Súboj: gigabajtové USB kľúče

Napriek tomu, že sa o USB kľúčoch toho napísalo už veľa, stále sú aktuálne, pretože nám ponúkajú možnosť jednoduchého a pohodlného prenosu dát, ich rýchlosť aj kapacita neustále rastie.

Napriek tomu, že sa o USB kľúčoch toho napísalo už veľa, stále sú aktuálne, pretože nám ponúkajú možnosť jednoduchého a pohodlného prenosu dát, ich rýchlosť aj kapacita neustále rastie a navyše sa stávajú aj módnou záležitosťou. Tentokrát sa bližšie pozrieme na USB kľúče spoločností PQI a Transcend kapacity 1 GB, ktorá sa v poslednej dobe vďaka výhodnejšej cene stáva takpovediac štandardom. Pre porovnanie ich výkonu sme použili programy Lavalys Everest Ultimate Edition 2006 a SiSoftware Sandra 2007.

PQI Cool Drive Slim-U330

USB kľúč je v štíhlom plastovom obale s matným hnedkastým povrchom, ktorý pôsobí veľmi elegantne. Oba jeho konce sú uzavreté priehľadným plastom, pričom v blízkosti oranžovej LED oznamujúcej pripojenie k PC a čítanie/zápis dát je aj otvor na pripojenie šnúrky na krk alebo na kľúče. Čiapočka tvorí asi štvrtinu celkovej dĺžky kľúča. V balení nájdete aj predlžovací USB kábel, šnúrku na zavesenie, 2 ks inštalačného CD (na jednom ovládač a program na formátovanie pre Windows 98 a na druhom program USB Notebook) a manuál pre rýchle spustenie. Nie je nám celkom jasné prečo 2 CD, keď celková kapacita programov na nich nepresahuje 10 MB, ale to už je problém výrobcu. Samozrejme, pod operačnými systémami Windows ME, XP, Mac OS 9.0 alebo vyššími žiadne ovládače nepotrebujete (tie sa týkajú len staršieho systému Windows 98). Softvér obsiahnutý na CD má kapacitu len 5 MB a jeho názov je USB Notebook. Ako názov vystihuje, je to sada nástrojov pre bezpečné uloženie dokumentov a iných dát, pre správu e-mailov, uloženie obľúbených webstránok, uzamknutie počítača USB kľúčom a podobne. Na obale výrobku je uvedené „170X“, čo by malo znamenať prenosovú rýchlosť v porovnaní so single-speed CD (150 kB/s), takže prenosovú rýchlosť 25 500 kB/s. V skutočnosti sa rýchlosť pri bežnom čítaní a zapisovaní pohybovala pod 20 MB/s. Čo nás však trochu prekvapilo bola vysoká prístupová doba, ktorá sa pri väčšine súčasných kľúčov pohybuje max. do 5 ms.

Transcend JetFlash 150

Transcend je známym výrobcom v oblasti pamäťových kariet, ktorého rada JetFlash 150 je rozlíšená nielen kapacitou, ale aj farbou. Testovaný USB kľúč bol červený, čo znamená kapacitu 1 GB, inak je v ponuke aj kapacita 256 MB (zelená), 512 MB (modrá) aj 2 GB (strieborná). Kryt konektora tvorí polovicu dĺžky kľúča. Otvor pre šnúrku na uchytenie je na jeho konci, modrá LEDka sa nachádza v strede. V balení nájdete okrem kľúča ešte šnúrku, manuál a inštalačné CD. Na CD je len manuál, ovládač pre Windows 98 a jednoduchý program na formátovanie, zablokovanie zápisu a zaheslovanie počítača. Rýchlosť splnila naše očakávanie, stabilita pri zápise ako aj čítaní bola výborná. Prístupová doba bola tesne pod 1 ms, čo zas umožňuje vyššiu rýchlosť pri náhodnom čítaní/zápise.

PQI Card Drive U510

Tento „ultratenký“ USB kľúč je skôr manažérskym doplnkom ako plnohodnotným médiom pre prenos dát. Ani slovo „kľúč“ nie je v tomto prípade celkom na mieste. Elegantný dizajn v podobe trochu hrubšej kreditnej karty s nerezovým povrchom a vygravírovaným logom výrobcu a kapacitou karty je daňou za menej kvalitné výkonnostné parametre. Konektor USB je schovaný v karte, a ak ho chcete pripojiť k počítaču, musíte ho vysunúť. Tým bude konektor držať na asi jeden milimeter tenkom pásiku vysunutý maximálne 28 mm od okraja karty. Ak by ste takto chceli zapojiť kartu do konektora počítača, bude to vyzerať pomerne zvláštne a rizikovo. Balenie obsahuje predlžovací USB-kábel, manuál pre rýchle spustenie a textilné vrecko ako obal na kartu. Nepredpokladáme však jeho využitie, nakoľko väčšina ľudí si ho skôr vloží do peňaženky. Kým pri jednom USB kľúči výrobca plytvá CD médiami, pri druhom nepriloží ani jedno, nakoľko všetok softvér je uložený na karte. Systém Windows 98 je podporovaný len v prípade stiahnutia ovládača z webstránky výrobcu. Pri vložení karty do počítača sa vytvorí nie jeden drive, ale hneď dva. Tým prvým je virtuálna CD mechanika s inštalačným softvérom USB Notebook, druhým je samotná karta s voľným priestorom pre vaše dáta. Kapacita karty je tak až o 20 MB nižšia ako v prípade kľúča Cool Drive.

Gigabajtový záver

Na koniec môžeme už len krátko zhodnotiť charakteristické vlastnosti jednotlivých kľúčov. Kým Transcend vsadil na osvedčenú kvalitu a stabilitu, PQI kládol dôraz skôr na dizajn a maximálne hodnoty rýchlostí v prípade Cool Drive alebo iba na dizajn v prípade Card Drive. Ak teda chcete kvalitu, siahnite rozhodne po kľúči Transcend JetFlash 150, kde výrobca navyše udáva doživotnú záruku, čo môže byť veľmi výhodné (osobne sa mi podarilo odpáliť už 3 kľúče rôznych značiek).

Image

{moscomment}