Skrinka Enermax Phoenix Neo

Enermax Phoenix Neo je dostupný už dlhšiu dobu a svoje miesto si našiel medzi konkurenciou v strednej triede hráčskych skriniek.


Obľúbená Enermax Chakra sa pomaly vytráca z ponuky našich predajcov, svoje miesto si už našiel podarený a cenovo výhodný model Vostok a o priazeň sa uchádza tiež novinka Staray. Phoenix Neo však svojou cenou trochu vytŕča z radu, oplatí sa priplatiť takmer 20 € oproti porovnateľným skrinkám od Antec, CoolerMaster či Thermaltake?
 
Image
 
Dizajn Enermax Phoenix Neo je vytvorený veľmi citlivo, a napriek odvážnejším krivkám sa nepodobá lacným skrinkám menej známych a lacnejších značiek. Naopak, dojem luxusu výrazne umocňuje dvojica hliníkových „krídiel“, ktoré lemujú vertikálny obrys čelného panelu. Dominantým prvkom je však kruhový otvor pre nasávanie vzduchu dovnútra skrine, s plasticky tvarovanou mriežkou. Ten korešponduje s ľavou bočnicou skrine, ktorá v striebornom ráme nesie veľký bočný ventilátor. Pravá bočnica je celkom hladká a bez akýchkoľvek otvorov. Už prvý pohľad na čelný panel veľa prezradí o layoute skrine.
 
Image
 
V hornej časti, ktorá plynule prechádza až na strop skrine nájdete horizontálne umiestnenú portovú a tlačidlovú výbavu. Tá pozostáva zo štvorice USB portov, eSATA portu, vstupu pre mikrofón a výstupu pre slúchadlá. Vďaka svojej orientácii je veľmi ľahko dostupná, najmä ak máte skrinku položenú pod stolom na zemi. 5,25“ zariadení sa do hornej šachty zmestí päť, horné dve sú opatrené dvierkami pre ukrytie optickej mechaniky, nad nasávacím ventilátorom je i jedna pozícia pre 3,5“ čítačku pamäťových kariet,prípadne malý regulátor ventilátorov. Phoenix Neo je formátu Middle-Tower, čomu zodpovedajú aj jej rozmery, výška i šírka je štandardná, do skrine sa zmestí chladič s výškou do 170 mm.
 
Image
 
Rovnako i pohľad na zadnú stenu skrine a vnútorný priestor po odstránení bočnice nás o opaku nepresvedčí. Klasické je usporiadanie pozícií pre komponenty, trochu prekvapivo možno bude pôsobiť osadenie zdroja hore v priestore nad základnou doskou. Šasi je tvorené štandardnými SECC plechmi hrúbky 0,7 mm, v tejto triede by sme však očakávali pevnejšiu konštrukciu s vyššou tuhosťou. Do vnútorného priestoru sa pohodlne zmestia aj dlhé grafické karty, odstup nainštalovaného zdroja od hornej hrany dosky je dostatočný aj pre inštaláciu rozmernejších kruhových chladičov procesora. Nízka šachta len pre tri pevné disky je otočená kolmo na pozdĺžnu os skrine, vďaka čomu je inštalácia jednoduchšia (použité sú plastové bezskrutkové lyžiny), no jej tvarovanie obmedzuje prietok vzduchu od nasávacieho ventilátora a znižuje účinnosť chladenia diskov.
 
Image
 
Modro podsvietený ventilátor s priemerom 120 mm a molex konektorom rozhodne nepatrí medzi najtichšie, je ukrytý za riedkou mriežkou a chránený prachovým filtrom. O chladenie grafických kariet a vnútra počítača sa bude starať ventilátor na bočnici s priemerom 250 mm. Rozsah otáčok je prispôsobiteľný vyvedeným potenciometrom, a to v rozsahu 600 – 900 otáčok za minútu, vďaka čomu dosahuje nielen vysoký výkon, ale aj výraznú hlučnosť, odporúčame preto prevádzkovať na spodnej hranici rpm. Mriežke, ktorá chráni ventilátor, chýba prachový filter, do skrinky sa tak dostane množstvo prachu. Pomocou prepínača si viete vybrať, či bude ventilátor do skrine nasávať, alebo z nej odsávať vzduch, naše skúsenosti hovoria, že chladenie je účinnejšie v prvom prípade.
 
Image
 
Ani tu nechýba moderné modré podsvietenie. Dostupná je i verzia skrine s plexisklom, alebo hladkou ľavou bočnicou. Pre úplné doplnenie chladenia je vhodné dokúpiť aj chýbajúci odsávací ventilátor do pozície na zadnej stene skrinky. Osadenie komponentov a servis zostavy je jednoduchý vďaka bezskrutkovej inštalácii, grafické karty, pevné disky i optické zariadenia umiestnite bez potreby použitia nástrojov. V príslušenstve nájdete i dva pásiky so suchým zipsom pre stiahnutie kabeláže.
 
Enermax Phoenix Neo svojou konštrukciou do strednej triedy zapadol takmer ideálne, vytŕča však cenovo, podobne riešené modely rovnakej kvality nájdete u iných výrobcov o čosi lacnejšie. Jeho kúpou však chybu neurobíte, jedná sa o dobrú skrinku s príjemným dizajnom, páčil sa nám čelný panel skrine, dobre vybavený a šikovne umiestnený v prednej hornej časti.
 
Zapožičal: Agem, www.agem.sk
Cena s DPH: 82,34 €
Záruka: 24 mesiacov
 
[+] tool-less inštalácia, I/O výbava čelného panela, regulácia 250 mm ventilátora
[-] hlučnosť chladenia, cena
 
* Formát: middle tower * Podpora dosiek: ATX, mATX * Pozície pre 5,25“: 5 * Pozície pre 3,5“ int/ext: 4/1 * Porty USB / e-SATA / IEEE 1394 / audio: 4 / 1 / 0 / áno * Tool-less inštalácia: áno * Rozmery: 503×216×448 mm*
 
Hodnotenie: 8,1
{moscomment}