Samsung E250: Šikovný korunový slider

Samsung E250 je vytvorený pre masy. Chce sa páčiť všetkým a zároveň si ponecháva kúzlo svojho výrobcu. Na trh prichádza v tradičnej striebornej farbe…


Článok bol publikovaný v časopise PC_Space č. 03/2007.

Samsung sa v Európe presadil dvomi konštrukciami mobilov – pri véčkach sa mu darí výborne a okrem nich sa etabloval aj konštrukciou slideru. Aspoň vo viacerých západných krajinách či zvyšku Európy, pretože v našich končinách ešte záujemcovia tomuto štýlu len prichádzajú na chuť. Pritom slider spája viaceré pozitíva ako véčko – môže mať veľký displej (a stačí mu jeden poriadny), rozsiahlu klávesnicu (časť tlačidiel vám nechá k dispozícii stále, alfanumerické zväčša schová pod displej) i výborné intuitívne ovládanie (vysunutie prijme hovor, zasunutie môže ukončiť funkciu). Dlhé mesiace platilo, že slider patril medzi drahšie konštrukcie, ale v súčasnosti už prichádza aj v ponuke najväčších svetových hráčov k objaveniu lacných a kvalitných sliderov za dobré ceny.

Samsung E250 je vytvorený pre masy. Chce sa páčiť všetkým a zároveň si ponecháva kúzlo svojho výrobcu. Na trh prichádza v tradičnej striebornej farbe. Dizajn sleduje viaceré trendy – pri rozmeroch objavíme hrúbku iba 14 mm a prvé poťažkanie prináša ďalšie prekvapenie – nízku hmotnosť 81 g. E250 má výborne vyladenú konštrukciu. Pri vysúvaní vám pomáha plastový pásik pod displejom, (je dokonca príjemnejší na používanie ako pri vyšších modeloch), môžete sa oň palcom pohodlne oprieť a vzápätí odsunúť vrchnú polovicu. Vysúvanie nie je príliš uvoľnené, samovoľnému otváraniu bráni určitá miera odporu ovládaná šikovným mechanizmom. Celkové ovládanie je vôbec jednoduché a nekomplikuje sa zbytočne – na bočných stranách vidno iba dvojtlačidlo na reguláciu hlasitosti a dva chránené konektory resp. sloty. Vľavo sa vkladá microSD karta, vpravo konektor nabíjačky alebo handsfree.

Ako pri každom slideri je klávesnica rozdelená na dve časti. V zavretom stave je k dispozícii funkčná časť –dve hlavné tlačidlá, dve hovorové, jedno korekčné a najväčším prvkom ostáva priestorné štvortlačidlo na pohyb v menu. Samsung už berie aj potvrdzovacie tlačidlo ako samozrejmosť – jedine z pohotovostného režimu sa rýchlo dostanete na internet, ale v menu slúži ako tradičné OK. Všetky tlačidlá sú rozmerné, dobré sa stláčajú (majú nižší a pevný zdvih) a celkovo cítiť vhodné rozloženie s dostatkom priestoru. Po vysunutí objavíte alfanumerickú časť – na rozdiel od viacerých moderných sliderov využil Samsung klasické vypuklé tlačidlá s rovnako dobrým zdvihom ako pri funkčnej časti.

Displej je vzhľadom na cenu prístroja jednoduchý, ale snaží sa vykompenzovať svoje parametre vhodným usporiadaním menu. 65 tisíc farieb a rozlíšenie 128×160 pixelov odkazujú skôr na minulé roky, ale moderné menu s jednoduchými ikonami vás dokáže potešiť. Hlavne, že sú všetky funkcie prehľadne zoradené a napriek väčšiemu množstvu funkcií nie je menu zbytočne prekomplikované. Hlavné menu je rozdelené na 9 hlavných ikon, ďalšie časti si vystačia obyčajnými riadkami v jednej úrovni. Samsung E250 má viacpoložkový zoznam kontaktov s tuctom údajov a kapacitou 1000 kontaktov. Telefonovanie a zoznam sú navyše obohatené o drobnosti pri identifikácii volajúceho – okrem tradičnej melódie vie E250 ukázať aj sprievodný text, fotografiu alebo video. SMS a MMS časť telefónu je výborná vďaka prehľadnému editoru, šikovnej klávesnici i prediktívnemu písaniu T9 (dá sa však aj vypnúť). Pamäť na 200 SMS berieme ako dobrý štandard.

Organizácia sa sústredí skôr na jednoduchšie funkcie pre každodennú potrebu. E250 ponúka budík, kalendár s niekoľkými druhmi úloh, samostatnú aplikáciu pre úlohy alebo zjednodušený diktafón na rýchle nahrávanie poznámok. Mierne náročnejší používatelia sa môžu tešiť aj na sychronizáciu cez SyncML, aj v tomto smere sa Samsung zlepšil a výborne komunikuje s prostredím. Dátové možnosti sú slušné – núka sa GPRS i EDGE, obe technológie v triede 10. Konektivitu zabezpečí buď USB kábel alebo Bluetooth. Infračervený port chýba, odkedy Samsung objavil modro zubú technológiu prenosu dát, už ju inštaluje takmer všade a na kombináciu s IrDA ostávajú iba vyššie modely. Zábavu obstará VGA fotoaparát, ktorý je skrytý na vrchnej polovici a na odkrytie šošovky resp. prácu s ním treba prejsť do vysunutej polohy mobilu. Inak nás čaká šikovné FM rádio s dobrým príjmom signálu, prehrávanie MP3 súborov a séria Java hier alebo aplikácií.

Samsung E250 je šikovný slider s veľkými ambíciami. Už dávno neplatí, že kórejský výrobca sa sústredí iba na dizajn. Ten je tu dobre zastúpený a výborne skombinovaný s konštrukciou a jednoduchým ovládaním. Poteší množstvo funkcií – telefónny zoznam, dosť pamäte na kontakty i SMS, nechýba EDGE, Bluetooth či podpora pamäťových kariet. To všetko odzrkadľuje, že dnešný low-end môže mať aj veľmi dobrú výbavu a aj sa predávať u operátora za korunu (E250 ponúka zatiaľ T-Mobile). Kto sa doteraz sliderov bál, môže si vyskúšať jeden z najlepších i najlacnejších.


Zapožičal: Samsung, www.samsung.sk
Cena s DPH: 5990 Sk
Záruka: 24 mesiacovTrhový sprievodca (ceny s DPH):
BenQ-Siemens EL71, 5000 Sk
Nokia 5200, 6000 Sk[+] výborná konštrukcia
[+] rýchle a jednoduché menu
[+] Bluetooth, FM rádio, microSD karty
[] hrubší displejSamsung E250 – technická špecifikácia

Rozmery: 100×50×14 mm * Hmotnosť: 81 g * Displej: TFT, 65 tisíc farieb, 128×160 pixelov * Tel. zoznam: viacpoložkový, 1000 kontaktov * Text. komunikácia: SMS, MMS, * Organizácia: budík, kalendár, poznámky, synchronizácia, diktafón * Dáta: GPRS 10, EDGE 10 * Konektivita: kábel, Bluetooth * Multimédiá: FM rádio, MP3 * Pamäť: 13 MB + microSD karta


{moscomment}