Retrogaming – Legendy ožívajú!

Hop, skok, cez potok

 
Mladších hráčov možno prekvapí, že id Software (autori Dooma), majú na svojom konte jednu z najpodarenejších skákačiek, ktorej popularita si vyžiadala celkovo sedem dielov. Hlavnou postavou série, ktorú v roku 1990 stvoril geniálny rozprávkar Tom Hall, je osemročný výmyselník Billy Blaze. Keď Billy zistil, že Zemi hrozí neodvratné nebezpečenstvo, postaví si z maminho vysávača vesmírny koráb a poďho zachraňovať Zem pod superhrdinskou identitou ako Commander Keen! Do dávnej minulosti vás vezme Prehistorik 2 (Titus, 1993). Podobne ako iné tituly od autorov (Titus the Fox či Blues Brothers) Prehistorik ovplýva animáciami k popukaniu, krásnou komiksovou grafikou a obrovským množstvom tajných zákutí. Príbeh pritom nepatrí k náročným: vašou úlohou je v roli hladného pračloveka získať čo najviac pochútiek do svojho hrnca. Jednou z najoriginálnejších (nedocenených) hier pre PC je Sleepwalker (Ocean 1994). Verný psík Ralph sa v nej snaží ochraňovať svojho námesačného pána pred nástrahami sveta a vrátiť ho do postele. Úbohý námesačník sa šinie svojím tempom po uliciach a strechách, plných nástrah a zlomyseľníkov, ktorí ho chcú zobudiť. Sleepwalker predstavuje príjemnú kombináciu akcie a jednoduchých hádaniek
 
Iná voľba: Rayman, Aladdin
 
Mince nechajte v peňaženke
 
Hra na elektronických a mechanických automatoch v minulosti vyžadovala splnenie dvoch podmienok: návštevu pohostinstva a mince vo vrecku. Za posledné štvrťstoročie sa však objavilo niekoľko titulov, ktoré umožňujú vlastníkom PC zahrať sa v teple domova a zadarmo. Milovníkom pinballov (známych aj pod menom flippery) možno odporučiť prakticky akúkoľvek staršiu hru od Digital Illusions, špičku však predstavuje Pinball Fantasies z roku 1991, s perfektným dizajnom stolov, bezchybnou hrateľnosťou a výbornou hudbou.  O štyri roky skôr vytvorila spoločnosť Synergistic Software hru Rockford, ktoré predstavovalo kvalitné zavŕšenie série Boulder Dash. Rockford musí prejsť cez 80 úrovní v šiestich svetoch a zozbierať bonusové predmety podľa možnosti bez toho, aby mu upravila fasádu padajúca skala. Čaro hry spočíva práve v jednoduchosti námetu – odporúčame! Frogger (Sierra On-Line, 1983) je jednoduchá hra, s ktorou sa snažíte preskákať s žabkou z jednej strany obrazovky na druhú. Keďže medzi vami a cieľom vedie rušná diaľnica a rozbúrená rieka plná aligátorov, budete pevne dúfať, že tie trampoty stoja žabiakovi za námahu. Záleží len na vašej šikovnosti, či z odvážneho obojživelníka spravíte placku na asfalte, krmivo pre väčšie obojživelníky, alebo úspešne skončíte v cieli.
 
Iná voľba: Marble Madness, Operation Wolf, Tapper, Piball Dreams
 
Rýchle prsty nestačia
 
Dnes sa nazýva akčnou adventúrou ktorákoľvek hra, kde nestačí držať šípku vpred a stláčať kláves pre streľbu.V roku 1992 však boli akčné a logické prvky v akčných adventúrach vyrovnané, ako sa môžete presvedčiť v očarujúcej a originálnej 2D hre Lost Vikings od Silicon & Synapse (firma sa neskôr premenovala na Blizzard). Príbeh s vtipnými dialógmi rozpráva o troch bodrých Vikingoch, ktorých uniesol do svojej galaktickej Zoo mimozemský Tomator. Severania si svoju budúcnosť predstavujú inak a pokúsia sa o útek. Keďže každý hrdina má unikátne schopnosti, cesta cez nástrahy i logické hádanky vedie cez ich spoluprácu. Dokonalé! Menej humoru a viac zimomriavok obsahuje trojrozmerný Alone In the Dark (Infogrames, 1992), zakladateľ žánru survival hororu. Dej hry je voľne založený na dielach H. P. Lovecrafta. V koži Edwarda Carnbyho budete objavovať zákutia starého domu, v ktorom nie je všetko v kostolnom poriadku. Edwardova zvedavosť sa rýchlo zvrtne v boj o vlastný život s nadprirodzenými silami a riešenie zapeklitých hádaniek. Ak vás viac láka dobrodružný prieskum planín mimozemského sveta, na planétu Adelpha vás prenesie Outcast (Appeal Entertainment, 1999). V roli pozemšťana Cuttera Sladea budete hľadať cestu domov a preklínať ďalší spackaný vedecký experiment. Unikátna grafika, ohromujúca hudba, vynikajúca hrateľnosť, vtipné dialógy, prepracovaný svet – neexistuje veľa hier, ktoré by sa mohli pochváliť takto vyváženými atribútmi. Outcast áno.
 
Iná voľba: Little Big Adventure, Dizzy, Dark Earth, Omicron: Nomad Soul
 
Slovo ostrejšie ako meč
 
Piráti z Karibiku nebol zlý film. Ani po členky však nesiaha príbehu z dokonalej adventúry The Secret of Monkey Island (Lucasfilm Games, 1990). V roli nemotorného snílka Guybrusha Threepwooda musíte poraziť zombie piráta Le Chucka, pričom sa veľmi rýchlo presvedčíte, že pravý pirát sa nespolieha na svaly. Ak sa pri tejto hre nezasmejete, vyhľadajte pohrebnú službu: pravdepodobne ste mŕtvy. Gobliiins (Coktel Vision, 1991) útočí na bránice situačným humorom, nie dialógmi. V roli troch škriatkov sa snažíte vypátrať, kto stojí za šialenstvom kráľa ríše. Schopnosti škriatkov pripomínajú vtipy o policajtoch – jeden je silák, ďalší vie používať predmety a tretí čarovať. Herné hádanky sú miestami zapeklité, bizarné a vyžadujú správne načasovanie, vtipná animácia vám však pohladí po vynaloženej námahe dušu. Hra sa dočkala dvoch nemenej podarených pokračovaní. Gabriel Knight: Sins of The Fathers (Sierra On-Line, 1994) je reprezentantom vážnej línie adventúr. Napínavý príbeh o spisovateľovi, ktorý pri vyšetrovaní voodoo vrážd objaví temnú históriu svojej rodiny, si získal priazeň státisícov hráčov. Hádanky v hre nepatria k najjednoduchším, hráča však nikdy nefrustrujú nelogickými chytákmi. Bravo!
 
Iná voľba: Beneath a Steel Sky, Discworld Noir, Blade Runner, Broken Sword, Day of the Tentacle, Simon the Sorcerer