Roccat KONE

Najlepšia z najlepších. Myš, ktorá sa nebojí ani hadov. Strach jej neurobia ani kone. Roccat KONE.


Spoločnosť Roccat, doposiaľ len veľmi známa na našom trhu má v produktovom portfóliu len veľmi málo kúskov, každý z nich je však dostatočne zaujímavý na to, aby sa zaradil k tomu najlepšiemu čo trh aktuálne ponúka.
 
Image
 
V súčasnosti okrem už uvedených modelov herných podložiek TAITO a SENSE, transportnej tašky pre LCD monitory TUSKO, čerstvo uvedených slúchadiel KAVE a VIRE, a stále neuvedenej dlho očakávanej klávesnice VALO ponúka iba aktuálne recenzovaný model hlodavca KONE. Ten vtrhol koncom minulého roka neočakávane do pokojných vôd high-end modelov od Razer, či Logitech a spôsobil poriadny rozruch, a ani my nebudeme superlatívmi šetriť.
 
Image
 
Roccat KONE prichádza so solídnou dávkou inovácii, ktoré nie sú len titulkami na škatuli, ktorá predáva produkt. KONE vlastne ani škatuľu nemá, je dodávaná v čiernom polystyrénovom boxe, ktorého dizajn kráča v nastolenej línii všetkých produktov výrobcu. Veko boxu je otváracie, myš je pod ním uložená pod priehľadným výliskom, obzrieť si ju môžete priamo v predajni, a vyskúšať, či dobre sadne do ruky.
 
Image
 
Druhá strana balenia je obohatená detailnými popismi najdôležitejších featurov produktu. Narýchlo spomenieme Tracking Control Unit, integrovaný procesor s frekvenciou 72 MHz, prispôsobiteľné osvetlenie, integrovaná pamäť, prispôsobiteľná hmotnosť za pomoci štvorice závaží, ultra tiché a ultra klzké skejty, osem programovateľných tlačidiel… Uvidíme, či sa sľuby splnia alebo nám ostanú iba oči pre plač.
 
Image
 
V balení sa nachádza bohaté príslušenstvo, okrem povinného manuálu aj štýlový briefing k misii označenej ako  CASE INARI. Pre registráciu k „misii“ a zároveň vytvorenie účtu na stránke www.roccat.org dostanete i ID kartu, ktorá vyzerá celkom ako platobná karta a „musíte“ si ju podpísať.
 
Image
 
Celkom na dne polystyrénového boxu je vložená úhľadná plastová krabička s logom výrobcu, ktorá v sebe ukrýva inštalačné mini CD obsahujúce driver a trojicu závaží, štvrté je vložené priamo v myši. V rámci weight-tuningu myši, ktorá má sama o sebe 118 gramov (133 vrátane USB kábla) tak máte na výber zvýšiť jej hmotnosť o 5, 10, 15 a 20 gramov.
 
Image
 
Poďme ale ku KONE samotnej. Jej ergonómia patrí medzi to najlepšie, čo momentálne na trhu nájdete, a to rátame aj profesionálne desktop myši. Pravá strana je tvarovaná tak, aby sa ukazovák i malíček mohli pohodlne uložiť, prstami tak nešúchate o podložku a úchop je stopercentný aj pri najsilnejších herných situáciách. Zakrivenie chrbta je dobre prispôsobené bežne veľkej ruke, špička myši je zakrivená podľa rozličnej dĺžky ukazováka a prostredníka, vďaka čomu si nájdu polohu celkom prirodzene.
 
Image
 
Pravá strana KONE ponúka dobré pracovisko pre palec, do priehlbiny dobre zapadne jeho posledný článok a dvojica konfigurovateľných tlačidiel je ľahko dosiahnuteľná a po stlačení má citeľnú odozvu. Chrbát myši vo svojej zadnej časti prechádza smerom nadol plynulo, dlaň sa oň môže pohodlne oprieť a pri ovládaní prstami a skejtovaní nezavadzia.
 
Image
 
Ľavá strana je celkom jednoduchá, no ponúka dobrý handling pre úchop voľnými prstami. Od chrbta a tlačidiel sú oba boky oddelené pásmi lesklého plastu, plniace špecifickú dekoračnú funkciu, ku ktorej sa ešte v našej recenzii dostaneme. Povrch tela myši je pokrytý na dotyk príjemným plastom s mierne zdrsneným povrchom, ruka sa tak menej potí a KONE sa v nej nešmýka.
 
Image
 
Predná časť je skosená a tvarovo prispôsobená tak, aby kopírovala rozličnú dĺžku prstov. Pod skrolovacím kolieskom je uložené konfigurovateľné tlačidlo. Je ho dostupnosť však nie je ideálna a pomerne ťažko sa stláča, a preto je vhodné namapovať naň niektorú menej potrebnú funkciu, napríklad prepínanie profilov, alebo spustenie konfiguračného rozhrania myši.
 
Image
 
Skrolovacie koliesko je potiahnuté materiálom podobným gume, vďaka čomu sa nešmýka napriek tomu, že má pomerne tuhé krokovanie. Všetky jeho funkcie, vrátane možnosti naklápania a stláčania je možné detailne nastaviť, rovnako ako rýchlosť skrolovania. Za ním sa nachádza ďalšia dvojica tlačidiel, primárne určená na úpravu DPI. To je možné meniť v rozsahu 800 – 3200 DPI a v rámci nastavenia profilu presne prispôsobiť.
 
Image
 
Spodná strana myši odhaľuje niekoľko špecialít, ktoré sme okrajom spomenuli v úvode. Závažia sa vkladajú do zadnej časti, každé z nich je opatrené štvoricou konektorov na základe ktorých myš zistí, ktoré z nich je momentálne vložené. Hodnotu si potom môžete overiť v konfiguračnom paneli. Trochu zdĺhavejšie ako otočiť myš a pozrieť sa priamo na závažie, no výrazne štýlovejšie. KONE jazdí po štyroch teflónových skejtoch s malou výškou a veľkou plochou.
 
Image
 
Laserový senzor s maximálnym rozlíšením 3200 DPI je uložený na stredovej osi myši. Výrobca udáva odozvu 1 ms, čo potvrdil aj náš test. Polling rate je možné nastaviť okrem 1000 Hz i na 500 a 125 Hz. Myš nemala problém s takmer žiadnym povrchom, kurzor sa pohyboval a akceleroval plynule a bez trhania aj na obyčajnom kancelárskom papieri, vyskúšali sme i plastovú Thermaltake FlarePad, najviac mu však svedčala látková herná podložka, Roccat Taito. Tú dostanete pri niektorých akciách predajcov k myši zadarmo, detailnejšie sa jej budeme venovať na konci našej recenzie.
 
Image
 
Azda najväčšou inováciou oproti konkurencii je TCU – Tracking Control Unit. Táto technológia umožňuje presné nastavenie primárneho laserového senzora na konkrétnu podložku. V praxi to prebieha tak, že v ovládacom paneli myši spustíte automatickú kalibráciu, TCU si „zosníma“ povrch podložky na ktorej KONE stojí a prispôsobí tomu nastavenie laserového senzora. Celá procedúra trvá len niekoľko desiatok sekúnd, a jej efekt je naozaj veľmi citeľný.
 
Image
 
Bez ovládacieho softvéru by sa KONE priveľmi neodlišovala od celkom obyčajnej myši. Grafické rozhranie je čisté a prehľadné, a dizajnovo kráča v štýle samotnej myši. Všetky položky sú usporiadané na piatich záložkách, možnosti konfigurácie profilov  sú na osobitnej lište. Na prvej záložke sú štandardné voľby nastavení  citlivosti, úrovne rozlíšenia senzora, rýchlosti skrolovania či konfigurácie tlačidiel. Okrem klasických funkcií  je možné priradiť im príkaz pre spustenie aplikácie, alebo klávesovú skratku. Tvorba makier je jednoduchá a rýchla. Ľavému a pravému tlačidlu myši sa však nedá prideliť žiadna iná funkcia.
 
Image
 
Azda najviditeľnejšou vychytávkou KONE je možnosť nastavenia ľubovoľnej farby podsvietenia.  V štyroch rohoch a osvetlenom logu a chrbte myši sa nachádza po jednej dióde, ktorá dokáže svietiť  38 farbami. Z nich si môžete namiešať takmer nekonečné množstvo farebných kombinácii. Pridané sú aj svetelné efekty, KONE nemusí iba svietiť, môže náhodne meniť farby, odtiene môžete nechať rotovať po jej obvode, alebo blikať. Pôsobivý je svetelný efekt v rytme tlkotu srdca, počas ktorého myš vyzerá naozaj ako živá… Osvetlenie sa dá samozrejme aj celkom vypnúť. Po vypnutí zostavy ostáva myš svietiť, samozrejme ak ostanú napájané USB porty, avšak nie všetkými piatimi diódami.
 
Image
 
Image
 
Image
 
Na záložke Advanced Settings viete prispôsobiť citlivosť na osiach, upraviť zrýchlenie, polling rate v troch stupňoch, alebo celkom resetovať driver a nastavenia myši. V tomto okne prebieha i kalibrácia senzora pomocou TCU. Telo myši v sebe ukrýva 128 kB vlastnej pamäte, vďaka čomu si zariadenie pamätá nastavenia profilov aj po inštalácii na inom počítači, a profily dokonca môžete prepínať aj po vypnutí zostavy.  O súlad všetkých prvkov myši a komunikáciu s počítačom sa stará TurboCore procesor s frekvenciou 72 MHz, opäť niečo, čo sa bežne v myšiach nevidí.  V ďalších záložkách už nájdeme len možnosť aktualizácie softvéru a ovládača, a klasický help.
 
Image
 
Roccat KONE vtrhol do vôd progaming segmentu naozaj vo veľkom štýle. Novinka priniesla doposiaľ nevídané hardvérové prvky, ako napríklad veľkú integrovanú pamäť, do ktorej sa vmestia nastavenia piatich profilov, či procesor s frekvenciou, ktorá bola pred pätnástimi rokmi doménou vtedy najnovších procesorov pre desktop počítače. Pre maximálnu presnosť je pripravená TCU kalibrácia, výrazne pomáhajúca senzoru a aj zo skúseností počas testovania musíme uznať, že aj s 3200 DPI je ten najlepší na trhu. Zrýchlenie kurzora je rovnomerné a hladké, KONE ponúka vynikajúci handling a originálne spestrenie dizajnu v podobe prispôsobiteľného farebného podsvietenia. Cena samozrejme odzrkadľuje kvalitu produktu, no pokiaľ si na KONE zvyknete, nebudete už chcieť nič iné.
 
Image
 
KONE sa pomerne často objavuje v akcii s textilnou podložkou Roccat TAITO. Jej rozmery sú dostatočne veľké nielen pre horúce chvíle vo virtuálnych svetoch, ale aj pre pohodlnú prácu v grafických alebo CAD aplikáciách. Na stole budete pre TAITO potrebovať aspoň 40×32 cm voľného miesta. Zrolovaná je v priehľadnom blistrovanom obale, v hornej časti ktorého sú dva otvory cez ktoré si môžete chytiť obe strany podložky. Z rubovej strany je stredne tvrdá penová výplň hrúbky 3.45 mm, ktorá dobre prilieha k povrchu stola, nešmýka sa a eliminuje drobné nerovnosti
 
Image
 
Horná strana je z hladkého textilu, KONE na ňom pracuje veľmi presne aj bez použitia kalibrácie, to isté platí aj o ostatných laserových či optických myšiach. Na rozdiel od stola alebo iného podkladu je povrch podložky homogénny a s jemným vzorom, a práve ten je dôležitý, keďže symetrický raster lepšie vedie senzor, ktorý tak podáva elektronike presnejšie informácie o pohybe myši. Kurzor na obrazovke „neuskakuje“ a plynulejšie akceleruje.  Vďaka mäkkému povrchu a veľkým rozmerom je TAITO pohodlná aj pre ruku a pohyb myši je veľmi tichý a menej sa opotrebúvajú „skejty“. Čistiť sa však bude výrazne zložitejšie ako plastové herné podložky.
 
Image
 
Práca na TAITO je citeľne lepšia ako v prípade bežnej podložky, príjemná je i cena, ktorá je na kvalitu spoločnosti Roccat pomerne nízka, aj keď konkurenčné produkty sa pohybujú v podobnej cenovej hladine.
 
Myš Roccat KONE
 
Zapožičal: Roccat, www.roccat.org
Cena s DPH: 69,03 €
Záruka: 24 mesiacov
 
[+] ergonómia, prevedenie, TCU, senzor, variabilné podsvietenie, weight-tuning
[-] vyššia cena, len pre pravú ruku
 
Symetria: pravá ruka *  Typ senzora: Laser, 3200 DPI * Počet programovateľných tlačidiel: 8 * Ultrapolling * 1000 Hz * Max. rýchlosť snímania povrchu: 65 IPS * Max. akcelerácia: 20 G * Doplnkové vlastnosti: on the fly zmena DPI, weight-tuning, TCU senzor, variabilné farebné podsvietenie, 72 MHz TurboCore procesor, 128 kB onboard pamäte
 
Hodnotenie: 9,8
 
Podložka Roccat TAITO
 
Zapožičal: Roccat, www.roccat.org
Cena s DPH: 14,15 €
Záruka: 24 mesiacov
 
[+] rýchly povrch, dobrá cena
[-] udržiavateľnosť textilného povrchu
 
Hodnotenie: 8.5
{moscomment}