorý zvládnu), Hi-C CAP kondezátory s tantalovým jadrom a pre všetky ostatné komponenty kondenzátory s tuhým dielektrikom s garantovanou 10 ročnou životnosťou. Military Class tak prichádza v druhej verzii a mal by sa stať štandardom pre nastupujúcu generáciu dosiek MSI a hoci sa nejedná o žiadnu extrémnu zmenu oproti predošlému návrhu, najmä cievky predstavujú posun vpred. Novej verzie sa dočkal OC Genie, ktorý, a teraz neuveríte, je teraz označovaný ako OC Genie II a sľubuje ešte vyššiu efektivitu tohto šikovného instantného pretaktovania obyčajným stlačením jediného tlačidla. Nevieme sa dočkať, ako bude s novými Intelmi fungovať.

Príslušenstvo je pomerne štandardné, okrem dátových káblov pre S-ATA disky, nadstavieb na headery USB, čelného panelu, audia  a Firewire tu nájdeme i SLI mostík pre grafické karty, a adaptéry pre pripojenie ku kontrolným bodom napätia na doske. Novinkou je bracket s dvoma USB 3.0 portmi.

Bracket pre USB 3.0 je novým zjavom v príslušenstve základných dosiek. V prípade MSI je pripojenie realizované dvadsaťpinovým konektorom, príslušný header sa nachádza na spodnom okraji dosky. Obsluhu portov má na starosti čip NEC D720200F1.

Zadný panel má skutočne bohatú portovú výbavu s ktorou budete pripravení aj do budúcnosti. Zľava: kombinovaný PS/2 port pre klávesnicu a myš a dva USB 2.0 porty; tlačidlo pre reset BIOS; koaxiálny a optický výstup zvukovej karty; IEEE 1394a port, dva USB 2.0 porty, e-SATA port; dva USB 2.0 porty, e-SATA port; LAN a dva USB 2.0 porty; dva USB 3.0 porty; výstupy a vstupy osemkanálovej zvukovej karty.

Na takejto doske samozrejme nesmú chýbať tlačidlá pre zapnutie a reset zostavy, a tlačidlo funkcie OC Genie II, zapustené do objímky, ktorá by ho mala chrániť pred nechceným stlačením. Rovnako ako pri predošlej verzii sú tlačidlá podsvietené. Na pravom okraji sa nachádzajú headery pre pripojenie čelného panelu.

S-ATA portov je dovedna osem, z toho štyri označené bielou farbou podporujú nový štandard s priepustnosťou 6 Gb/s.

V blízkosti hlavného napájacieho konektora dosky sa nachádza sedem meracích bodov, ku ktorým sa dá pripojiť multimeter, je tak možné sledovať napätie základných komponentov. Užitočná pomôcka najmä pri extrémnom pretaktovaní. Vedľa sú dva trojpinové konektory pre pripojenie vetniltároov systémového chladenia. Na doske sa ich nachádza celkovo päť, z toho je jeden štvorpinový pre pripojenie ventilátora chladiča procesora.

Socket procesora používa rovnaký typ uzamkynia ako v prípade LGA 1156, tentokrát je však použitý socket typu LGA 1155. Napájanie je šesťfázové, vďaka konštrukcii napájacích obvodov a použitých súčiastok by však nemal byť problém ani so stabilitou pri vysokom pretaktovaní procesora. Prepínanie fáz je aktívne, to znamená že sa používa len potrebný počet fáz, medzi ktorými doska dokáže prepínať, zaťaženie i tvorba tepla je tak rovnomernejšia. O činnosti prepínania informuje rada šiestich LED.

Doska samozrejme podporuje multi-GPU zapojenie grafických kariet. Karty sú v takomto prípade od seba dostatočne vzdialené a nič nebráni dobrému chladeniu. Prítomná je i dvojica PCI a tri PCI-Express ×1 slot.

Layout dosky je čistý, vďaka nízkym pasívom chladenia čipsetu a napäťových regulátorov nie je problém osadiť rozmerné grafické karty a chladiče procesorov. Problém by mohol nastať s vyššími pamäťovými modulmi, keďže DDR3 sloty sú veľmi blízko socketu. Na druhej strane však dosiahnutá nižšia latencia pamäťového systému.

PCB je v tmavej, čiernohnedej farbe. Jasne viditeľný je backplate socketu, pre uchytenie pasívov o dosku sú použité skrutky s odporovými pružinami. Závity sú vložené v hliníku pasívov, čo je výrazne lepšie riešenie, ako použitie plastových tŕňov.

MSI prináša po konštrukčnej stránke ďalšiu vydarenú dosku, o ktorej výkone sa viac dozvieme po oficiálnom uvedení procesorov s architektúrou Sandybridge. Cenovo bude orientovaná pravdepodobne niekde tesne nad hranicou 160€, nakoľko podobne vybavená a zameraná doska P55A-GD65 sa momentálne predáva za čosi vyše 140€. Detailnú recenziu MSI P67A-GD65 si budete môcť prečítať na začiatku budúceho roka. Vtedy sa vyrojí slušné množstvo ďalších základných dosiek, a určite sa máme na čo tešiť.