Retrogaming – Legendy ožívajú!

O štyri kolieska navyše
 
Závodných hier sa za posledné štvrťstoročie urodilo neúrekom. Prvenstvo medzi simuláciami si však najdlhšie udržala Grand Prix 2 (Microprose, 1996) od Geoffa Crammonda. Vďaka licencii FIA sa v hre môžete stretnúť so Schumacherom, Hakkinenom, či Hillom a súperiť o prvenstvo v sezóne F1 1994. Nastavenie vozidla je možné upravovať do drobných detailov a rovnakú pozornosť autori venovali vytvoreniu realistického jazdného modelu. Niekde na polceste medzi simuláciou a arkádou stojí iná klasika: Stunts (Distinctive Software, 1990). Aj po pätnástich rokoch ju hrá množstvo hráčov, ktorým pripadá doladenejšia, ako jej nasledovník Trackmania! V roli kaskadéra okúsite, aké to je rútiť sa po klopených dráhach a zladovateľých povrchoch, lietať na skokanských mostíkoch, spraviť looping a v šmyku sa blížiť k betónovým bariéram. Vďaka intuitívnemu editoru tratí predstavuje Stunts nekonečnú zábavu. Na záver si priblížime roztomilú dvojrozmernú arkádovku, za ktorou stojí britský tím Codemasters. V Micro Machines 2 (1995) sa na štartovnej trase objavili namiesto vysokooktánových tátošov hračkárske angličáky. Tie ste preháňali po kuchynskom či biliardovom stole, tatkovej dielni alebo susedkinej záhrade, pričom vám v ceste stáli dômyselné prekážky. Niekoľko herných módov a podarený multiplayer zaručujú stovky hodín dobrej zábavy.
 
Iná voľba: The Need for Speed, Test Drive, Ironman: Super Off Road, Wacky Wheels, Death Rally
 
Športu zdar!
 
Kráľ futbalu pred pätnástimi rokmi? Jednoznačne Kick Off 2 (Anco Software, 1990)! Dvojrozmerný pohľad zhora na ihrisko a jednoduchá grafika dávali hráčovi stopercentný prehľad o dianí na ihrisku. Nákazlivá hrateľnosť, spád a premyslené  ovládanie vyslúžili hre šalejúci ohlas hráčov na Amige aj PC. Skúste ho aj vy! Teda za predpokladu, že už nemáte na nohách korčule… v tom prípade bude pre vás vhodnejší Wayne Gretzky Hockey 3 (Bethesda Softworks, 1991) s prekrásnou ručnou grafikou, detailnými štatistikami a možnosťou realizovať sa nielen ako hráč, ale aj tréner. Širší záber si vzal na plecia v tom istom roku tím Mindspan, ktorý stojí za notoricky známym dielkom The Games: Winter Challenge. Hra obsahuje boby, lyžovanie, slalom, cross-country, biatlon, rýchlokorčuľovanie a skok na lyžiach v prekrásnej grafike, ktorá kombinuje vektory a bitmapy pre vytvorenie dojmu trojrozmernosti. Winter Challenge je vhodná zábava pre všetky vekové kategórie. Pripravte sa na to, že po zvlášť drsných turnajoch budete meniť klávesnicu ;-).
 
Iná voľba: Sensible World of Soccer, FaceOff!, Battle Chess, Ski or Die, The Games: Summer Challenge
 
Mela v reálnom čase
 
Stratégií, odohrávajúcich sa v reálnom čase, je veľké množstvo. Pri vyslovení žánru však drvivej väčšine ľudí pride na um niektorá z hier od firmy Westwood. Ich prvá RTS Dune 2: Building of a Dynasty vyšla v roku 1992. Duna je prezývka nehostinnej piesočnatej planéty Arrakis, kde prebieha súboj troch rodov o vzácnu surovinu. Váš výber, ku komu sa pridáte, ovplyvní nielen arzenál, ale aj koniec hry. Cesta k masovým súbojom armád je otvorená! O niečo temnejší sci-fi duch na vás dýchne v atmosférickej izo-3D stratégii Syndicate (1993). Súboj o svetovú nadvládu prebieha medzi syndikátmi po celom svete a vašou úlohou je posnažiť sa, aby zvíťazil práve váš tím cyborgov. Stratégia, manažment, bioimplantáty a spektakulárna akcia – to všetko nájdete v tomto  diele od tímu Bullfrog. Prvými dvomi menovateľmi disponuje aj Transport Tycoon DeLuxe (Microprose, 1995) z hlavy Chrisa Sawyera. Dej je však zasadený do 20. storočia, kde nenásilnou cestou pracujete na vybudovaní dopravného impéria. Do radostného budovania infraštruktúry sa radšej púšťajte cez víkendy, vďaka chytľavej hrateľnosti by ste mohli zmeškať cez týždeň nástup do práce alebo školy.
 
Iná voľba: Warcraft 2, Z, Railroad Tycoon DeLuxe
 
Každý chvíľku ťahá pílku
 
Heroes of Might and Magic (New World Computing, 1995) je unikátna séria ťahových stratégií, ktoré sa odohrávajú vo fantasy svete, známom z RPG série Might & Magic. Budete veliť hrdinom, budovať mestá, bojovať o úrodnú krajinu a zúčastňovať sa šarvátok plných mágie a odhodlania. Rozprávková grafika nemusí vyhovovať každému, herné princípy sú však bezchybné. Rovnako kvalitnou hrou je X-Com: UFO Defense (Microprose, 1994), ktorý ale ťaží z populárnej mimozemskej tématiky. Zaujímavá kombinácia manažovania protiemzáckej obrany a ťahovej akcie pri stretnutí s nepriateľom zaslúžene patrí do siene slávy. Zabudnite na stiesnené interiéry, aké vidno v sci-fi filmoch. V nebezpečenstve je celá Zem a boje prebiehajú globálne! Incubation (Blue byte, 1997) sa X-Comu v nemalej miere podobá, boje však prenáša z izometrického sveta do trojrozmerného prostredia industriálnych základní. Incubation podľa mnohých hráčov – autora tohoto článku nevynímajúc – prekonáva kvality svojho predchodcu intuitívnym ovládaním, vynikajúcim multiplayerom, zaujímavým príbehom a hororovou atmosféra, ktorá akoby vyliezla z Votrelčieho vajíčka.
 
Iná voľba: Civilization, M.A.X., Master of Orion, Master of Magic, Archon Ultra
 
Ani ryba, ani rak
 
Hybridné stratégie kombinujú hru v reálnom čase s ťahovými princípmi a príležitostne sú okorenené ďalšími ingredienciami. Space Hulk: Vengeance of the Blood Angels (Key Game, 1996) je exemplárnym prípadom úspešného koktejlu. Dej hry je zasadený do sci-fi sveta, v ktorom sa odohráva konflikt medzi vesmírnymi žoldniermi a živočíšnymi Genestealermi. Kombinácia tímovej taktiky a akcie z vlastného pohľadu vám dá autenticky pocítiť, aké to je, keď vám dýcha na krk vražedné monštrum. Hru nehrajte v noci a bez plienok! Alebo si oddýchnite pri Battle Bugs (Dynamix, 1993), vtipnej akčnej stratégii. V roli veliteľa chrobačích síl sa budete snažiť ukoristiť pre mravenisko potravinové zásoby z rúk (respektíve tykadiel) nepriateľa. Navrhnete útočnú stratégiu a následne sa pustíte sa do boja, kde koordinnujete letecké súboje včiel a moskytov, zúrivé duely bĺch a švábov, ako aj masové útoky mravčích pešiakov. Silná charakterizácia hmyzu podľa reálnych vojenských jednotiek zaručene rozosmeje. Defender of the Crown (Cinemaware, 1988) je kombináciou akcie a stratégie, odohrávajúcej sa v romantickom stredoveku. Hráč bojuje so svojou armádou o panské zámky, alebo sa pod rúškom noci zúčastňuje lúpežných nájazdov na nepriateľské sídla (odmenou je zlato a niekedy aj manželka oponenta). Rytierske povahy isto nepohrdnú turnajmi, v ktorých možno hrať o slávu, alebo zem.
 
Iná voľba: Theme Hospital, Horde, Populous 2, Caesar, Carrier Command, Creatures 2 DeLuxe Edition, Simcity Classic, Princess Maker 2
 
Masová zábava
 
Spravte na chvíľu zo svojich najlepších priateľov úhlavných oponentov na život a na smrť. Vstúpte spolu do arény, v ktorej budete strečkovať pred plameňmi, snažiť sa navzájom vlákať jeden druhého do výbušnej pasce a urputne bojovať o účinné bonusy. Jednoduché pravidlá a chytľavú akciu ponúka Dynablaster (Hudson Soft, 1992). V Chaos Engine (Bitmap Brothers, 1992) sa naučíte pre zmenu s priateľom spolupracovať. Vyberte si žoldnierov s unikátnymi zbraňami a vrhnite sa po hlave do nepriateľskej presily. Akcia prebieha v pohľade zhora, podobne ako v Dynablasteri a nádherné grafické efekty vám dajú pocítiť, že dvojrozmernosť v žiadnom prípade nie je nevýhoda. Súboja vo Worms (Team17, 1995) sa môžu zúčastniť až štyria účastníci s presnou muškou a taktickým cítením. Každý hráč ovládne tím po zuby ozbrojených červíkov, ktorí sa budú v striedať pri útoku v náhodne vygenerovanom teréne. Široká škála nebezpečných i bizarných zbraní a ťahové princípy neomrzia azda nikdy. Boj prebieha až do posledného muža… vlastne červíka.
 
Iná voľba: Scorched Earth, Tunneler, Gauntlet, Chaos Engine, Spy VS Spy
 
hry označené týmto symbolom si môžete zadarmo stiahnuť vo virtuálnom múzeu Home of the Underdogs, zmienenom v úvode článku.