Retrogaming – Legendy ožívajú!

Mučiareň závitov

 
Pahltný pes Colin Curly je ochotný spraviť pre svoje vrecko chipsov čokoľvek. Dokonca aj skákať k cieľu po dômyselnom systéme platforiem, ktoré sa od seba výrazne líšia vlastnosťami. Určiť mu správnu cestu tak, aby pri svojej ceste za chipsami nespadol na zem, je na vás. Trvanlivú a kvalitnú zábavu ponúkol v roku 1993 One Step Beyond od tímu Red Rat. The Incredible Machine (1990) je ďalším zárezom v sieni hernej slávy od tímu Jeff Tunnel Productions. Profesor Tim skúša vaše schopnosti vynálezcu a zadáva vám zdanlivo jednoduché ciele (napr. vhodiť basketbalovú loptu do koša). Úlohu musíte splniť prostredníctvom bizarného zariadenia, ktoré zostrojíte z kopy zdanlivo nepoužiteľných predmetov. Tvorcovia Grand Theft Auta (ešte pod názvom DMA Design) vypustili v roku 1995 reedíciu svojho majstrovského diela Lemmings pre Windows 95. Lemmingovia sú malé stvorenia s inteligenčným kvocientom trepanovaného holuba, ktorých treba dostať z nástrahami preplneného prostredia, než sa sami zlikvidujú. Aby ste ich priviedli k východu, treba im prideľovať rôzne úlohy. Skutočná klasika.
 
Iná voľba: Pushover, Sentinel, Pipe Mania, Atomix, Quadrax, Fish Fillets
 
Hra na hrdinu
 
Vybrať troch reprezentantov žánru RPG je nevďačná úloha kvôli množstvu vzácne rovnocenných klenotov. Zvláštnu zmienku si však určite zaslúži Betrayal at Krondor (Dynamix, 1993) z časov, keď RPG neznamenalo klikfest á la Diablo. Prepracovaný príbeh od spisovateľa Raymonda E. Feista vás prenesie do rozsiahleho trojrozmerného fantasy sveta, plného zaujímavých úloh, prefíkaných hádaniek a dramatických súbojov. Kto nehral, nie je pravým fanúšikom RPG. Ultima Underworld: The Stygian Abyss (Origin Systems 1992) je prvé, plne trojrozmerné RPG. Jeho engine inšpiroval id Software k vytvoreniu Wolfensteina, Ultima je však neporovnateľne komplexnejšia. V ktorej inej hre ste sa mohli so svojím mágom vzniesť do vzduchu, metať po súperoch ohnivé gule, alebo si vybaviť spor ručne-stručne? Silný príbeh, stopercentná voľnosť a vyvážená zmes akcie s hádankami patria medzi najsilnejšie devízy tejto klasiky. Teraz sa však prenesme do budúcnosti: čo sa stane, ak sa na vesmírnej lodi zblázni centrálny počítačový systém a vykynoží celú posádku, okrem vás? Podarí sa vám zachrániť si holú existenciu a nezblázniť sa z duchov nedávnej tragédie? Dokážete si poradiť s hackovaním počítačov, hi-tech hračkami a vylepšovaním vlastného tela? Ak si zvyknete na trošku náročnejšie ovládanie, odpoveď vám dá jedna z najrešpektovanejších hier všetkých čias, System Shock (Looking Glass Technologies, 1994).
 
Iná voľba: Anachronox, Lands of Lore, Stonekeep, Knights of Xentar, Albion, Dungeon Master, Planescape: Torment, Ultima IV
 
Keď vás vlasť potrebuje
 
Do leteckého kokpitu počas Americko-Japonského konfliktu v Druhej svetovej vojne posadíla hráčov spoločnosť Dynamix, vo svojom hite Aces of the Pacific z roku 1992. Slušný letový model, pokročilá umelá inteligencia nepriateľov a faktografická vernosť potešili rovnako, ako kvalitná grafika. O dva roky tvorcov omrzeli nebeské výšiny a vytvorili ponorkový simulátor Aces of the Deep. Napriek technickým obmedzeniam vám pohľad na loď v periskope ponorky rozbúši srdce ešte aj dnes. Hra ponúka budovanie kariéry v nacistickom námorníctve, ako aj krátke a historické misie. Ak vás viac láka pešia turistika po vidieckom Vietname, odporúčame okúsiť Seal Team (Electronic Arts, 1993). Trojrozmerná taktická akcia vám zverí do starostlivosti štvorčlenné komando, s ktorým budete pôsobiť škody za nepriateľskými líniami. Vojaci postupne získavajú skúsenosti, takže opatrný a premyslený postup sa vám oplatí viac, ako ‘hurá’ systém a bojové straty. Autori si dali záležať s historickou presnosťou, takže sa dočkáte autentických ručných signálov, zbraní a hádam i medajlí od strýčka Sama.
 
Iná voľba: F29 Retaliator, TFX, LHX: Attack Chopper, Commanche, Gunship 2000, Armored Fist
 
Volanie hviezd
 
Zrod vesmírnych simulátorov sa datuje do roku 1987, keď britská firma Frontier Developments vypustila na svet Elite. V niekoľkých desiatkach kilobajtov sa skrýva obrovský vesmír, revolučná grafika (na rok 1987, samozrejme), množstvo hviezdoletov a uveriteľný letový model. Vo vákuu môžete bojovať, obchodovať, rabovať nepriateľské lode alebo okúsiť život žoldniera. Niektorí hráči môžu Elite zazlievať, že vesmír neobsahuje planétu Tatooine – tú nájdu v Star Wars: X-Wing od Lucasfilm Games (1993). Poctivé ručné animácie, intuitívne ovládanie a chytľavá hrateľnosť robia z X-Wingu skutočnú perlu. Ak oželiete obchodovanie, nič vám nebude brániť dokonalo si vychutnať dynamické súboje v elegantnej rakete a prestrelky so zákerným Impériom v známom vesmíre Hviezdnych vojen. O tri roky starší a dospelejší Wing Commander (Origin Systems, 1990) zaujme skôr tých, ktorým už lezie sextalógia Georga Lucasa hore krkom. Ľudstvo sa nachádza vo vojenskom konflikte s mimozemskou rasou Kilrathi. Obe strany disponujú vesmírnymi plavidlami, ktoré hojne využívajú pri ozbrojených stretnutiach. Rozvinutý príbeh sa dočkal štyroch pokračovaní, epického multimediálneho spracovania a príšernej filmovej adaptácie, ktorou sa nenechajte odradiť.
 
Iná voľba: pokračovanie ktorejkoľvek zo zmienených hier