Recenzia tabletu HTC Flyer

Ak uvažujete o kúpe tabletu HTC Flyer, mali by ste mať vopred jasno o kladoch a záporoch tohto zariadenia. Téme HTC Flyer sa venujeme podrobne v tejto recenzii.

Vzhľad tabletu hodnotiť nebudem – keďže o jeho kúpe uvažujete, pravdepodobne sa vám páči. Na mňa zapôsobil aj napriek tomu, že som priaznivcom jednoduchšieho dizajnu na vzor Apple. Do chvíle, kedy človek Flyer nedrží v rukách, nemá predstavu o jeho váhe, vyvážení a povrchu. V tomto smere je tablet spracovaný dobre, s dôrazom na detaily. Pevnosť konštrukcie zaručuje továrenský koncept mobilných telefónov HTC, zamrzí iba zadný plastový kryt, ktorý mohol byť s trochou predstavivosti z hliníka. V každom prípade ako aktívny používateľ budete pracovať výlučne s prednou stranou tabletu, preto prípadné nedostatky na zadnej časti nie sú podstatné.

Apple iPad vyvoláva nadšenie odbornej i laickej verejnosti predovšetkým vďaka kvalitnému displeju, ktorý nie je ľahké prekonať. Keďže nemám na porovnanie s Flyerom samotný iPad, môžem hodnotiť len po pamäti. Nemožno tvrdiť, že by bol displej Flyer výrazne horší, dokonca mám dojem, že sa vyrovnajú. Rozlíšenie 1024×600 bodov je pri uhlopriečke 7 palcov úchvatné. Predstavte si, že toto rozlíšenie majú aj notebooky s uhlopriečkou do 15 palcov – v takom prípade by ste nemali mať o jemnosť zobrazeného malého textu žiadne pochybnosti.

Ďalším parametrom pri displejoch je počet farieb pripravených k zobrazeniu. Papierových 16 miliónov farieb je vždy pekná hodnota, ale reálne sa môžu dva takéto displeje líšiť. HTC Flyer zobrazuje celé viditeľné farebné spektrum bezchybne, s absolútnou sýtosťou a s vynikajúcim kontrastom. Práve sýtosť a jas sú tie detaily, ktoré vás budú aj po mesiacoch privádzať do nadšenia, nehovoriac o ľuďoch vo vašom okolí. A to predovšetkým vtedy, ak ako tapetu hlavnej obrazovky ponecháte aktívnu tapetu HTC Sense. Po celý čas, čo som Flyer aktívne využíval, som nemal potrebu toto pozadie meniť, práve naopak som celkom rád sledoval pozitívne reakcie priateľov, ktorých toto pozadie, farby a ich hĺbka fascinovala.

Produktívne využitie tabletu HTC Flyer je značne širšie, než sa pôvodne od tabletov očakávalo. Som priaznivec klasického notebooku alebo netbooku, pokiaľ sa bavíme o správe e-mailov, aj napriek tomu som začal HTC Flyer používať ako prioritný prístroj na prácu s on-line komunikáciou. Ak využívate služby Google ako napríklad Gmail, ste v práci alebo doma v dosahu siete Wi-fi a máte nastavenú automatickú aktualizáciu schránky, HTC Flyer sa stane dôležitejším ako samotný počítač. Zvykol som si, že na počítači som písal texty, tvoril vizuály a pozeral obľúbené seriály, ale na internet a e-maily som využíval práve Flyer. Možno je to nadšením z veľkého dotykového displeja, možno je to z intuitívneho prostredia aplikácie Gmail a vynikajúceho internetového prehliadača. Človeka veľmi poteší, keď si môže obľúbené webstránky prezrieť priamo na dlani v prijateľnej uhlopriečke siedmych palcov.

Prostredie HTC Sense je softvérová nadstavba operačného systému Android 2.3 a patrí medzi tie najlepšie na svete. HTC Sense 2 obsiahnuté v tablete Flyer je plné grafických vychytávok vložených do 3D prostredia a funkčných prvkov, ktoré uľahčujú a spríjemňujú prácu s prístrojom. Proti HTC Sense nemám vôbec žiadne výhrady, napokon je asi nemožné kritizovať niečo, za čím svoja milióny priaznivcov po celom svete.

Práca s internetovými stránkami je z určitých hľadísk lepšia ako na bežnom počítači. Jednoduché približovanie časti webstránok, rýchly pohyb po ich priestore, to sú výhody, ktoré vám v súčasnosti poskytnú jedine tablety. Navyše HTC Flyer so systémom Android nemá žiadny problém s Flash obsahom vrátane on-line videa a jquery animácií, preto je web skutočne plnohodnotný a nielen „takmer plnohodnotný“, čo je prívlastkom webu v iPade. Ako náročného používateľa ma tiež zaujala rozsiahla ponuka nastavení internetového prehliadača na vzor Google Chrome, možnosť pracovať s viacerými stránkami naraz pomocou záložiek a možnosť priamej tlače cez bezdrôtovo pripojenú tlačiareň. Snáď jediná vec, ktorá mi chýbala, bola funkcia prehliadania webu v utajenom okne (prehliadač si v tomto móde nepamätá históriu, neukladá cookies súbory ani prístupové údaje).

Ďalšie využitie tabletu HTC Flyer vidím v podobe hernej konzoly. Hry prístupné za malý poplatok alebo zadarmo sú na Android Markete v desiatkach a tie najlepšie možno porovnávať s tými, ktoré bežia na platforme Playstation Portable. Okrem pomerne jednoduchých hier ako Angry Birds alebo Pigrush si užijete všetky dostupné 3D hry. Vďaka dotykovej platforme, vysokému výkonu a siedmym palcom displeja je hranie hier úplne novou skúsenosťou, ktorá na čas chytí aj zarytého odporcu tohto typu mobilnej zábavy. Ako príklad uvádzam seba. Aj napriek tomu, že nie som hráč a na svojom osobnom počítači nemám okrem základných Windows hier žiadne, do Android Marketu som chodil takmer každý deň a hľadal som nové možnosti herného využitia tabletu. Také 3D automobilové preteky ovládané natočením tabletu získavajú úplne nový rozmer a stávajú sa skutočným zabijakom času.

HTC Flyer má na sebe umiestnené dve kamery, tá na zadnej strane s rozlíšením 5 Mpx / HD 720p a predná na 3G hovory. Keďže na zadnej strane nie je prisvetlenie, možnosti fotoaparátu sú obmedzené. V každom prípade je fotoaparát na takomto zariadení iba doplnkom, asi nikto nebude tabletom fotiť v takej miere ako digitálnym fotoaparátom alebo telefónom. Kvalita fotografie sa zásadne mení s kvalitou osvetlenia scény. Počas slnečného dňa sú fotografie pekné, ostré a použiteľné do albumu na Facebooku. Ak slnko nesvieti, zväčšuje sa šum a trpí ostrosť fotografie aj napriek prítomnosti automatického zaostrovania. Video v rozlíšení HD je na tom rovnako, so znižujúcou sa intenzitou prirodzeného osvetlenia kvalita záznamu klesá. Určite by som však o kúpe HTC Flyer nepochyboval kvôli kvalite fotografií.

Využitie tabletu bolo ešte nedávno v podobe čítačky elektronických kníh. To bolo predtým, ako sa z nich stali internetové terminály a multimediálne centrá. HTC Flyer obsahu je v základe čítačku elektronických kníh s ôsmymi knihami v anličtine. Listovanie je celkom zaujímavé, napodobňuje fyzické vlastnosti papiera keď sa ohýba, popri kvalite displeja možno tvrdiť, že je čítanie pohodlné. Aplikácia Čítačka umožňuje nastaviť si viacero účtov v on-line predajniach s elektronickými knihami, čím je jej využitie takmer neobmedzené a univerzálne. Na čítanie PDF kníh, čo asi bude častejší prípad než čítanie e-bookov, sa musíte spoľahnúť na klasický prehliadač Adobe Acrobat alebo iná čítačka PDF kníh. Zaujímala na schopná a bezplatná alternatíva pre klasickú čítačku elektronických kníh, tak som hľadal na Android Markete. Našiel som aplikáciu AReader, dostupnú zadarmo, ktorá sa správa rovnako ako čítačka e-bookov od HTC. Grafické vypracovanie listovania a ponuky PDF kníh je vynikajúce a myslím, že práve táto aplikácia spraví čítanie kníh atraktívnejšie aj pre deti.

Magic Pen je príslušenstvo k HTC Flyeru v základnom balení. Magic Pen, magické pero, slúži ku kresleniu a tvorbe poznámok. Reálne uplatnenie som pre tento doplnok nenašiel, ale pre určitú skupinu ľudí môže byť prínosom, že budú vedieť kresliť. Je to tak trocha návrat k pôvodu tabletu ako takého a HTC Flyer ponúka túto možnosť ako jeden z mála. Okrem kreslenia ako takého umožňuje Magic Pen aj pridávať poznámky priamo do webstránok alebo do fotografií, čím sa jeho možnosti opäť rozširujú.

HTC Flyer je jedným z mála produktov, ktoré vás budú baviť aj po niekoľkých mesiacoch. Rovnako ako všetky ostatné prístroje od HTC aj Flyer je dokonalou ukážkou toho, ako dokáže elektronika manipulovať s pocitmi jeho vlastníka a podieľať sa na tvorbe, resp. dopĺňaní jeho imidžu. HTC Flyer sa štandardne dodáva s bielym puzdrom z bielej imitácie kože s magnetickým uzáverom, mäkkým vnútrom a miestom na vloženie pera, preto si nebudete musieť dodatočne kupovať ochranné návleky.

Ako novinár aj ako potencionálny budúci majiteľ môžem HTC Flyer iba odporúčať. Cena za nový kus sa pohybuje na úrovni od 500 eur vrátane DPH, pre aktuálne ceny sledujte porovnávač cien Pricemania.sk.