Skrinka Enermax Hoplite

Sú počítačové skrinky a potom sú počítačové skrinky, pri ktorých sa výrobca nesnaží prinášať kompromisy, ale jednoducho riešenie pre náročnejších užívateľov.

Spoločnosť Enermax je v našich končinách známa skôr vďaka svojim kvalitným zdrojom, avšak určite by ste nemali prehliadnuť ani jej počítačové skrinky, ktoré navrhuje s rovnakým nadšením. Enermax Hoplite sa ako skrinka určená pre náročných užívateľov na nič nehrá a stavia na dizajne, ktorý je výsostne účelový. Neočakávajte tak jednoliaty šat bez akýchkoľvek výraznejších línií, keďže Enermax Hoplite je počítačová skrinka takpovediac deravá skrz naskrz. Pre niekoho to znamená ohyzdnú kreatúru, pre iného zas dokonalé dielo, presne určené pre výkonný hardvér. Konštrukčným základom tu je samozrejme kov doplnený o plastové kryty v prednej a hornej časti, ktoré sú doplnené o kovovú mriežku a jemný filter na zachytávanie nečistôt a prachu. Perforovaná je aj bočnica, kde sa však filter už nenachádza. Záleží tak na vás, aký ventilátor si tam osadíte (predpríprava je bohatá a zvoliť môžete až dva 12 cm ventilátory) a aký filter následne použijete.

Poriadok v kabeláži je veľmi dôležitá vec, pokiaľ chcete dosiahnuť čo najúčinnejší priechod vzduchu. Enermax Hoplite vás tu určite nebude obmedzovať a vy si môžete schovať všetky káble za základnú dosku.

Na zadnej stene sa nachádza jeden 12 cm ventilátor, pričom podľa potreby môžete do hornej časti skrinky osadiť ešte dva 12 / 14 cm ventilátory. V predu sa nachádza jeden 12 cm ventilátor typu Vegas, pri ktorom sa nachádza nielen mechanický volič rýchlosti otáčok, ale aj tlačidlo pre nastavenie svetelného efektu, prípadne jeho vypnutie. S takým množstvom ventilátorov by ste si teda mali zabezpečiť solídny prietok vzduchu aj pre výkonnejšie systémy.

Milovníci externých dátových zariadení môžu otvárať šampanské – okrem eSATA konektora tu totiž nájdu dva USB 3.0 porty, jednu hornú a dve spodné šachty pre hot-swap pripojenie 3,5“ a 2,5“ pevných diskov.

Nielen chladením je táto skrinka zaujímavá a pokiaľ častejšie kopírujete dáta z a do vášho počítača, tak určite oceníte všetky možnosti, ktoré Enermax Hoplite  ponúka. Hneď na vrchu skrinky nájdete jednu hot-swap šachtu určenú pre 3,5“ alebo 2,5“ pevný disk. Pred ňou sa nachádza jeden eSATA a dva USB 3.0 porty, vďaka ktorým môžete pripojiť externé pevné disky. Ak vám aj toto bolo málo, tak v spodnej časti predného krytu nájdete ďalšie dve šachty pre hot-swap pripojenie s pevným diskom.

V prednej časti skrinky sa nachádza jeden 12 cm ventilátor typu Vegas, pri ktorom si môžete manuálne upravovať jeho podsvietenie a rýchlosť otáčok.

Zaujímavé však nie je len vonkajšie, ale aj vnútorné riešenie skrinky. Po odobratí bočnice sa ukáže pomerne veľké miesto, vhodné aj pre herný systém s dvoma grafickými kartami. Navyše výrobca sa nesnažil ušetriť drobné centy a tak je aj vnútro kompletne prevedené v čiernej farbe, čo ocenia hlavne milovníci moddingu. Do skrinky môžete umiestniť celkovo štyri 5,25“ zariadenia (bezskrutkový systém) a štyri pevné disky, či SSD (tu sme nezarátali tri hot-swap pozície). Kabeláž môžete skryť pod základnú dosku vďaka množstvu otvorov, čo má pozitívny vplyv na prietok vzduchu a teda aj celkové chladenie hardvéru. Spoločnosť Enermax nás so svojou novinkou Hoplite určite nesklamala a predstavuje zaujímavú počítačovú skrinku určenú skôr pre nadšencov, ako bežných užívateľov. Za stále rozumnú cenu totiž ponúka vynikajúcu kvalitu spracovania, bezskrutkový inštalačný systém a veľmi dobré možnosti chladenia  založené na použití kvalitných ventilátorov.

Miesto pre zdroj je v spodnej časti skrinky a tak tu nesmie chýbať vyberateľný filter, zabraňujúci znečisteniu samotného zdroja.

Hodnotenie:  9,0

Zapožičal: Enermax, www.enermax.co.uk
Cena:  89 €

+ USB 3.0, 2× hotswap, chladenie
– Dizajn nemusí sadnúť každému

Technická špecifikácia * Formát: ATX Midi Tower * Podpora dosiek: ATX, Micro ATX * Pozície pre 5,25“: 4 * Pozície pre 3,5“ int/hotswap/ext: 4/2/1 * Porty USB 3.0 / e-SATA / IEEE 1394 / audio: 2 / 1 / 0 / áno * Tool-less inštalácia: áno * Rozmery: 200×493×490 mm

Výkonné CPU, obrovský Noctua chladič, výkonný zdroj a GeForce GTX 570 … pre Enermax Hoplite žiadny problém z hľadiska chladenia a vnútorných rozmerov.