Recenzia: D-Link – výkonný Exo router AC1900

Keď sa u techniky spojí funkčnosť a dizajn, môžu vzniknúť skvelé produkty, ktoré sú príťažlivé a zároveň užitočné, ako napríklad rad routerov EXO. Router je jedným zo zariadení, ktoré sa doma pokúšame ukryť, pretože je to zvyčajne sivá hranatá blikajúca krabička. A to je chyba!

Stavaním prekážok medzi sieťový smerovač a vaše bezdrôtové zariadenia totiž zhoršujete pokrytie Wi-Fi, degradujete jeho kvalitu, zmenšujete dosah a znižujete rýchlosť. Router by sme mali umiestniť tak, aby bol dobre „viditeľný“. Nový D-Link EXO AC1900 (EXO DIR-879 ) preto prináša navyše okrem rozumnej ceny a vyššieho výkonu aj výnimočný dizajn, ktorý obohatí váš interiér. Namiesto ukrývania do skriniek alebo pod stôl ho teraz môžete vystaviť ako štýlový bytový doplnok.


Router má gigabitovú konektivitu s Wi-Fi AC1900 a pokročilé funkcie navrhované špeciálne pre moderné smart home riešenia. Nielen čo sa týka výkonu a dosahu, ale aj dizajnu a jednoduchosti používania.

Funkcia Advanced AC SmartBeam zabezpečuje kvalitné spojenie v celom byte, či dome. Dokáže vynikajúco pokryť pomerne veľký priestor, pričom signál sústredí priamo na zariadenia v priestore. Je to ako akýsi „radar“, ktorý presne mieri silnejší signál priamo na konkrétne miesto v priestore, kde sa nachádza vaše bezdrôtové zariadenia. Nepotrebuje preto polohovateľné antény a stačí mu štvorica jednoduchých výklopných antén.

Séria Exo je vybavený dvojjadrovým gigahertzovým procesorom, ktorý garantuje nízku odozvu komunikácie. Táto funkcia je dôležitá najmä pre online hráčov, ktorí potrebujú čo najrýchlejšie reakcie sieťovej komunikácie, aby hra bežala bez zbytočných lagov.

Podporovaná je Wi-Fi komunikácia v 5 GHz pásme a zároveň aj v 2,4 GHz, pričom router dokáže sám prepínať medzi pásmami podľa aktuálnej potreby a pre dosiahnutie optimálnej rýchlosti komunikácie so zariadeniami. Vytvoriť si môžete dokonca aj dve bezdrôtové siete, z ktorých jedna môže byť určená pre návštevy – tzv. hosťovská sieť (guest), ktorá môže mať nastavené obmedzenia v prístupe na sieť a rýchlosti.

Čo sa týka káblovej konektivity, router má k dispozícii jeden WAN a štyri LAN porty – všetky gigabitové, čo je dnes viac menej štandard.
Router má veľmi príjemné používateľské rozhranie a s jeho nastavovaním by nemal mať najmenšie problémy ani človek bez skúseností. Všetko sa dá nastaviť aj pomocou mobilného telefónu alebo tabletu – nie je potrebný ani počítač alebo notebook.

Ak máte v rodine menšie deti, alebo ak napríklad router inštalujete u starých rodičov, ktorí sa na sieti nesprávajú práve najzodpovednejšie, príde vám vhod WebSite filter, kde môžete uložiť zoznam adries, ktoré budú blokované pre bežných používateľov.

Na pripájanie ďalších zariadení je k dispozícii tlačidlo WPS, ktorým pohodlne pripojíte napr. smart kameru, alebo mobilom ovládanú elektrickú zásuvku. V ponuke D-Link je celý rad špeciálnych zariadení pre SmartHome, no samozrejme pripojiť nie je problém akékoľvek zariadenie, ktoré WPS komunikáciu podporuje.
Router má asi jediný drobný nedostatok – nemá USB port na pripájanie externých úložísk. V dnešnej dobe je však rozumnejšie používať aj v domácnosti hoc aj malý diskový NAS server (pre min 2x 3TB disky), takže jeden port pre menšie úložisko naozaj nie je neprekonateľná prekážka.

PLUSY:
+ funkcionalita
+ dizajn
+ konštrukcia
+ výkon

MÍNUSY:
– nemá USB port
– trochu vyššia cena

Na testy zapožičal: www.dlink.cz

Cena: 147 € vrátane DPH