S vreckovými smerovačmi si užijete Wi-Fi pripojenie aj na cestách

Časy, kedy sme na pripojenie k internetu potrebovali len prenosný počítač, sú preč. Dnes k surfovaniu využívame tiež smartfóny, tablety či elektronické čítačky kníh. Pristupovať k internetu pritom chceme prostredníctvom všetkých vyššie menovaných elektronických spoločníkov.

 

Nezabudnite si pribaliť cestovný smerovač

Doma všetky tieto zariadenia pripojíte k internetu prostredníctvom domácej bezdrôtovej siete, lenže ako docieliť rovnaký výsledok aj na cestách? Väčšina hotelov buď poskytuje iba káblové pripojenie pre jeden počítač, alebo účtuje poplatok za každé zariadenie pripojené k bezdrôtovej sieti. Ako sa tomu vyhnúť? Jednoducho. S pomocou vreckového Wi-Fi smerovača si vybudujete vlastnú bezdrôtovú sieť kedykoľvek a kdekoľvek.

 

 

Smerovač TL-WR710N Mini  

 

U cestovného smerovača sú dôležité nielen parametre, ale tiež rozmery. Smerovač TL-WR710N Mini od spoločnosti TP-LINK je používateľsky zaujímavý z obidvoch hľadísk. Vďaka vstavanému adaptéru ho môžete zapojiť priamo do elektrickej zásuvky a okamžite začať používať. Zariadenie podporuje celkom päť režimov, na cestách však využijete najmä režim bezdrôtového smerovača.

 

Túto možnosť oceníte napríklad v hoteli, ktorý ponúka iba káblové pripojenie k internetu. Do smerovača pripojíte ethernetový kábel a automaticky sa vytvorí bezdrôtová sieť, ktorá vám umožní pripojiť všetky vaše zariadenia k internetu. Jednoducho a rýchlo si týmto spôsobom vybudujete vlastnú bezdrôtovú sieť.

 

Okrem toho je smerovač vybavený aj USB portom (napríklad pre zdieľanie dát alebo nabíjanie smartfónu) a druhým ethernetovým portom, kam môžete pripojiť napríklad prenosný počítač.

 

3G modem s Wi-Fi do vrecka

Nie všade ale pripojenie k internetu nájdete. Do takejto situácie sa najlepšie hodí zástupca z kategórie cestovných smerovačov s integrovaným 3G modulom. Do tejto produktovej série spadá napríklad model TP-LINK M5350 v praktickom  vreckovom prevedení v tvare okruhliaka.

 

 TP-LINK M5350

 

Stačí do neho vložiť SIM kartu s aktivovanou dátovou tarifou a modem sa už automaticky postará o vytvorenie zabezpečenej bezdrôtovej siete. 3G pripojenie umožňuje zdieľať až s 10 Wi-Fi zariadeniami súčasne. Nemusíte ho pritom ani pripojiť do elektrickej zásuvky, pretože disponuje vstavanou batériou. Stav pripojenia dokonca zobrazuje na dobre čitateľnom OLED displeji, takže máte úroveň signálu a stav batérie plne pod kontrolou. Ľahko tak môžete surfovať aj počas jazdy autobusom alebo iným dopravným prostriedkom.

 

Rýchlosť pripojenia závisí na dostupnej mobilnej technológii v danej lokalite. Maximálnej rýchlosti 21,6 Mbit/s (download) sa dočkáte tam, kde je dostupná technológia HSPA+. Na Slovensku sa ale s touto technológiou mimo miest nestretnete – rýchlosť pripojenia tak bude v praxi zvyčajne nižšia. V zahraničí je ale pokrytie sieťami tretej generácie o poznanie lepšie.

 

 

Modem M5350 podporuje štandard 802.11n, vďaka ktorému môže komunikácia medzi pripojenými zariadeniami na bezdrôtovej sieti prebiehať rýchlosťou až 150 Mbit/s. Aj napriek svojim minimálnym rozmerom, ktoré umožňujú modem pohodlne uchopiť v dlani, prekvapí M5350 svojou výdržou na batériu, ktorá sa vyznačuje kapacitou 2000 mAh. Pri aktívnom surfovaní tak dokáže pracovať 7 až 10 hodín, takže udrží krok s väčšinou súčasných tabletov a niektorými smartfónmi.