Recenzia smartfónu Samsung Galaxy S II i9100


Nie je tajomstvo, že solventní zákazníci sú náchylní nakupovať si skôr produkty amerického výrobcu, než toho taiwanského či kórejského. Preto vidíte v rukách celebrít vždy iPhone 4. V tomto článku vás presvedčím, že aj iný výrobca ako Apple vie vytvoriť skutočne vynikajúci produkt, ktorý si zaslúži vašu pozornosť.

Samsung i9100 v ruke
Na smartfóne Galaxy S II ma po vybalení z krabice prekvapila príjemná hmotnosť a dobre doliehajúce kryty. Vďaka jemne perforovanému zadnému krytu s glamour textúrou sa mobil v ruke drží dobre a v spotených dlaniach nekĺže. Vzhľad zariadenia korešponduje s oslovovanou cieľovou skupinou – výrobca sa vyhol kuriozitám a stavil na kompaktný, funkčný a minimalistický dizajn, ktorý je posledné roky stále populárnejší. Z mobilu výrazne nevystupujú žiadne prvky, hrany sú zaoblené a spevnené, vďaka čomu si dlhšiu dobu uchová stav ako pri zakúpení a jeho neskoršia hodnota výrazne neklesne.

Super AMOLED Plus displej
Super AMOLED Plus je technológia zobrazenia, ktorú je ťažké prekonať alebo jej niečo vytýkať. Obnovovacia frekvencia, jas, pozorovací uhol a intenzita farebného spektra sú natoľko dobré, že zapnutý displej bude vždy centrom pozornosti blízkeho okolia a zobrazený pohyb je plynulý.
Dotyková odozva je okamžitá, na tomto sa výrazne podieľa vysoký výkon definovaný dvojjadrovým procesorom s taktom 1,2 GHz. Multidotykové ovládanie sa u Galaxy S II dočkalo vynovenia v podobe možnosti jeho kombinovania s pohybom telefónu. Pri prehliadaní internetovej stránky položíte na displej dva prsty a telefónom nakloňte k sebe pre priblíženie alebo od seba pre vzdialenie. Práve takéto detaily robia z priemerného mobilu dobrý smartfón.
Rozlíšenie displeja je 480×800 bodov, uhlopriečka 4,3 palca a je chránený sklom Gorilla Glass.

HD Kamera a 8 Mpx fotoaparát
Záznam videa vo formáte 1080p (1920×1080 bodov) ma síce ako náročnejšieho zákazníka oslovil, ale prístupnejší som skôr menej náročným formátom. Preto som filmy zaznamenával v kvalite maximálne 720p, ktorý telefón zvláda veľmi dobre a výsledný záznam je pozerateľný aj na TV s veľkou uhlopriečkou. Kamera počas záznamu nevie preostriť, s automatickým vyrovnávaním jasu sa však automatika vie vysporiadať príkladne.
Pri sputení fotoaparátu a stlačení virtuálnej spúšte automatika zaostrí na stred pohľadu a exponuje. Keď využijete funkciu touchfocus, automaticky systém zaostrí na určené miesto a pri stlačí spúšte už len exponuje. Kvalita fotografií je dobrá, ak budete fotiť počas slnečného dňa, snímky budú rovnako dobré ako z vášho kompaktného fotoaparátu. Na prisvetlenie tmavej scény slúži LED prisvetlenie, ktorá sa správa celkom prijateľne a fotografie zbytočne nepresvetľuje. Predná 3G kamera má rozlíšenie 2 Mpx.

Internet v mobile v absolútnej forme
Súčasná najvyššia trieda smartfónov je v podstate rovnaká, čo sa týka podpory internetovej komunikácie. Okrem toho, že prehliadanie webstránok je komfortné vďaka multidotykovému displeju, ovládaniu pohybom, vstavanej flash technológií, YouTube prehrávaču  a podpore jquery a javascript animácií, telefón obsahuje v základnom softvérovom balíku aj aktívne on-line widgety (na hlavnej obrazovke) a aplikáciu Social Hub, ktorá združuje všetky populárne on-line služby ako Facebook, Twitter, mySpace, Linkedin, Yahoo, Live Messenger a iné. E-mailový klient sa dá nastaviť tak, aby takmer úplne nahradil váš laptop na cestách. Poznám ľudí, ktorí e-maily riešia výhradne za pochodu a práve im by som Galaxy S II odporučil aj pre výbornú exteriérovú viditeľnosť displeja.

Výkon, softvér, hardvér
Operačný systém Android si získava čoraz viac priaznivcov a musím sa priznať, že aj keď som bol spočiatku jeho odporcom, jeho novším verziám nemám čo vytýkať a sám ich používam. Preto viem, že pokiaľ chce výrobca svoj mobil vybaviť príťažlivými efektmi v užívateľskom rozhraní, je potrebný vysoký výkon. Hardvérová špecifikácia v podobe dvojjadrového procesora 1,2 GHz a 1 GB operačnej pamäte sa starajú o bezproblémový chod týchto efektov a náročnejších hier.
Systém Android 2.3 Gingerbread je vybavený nadstavbou TouchWiz UI 4.0, ktorá do určitej miery uľahčuje prácu s mobilom a ponúka mierne odlišnú používateľskú skúsenosť ako ostatní výrobcovia smartfónov s Androidom.
Okrem spomenutej 1 GB RAM pamäte sa v telefóne nachádza 16 alebo 32 GB interná kapacita a po odobratí zadného krytu a batérie je dostupný port na microSDHC kartu do maximálnej veľkosti 32 GB.

Komunikačné protokoly
Samsung i9100 je možné používať v sieťach 2G a 3G, pričom okrem štandardov GPRS/EDGE podporuje novšie generácie prenosov HSDPA 21 Mbps a HSUPA 5,76 Mbps. Ostatné komunikačné technológie sú v tejto triede štandardom: A-GPS, Bluetooth 3 HS, Wi-fi (DLNA, Direct, mobilný hotspot), microUSB s TV výstupom, 3,5 mm audio výstup.
Cena smartfónu Samsung i9100 Galaxy S II sa dnes pohybuje na úrovni od 400 € vyššie, aktuálnu cenu nájdete na serveri Pricemania.sk