Projektor a plátno pre veľké 3D kino aj v malej obývačke

 

 

OPTOMA HD33 a  AVERS CONTOUR

 

Stále viac filmov a počítačových hier je vytvorených 3D technológiou. Na tento fakt reaguje čoraz viac výrobcov  zobrazovacích zariadení. Ak ste však mali možnosť vidieť 3D v kine a na televíznej obrazovke, tak viete, že je to rozdiel.

 

 

Na veľkom plátne v kine je priestorový obraz oveľa prirodzenejší. Objekty pred vás z plátna doslova vystupujú, takže máte naozaj pocit, akoby ste sa ich mohli dotknúť. Naproti tomu, aj väčšia televízna 3D obrazovka má svoje obmedzenia a priestorový vnem pripomína skôr pohľad do okna alebo akéhosi akvária, kde sa odohráva celý dej. Nie je to ten skutočný 3D vnem. Najlepšie kino sa dá dosiahnuť na veľkom plátne s dobrým projektorom, nuž a práve takéto riešenie vám teraz chceme predstaviť. Zoznámte sa so skutočným domácim 3D kinom v podaní projektoru nového typu Optoma HD33.

 

Na vytváranie obrazu využíva tento projektor inovovanú DLP technológiu v kombinácii so špeciálnymi okuliarmi. Projektor má výborné vlastnosti aj pre klasický 2D obraz, no bola by naozaj škoda nevyužiť jeho špičkové 3D možnosti. Obraz je prekresľovaný na plátno doslova rýchlosťou svetla, podobne ako vo veľkom kine, čomu zatiaľ nevedia konkurovať ani tie najlepšie televízory. Nedochádza tu preto k zdvojeniu obrazu (duchom) ani k ďalším neduhom známym z dnešných domácich 3D zobrazovačov. Pritom nie je problém sledovať „kino“ ani v miestnosti s minimálnym zatemnením. Rozhodne však nepodceňujte výber vhodného projekčného plátna, pretože rozdiel medzi „bielou stenou“ a špecializovaným plátnom (najlepšie s čiernymi okrajmi) je obrovský. My sme k projektoru Optoma HD33 vyskúšali motorizované plátno Avers CONTOUR, ktoré sa veľmi jednoducho inštaluje a rovnako jednoducho sa aj ovláda. Veľkú pochvalu si zaslúži extrémne tichý elektromotor, ktorý vám pomocou diaľkového ovládača rýchlo premení interiér obývačky na kinosálu. Samozrejme, nie je problém napojiť ho aj priamo na projektor a ovládať plátno automaticky. Domáce kino je o vytvorení atmosféry skutočného kina v podmienkach bežnej obývačky a to sa projektoru Optoma HD33 a plátnu Avers Contour podarilo naozaj dokonale.

 

Zapožičal: Opal Multimedia, www.opalmultimedia.sk

 

Viac informácií získate na www.optoma.skwww.avers.com.pl/sk/