Logitech G560 – Repro so svetelnými efektmi

Vývoj herných periférií sa prakticky nezastavil. Neustále sú nám podsúvané nové a nové produkty s vyšším výkonom, väčšou presnosťou a technológiami, ktoré umocňujú herný zážitok. A presne sem mieria aj reproduktory Logitech G560.

Čo už sa dá vylepšiť na obyčajných reproduktoroch pre hráčov? Tentoraz nemajú ani len priestorové ozvučenie. Ide len o stereo systém doplnený o subwoofer pre mohutnejšie basy. To v podstate stačí, pretože čím viac reproduktorov máte, tým komplikovanejšia je inštalácia, ťahanie kabeláže, zapájanie, nastavovanie a celkové ladenie, aby sa každý zvuk ozval presne z toho smere, odkiaľ sa má. V tomto smere je oveľa efektívnejšia kúpa dobrého headsetu, kde nepriateľov počujete presnejšie a skôr. Takáto zostava je dobrá na základné ozvučenie PC a na počúvanie hudby (často je lepšie použiť reproduktory než herné headsety, pretože tie majú svoj zvuk prispôsobený pre herné situácie – efekty, výbuchy, hlasovú komunikáciu a pod.).

V balení okrem reproduktorov a subwooferu nájdete obligátnu dokumentáciu a všetku potrebnú kabeláž – napájací kábel, USB kábel a káble na prepojenie reproduktorov so subwooferom. V ňom sú už tradične uložené všetky konektory a elektronika pre zosilňovač, napájanie a pod. Okrem satelitov a analógového pripojenia je tu aj USB kábel, ktorý slúži primárne na synchronizáciu svetelných efektov s PC (audiokábel neprenáša sám o sebe dátovú informáciu, preto je nutné svetelné efekty synchronizovať inak). Zostava má integrovaný aj Bluetooth, takže sem poľahky pripojíte dokonca aj niekoľko mobilov, tabletov, či notebookov naraz – vďaka technológii Logitech Easy-Switch môžete prepínať automaticky zvuk až medzi 4 zariadeniami, čo je viac ako bežne potrebujete.

Testovaná zostava má udávaný výkon 240 Watt (RMS 120 Watt) pri frekvenčnom rozsahu od 40 Hz do 18k Hz a citlivosti 84 dB/mW. To samo o sebe sú dobré parametre, ktoré ale nič nevypovedajú o kvalite ako takej. Ako sme už spomínali ide o zvukový systém s dvoma satelitmi a subwooferom, ktorý sa postará o mohutné basy. A celé to hrá naozaj veľmi dobre. Zvuk síce nie je úplne 100% z pohľadu audiofila, no v tomto prípade nejde o zostavu pre netopiere, ale pre hráčov, ktorí majú iné preferencie. Systém má napr. drobné rezervy v úplne najnižšom a aj strednom pásme. Basy sú dosť výrazné a aj keď ich skorigujete manuálne… Ak chcete skrátka niečo na starú klasickú hudbu z vinylových platní, tak toto nebude tá najlepšia voľba, ale ak počúvate MP3 hudbu z mobilu a počítača, zahrá to nad očakávania dobre.

Zvuk v hrách je excelentný (virtuálne prehráva aj 3D zvuk 7.1) a je jedno, čo práve drtíte. Problémy budete mať asi len so susedmi, pretože všetky výbuchy, streľba, či škripot bŕzd pri pretekoch znejú zhruba tak hlasno ako v skutočnom svete. Ak teda vytočíte hlasitosť na maximum, rovnakým levelom bude vytočený aj vás sused a popravde nebudete mať príliš chuť to stíšiť, lebo ten zvuk je aj pri vysokej hlasitosti pekný čistý a rozvibrovaný subwoofer robí tlak, ktorý budete vnímať celým telom.

Dizajn je vec relatívna, pretože každý máme iný vkus a každému sa páči niečo iné. Mne osobne reproduktory svojim vzhľadom sadli, ale ako správny gamer som ich používal najmä večer a vtedy je úplne jedno aký majú tvar, či farbu. V tme vnímate svetlo monitoru a všetko ostatné okolo je len tmavá kulisa.

Logitech však s touto zostavou má ambíciu priniesť niečo viac, než len štýlovú zostavu s dobrým zvukom a tým niečím je RGB podsvietenie. Satelitné boxy majú integrované RGB ledky, ktoré nasvietia farebným svetlom priestor za reproduktormi. Ak ich umiestnite vedľa monitoru a v ideálnom prípade za nimi bude prázdna (biela) stena, ten efekt je úžasný. Zvuk výbuchov vytvára perfektnú svetelnú šou, rovnako ako efekt policajného majáku, keď vás v GTA 5 začne naháňať polícia. Ten efekt sa dá prirovnať k tomu, čo robia televízory Philips (známa technológia Ambilight), lenže tie vytvárajú efekt len z obrazových dát. Spojenie zvuku a vizuálnych farebných efektov dáva trochu viac možností a celkový vizuálny vnem je oveľa mocnejší, aj keď ide v podstate len o dve farebné „lampičky“ po stranách monitoru.

Toto skrátka treba zažiť. Opísať sa to opisuje naozaj dosť ťažko, ale garantujem vám, že ten vizuálny zážitok stojí za to. A koľko vlastne za to zaplatíte? Nuž reproduktory nie sú najlacnejšie. Ich oficiálna cena je 249€ s DPH a v našich e-shopoch sa dajú kúpiť bez eura za 200€ (cena sa väčšinou pohybuje okolo 220-240€, ale našli sme ich aj za 199€ a nebola to výpredajová povianočná akcia). Stále však ide zhruba o dvojnásobok ceny, za ktorú kúpite celkom dobré PC reproduktory. Nie je to niečo, čo akútne potrebujete, ale keď to máte, tak to fakt vyzerá viac ako len dobre. A ten vizuálny zážitok za to naozaj stojí a hry, alebo aj hudbu (cez RGB vizualizér) si večer alebo v zatemnenej izbe naozaj vychutnáte oveľa viac, nehovoriac o možnosti synchronizovať RGB efekty s ďalšími perifériami Logitech (myš, klávesnica, headset) cez Lightsync technológiu.

Zapožičal: Logitech, www.logitech.cz
Cena: 249 € s DPH