Samsung SyncMaster BX2231

Samsung nezanedbáva dizajn ani u cenovo prijateľnejších monitorov. SyncMaster BX2231 je nielen krásny, ale okrem analógového vstupu poskytuje dva HDMI porty na jednoduché pripojenie nových zariadení.

V segmente monitorov pre domáce a kancelárske použitie je asi najviac monitorov, lebo nasýtiť trh v tejto kategórie je takmer nemožné. Ani SyncMaster BX2231 nie je sám v ponuke Samsungu, v rade s označením 31 sú okrem testovanej dvadsať dvojky aj dve väčšie a jeden menší model. Všetky tieto monitory majú rovnakú elektroniku a dizajn, iba najmenší dvadsaťpalcový model má nižšie rozlíšenie a namiesto dvoch HDMI má jeden DVI port.

Samsung SyncMaster BX2231 patrí do skupiny monitorov s LED podsvietením. Stará technológia s klasickými CCFL žiarivkami už sa pomaly vytráca nielen z výrobných liniek ale aj z obchodov. LED má jasnú budúcnosť, veď tieto modely sú tenšie, elegantnejšie a čo je nesmierne dôležité, sú ekologickejšie a majú o desiatky percent menšiu spotrebu. Testovanému modelu stačí k životu necelých 20 Wattov, čo je pre klasické modely nedosiahnuteľná hodnota, veď niektoré staré monitory mali takúto spotrebu v pohotovostnom stave. LED monitory neobsahujú žiadne olovo ani halogény, takže sú jednoducho recyklovateľné. Okrem dopadu na životné prostredie má LED technológia priaznivý vplyv aj na obraz. Samsung používa na dosiahnutie rovnomerného podsvietenia vlastnú technológiu, ktorá zvyšuje aj odozvu a tým znižuje efekt vytvárania duchov.

U LCD technológie je všeobecne známe, že napriek veľkým hodnotám pozorovacím uhlov, vždy dochádza ku skresleniu farebného podania ak na monitor pozeráme z iného ako optimálneho uhla. Samsung túto nevýhodu sa snaží odstrániť zavedením funkcie „Magic Angle“ čiže magického uhla, ktorá v piatich režimoch dokáže prispôsobiť podsvietenie tak, aby bol obraz správne sfarbený aj keď na monitor pozeráte z hora, zdola, alebo z bokov. Ak si chcete na monitor pozerať z pohovky už nemusíte otáčať monitor, stačí si prepnúť pozorovací režim na tú stranu ktorú potrebujete. Samozrejme staré známe farebné a kontrastné režimy sú k dispozícii tiež, takže si môže nastaviť monitor každý ako mu to najviac vyhovuje. Najčastejšie používanú funkciu na dotykovom ovládacom paneli možno priradiť k užívateľskému tlačidlu, takže požadovanú funkciu budete mať vždy po ruke netreba ho hľadať v útrobách menu. Farebné podanie u TN panelov je vždy vecou kompromisov, ani tento monitor nemôže nikto s pokojným svedomím odporúčať pre grafické práce. Skrátka, monitory s TN panelom sú určené pre hry, video a kancelárske práce, kde nepožadujete stopercentné farebné podanie. Full HD (1920×1080) rozlíšenie pri tejto veľkosti obrazovky je vhodné skôr pre ľudí so zdravým zrakom. Nízka doba odozvy 2 ms zaručuje, že ani pri hraní rýchlych akčných hier nebude hráč rušený rozmazaným obrazom.

Z dizajnovej stránky SyncMaster BX2231 patrí k tým monitorom, ktoré sú jednoznačne identifikovateľné. Okrem klasického čierneho rámu a dobre identifikovateľných ovládacích prvkov na pravej spodnej hrane rámu má monitor výnimočne spracovanú zadnú stranu. Zadný kryt je tiež čiernej farby ale je netradične horizontálne ryhovaný, ako keby bol spravený z čierneho dreva. Všetky konektory sú sústredené do strednej časti nad stojanom. Zvukový signál z HDMI konektorov je presmerovaný do audio výstupu, takže slúchadlami alebo pripojenou stereo reproduktorovou sústavou možno používať monitor bez potreby ťahania káblov zo zvukovej karty či multimediálneho prehrávača.

Zapožičal: Samsung, www.samsung.sk
Cena s DPH: 191 €
Hodnotenie 8,9

+ dizajn, Magic Angle, nízka spotreba
– dotykové ovládanie menu

Samsung SyncMaster BX2231
Technická špecifikácia: Uhlopriečka: 21.5 palcov * Podsvietenie: LED, Rozlíšenie: 1920×1080 * Kontrast: 1000:1 * Svietivosť: 250 cd/m2 * Odozva: 2 ms * Pozorovací uhol: 170/160 * Hmotnosť: 3,22 kg * Vstupy: 2× HDMI, 1× D-sub * Výstup: 3,5 mm Jack pre zvuk * Spotreba: 18 W * Spotreba v pohotovostnom stave: 0,3 W