Skrinka TACENS Aluminium HT

Pre HTPC počítače rozhodne nie sú vhodné bežné, kancelárske či hráčske skrinky. To si uvedomujú aj výrobcovia, a tak má každý z nich v ponuke svoje riešenie multimediálnej skrinky k telke.


Image
 
TACENS sa so svojím modelom Aluminum HT trafil do sŕdc konzervatívnych užívateľov, ktorí nestoja o žiadne blikajúce a transformujúce sa monštrá.
 
Skrinka je formátu media desktop, no svojou veľkosťou je to vlastne menší middle tower prevrátený na bok. Tomu odpovedajú nielen rozmery, ale aj jej vnútorný layout.
 
Image
 
Po vybalení z útlej škatule sa do šera obývacej izby sucho usmeje sparťanský čelný panel skrine. Žiadne štýlové prelisy, ventilačné otvory, prieduchy a podsvietené mriežky. Len jediný kus eloxovaného hliníka s vodorovným brusom, narušený výraznými ovládacími prvkami s lešteným efektom. Dizajn je tak veľmi čistý, a v prostredí hi-tech miestnosti nebude rozhodne robiť zostave hanbu. Svojimi rozmermi sa skrinka neradí medzi modely „štíhlej línie“, vmestí sa do nej bežný ATX zdroj i rozširujúce karty plnej výšky. Pri výške 155 mm ponúka dosť miesta aj pre výkonnejšie chladiče, do úvahy tak prichádza aj pasívne chladenie. Šírka je necelých 40 cm, hĺbka ešte o tri centimetre viac. O kvalite použitých materiálov svedčí aj hmotnosť, ktorá je rovných 7 kg. Dve pozície pre 5,25“ mechaniky sú kryté hliníkovými krytkami.
 
Image
 
Samozrejmosťou je aj predný portový panel, ktorý je však v tomto prípade riešený trochu nešťastne. Čistote dizajnu by rozhodne pomohlo, ak by boli porty skryté pod krytkou, alebo aspoň ak by výstup na slúchadlá a mikrofóny vstup neboli označené štandardnou farebnou schémou, ale nenápadnými ikonkami. K dispozícii sú dva USB porty, chválime prítomnosť eSATA konektoru pre vysokorýchlostné pripojenie pevného disku.
 
Image
Image
 
Dominantou celkového dizajnu je otočné koliesko s dorazmi, ktoré slúži ako regulátor pre trojicu predinštalovaných ventilátorov. Aktuálne nastavenie výkonu je prezentované bielou LED, ktorá presvitá kruhovými otvormi po obvode regulátora. Je pevne spojená s kolieskom, a preto ak budete jeho pootočením doprava zvyšovať výkon chladenia, smerom doprava sa bude presúvať aj samotná dióda. V princípe je to štýlová náhrada klasickej čiernej bodky.
 
Image
 
Pohľad na zadnú stenu skrinky potvrdzuje to, čo sme si hovorili v úvode – ak by sme Aluminium HT postavili na výšku, dostali by sme z nej trochu nižší a užší middle-tower. V prípade desktop orientácie tak máme miesto pre bežný ATX zdroj a ATX základnú dosku, podpora zahŕňa aj rozširujúce karty v plnej výške (aj keď pri niektorých špecifických modeloch grafických kariet s vyšším chladičom môže nastať problém). Do skrine je tak možné vyberať zo širokého spektra hardvéru, z hľadiska výkonu sa tak netreba nijak obmedzovať, pri rozumnom výbere chladenia komponentov prichádza do úvahy aj SLI, či CrossFireX zapojenie. Nad I/O štítkom sú za vyrazenou mriežkou pozície pre dva 60 mm ventilátory, akákoľvek ďalšia perforácia z bočníc či stropu skrine chýba.
 
Image
 
Jediným otvorom pre nasávanie vzduchu je tak asi 20 mm široká perforácia po celom obvode prednej časti skrine. Jemná mriežka pôsobí veľmi decentne a navyše je z vnútornej strany opatrená protiprachovým filtrom. Čelný panel by si možno zaslúžil aj dvierka pre zakrytie optickej mechaniky, pri jej výbere tak dávajte veľký pozor, aby ste sa nemuseli dívať na výrazne označenia výrobcu a všemožných technológii, ktorými konkrétne zariadenie disponuje.
 
Image
 
Celý horný kryt tvorí jediný kus plechu v tvare U. Tuhosť konštrukcie je veľmi dobrá, dve odoberateľné výstuže dodávajú hornej časti skrine potrebnú pevnosť. Základom sa stal SECC plech s hrúbkou 1 mm, ktorý je v spojoch dobre znitovaný a tam, kde to bolo možné aj zahnutý pre celkové spevnenie jednotlivých častí. Do 5,25“ šachty sa vmestia tri zariadenia (z toho dve externé) odporúčame však použiť spodnú šachtu na odloženie prebytočnej kabeláže zdroja.
 
Image
 
Kryt je nastriekaný matným čiernym lakom, ktorý dobre zachytáva obtlačky prstov. Z vnútornej strany je navyše opatrený absorpčnou penou, ktorá je vzhľadom na svoju hrúbku a poréznosť stavaná na pohltenie vyšších frekvencií. Z vnútornej strany nie je kryt nijak vystužený, no jeho odobratie i založenie je presné a bezproblémové.
 
Image
 
O zminimalizovanie prenosu vibrácií na podložku sa starajú štyri štýlové hliníkové nožičky s penovým vypodložením.
 
Image
 
Zo škatule vysypete aj nutné príslušenstvo v podobe spojovacieho materiálu, jednej sťahovacej pásky, plastových antivibračných tŕňov a manuálu.
 
Image
 
Vnútorný priestor skrine je čistý a inštalácia komponentov bola bezproblémová, nenašli sme žiadne hluché miesta pri ktorých si bolo treba z prstov robiť origami. Po odstránení dvojice výstuží hornej časti sa otvoril pomerne štedrý tray pre základnú dosku, vďaka hĺbke skrine sú použiteľné aj dlhé high-end karty, ak by sa vo vás ozvala potreba mať niečo také práve v HTPC. My sme použili mATX dosku s integrovanou grafikou NVIDIA GeForce 9300, ktorá sa nám pre účel HTPC zdala celkom postačujúca.
 
Image
 
O nasávanie vzduchu do skrine sa okrem prirodzeného podtlaku stará aj jeden 80 mm ventilátor TACENS AURA PRO s gumeným vypodložením a kvalitným prevedením lopatiek. Napájaný je prostredníctvom štvorpinového molex konektora, ktorý je primárne prichystaný pre zapojenie do predinštalovaného regulátora. Ventilátor je bohužiaľ schovaný za malou a hustou mriežkou, ktorá výrazne znižuje jeho efektivitu. Výrobca mohol radšej mriežku vynechať, tak malý otvor by sa azda na tuhosti čela kostry skrine priveľmi negatívne nepodpísal.
 
Image
 
Po odobratí čelného panelu je vidieť spomínanú mriežku, i ďalšie konštrukčné otvory, rovnako ako pozície pre dve 5,25“ mechaniky, ktorých krytky sú napevno priskrutkované ku šachte. Vedľa nich je na výšku orientovaný otvor, ktorý naznačuje prítomnosť 3,5“ šachty pre čítačku kariet. Takáto externá pozícia sa však vzhľadom na tvar predného panelu nedá použiť, ostáva tak vhodná na schovanie prebytočných káblov.
 
Image
 
Odobratie čela odhalí aj jeho vnútornú stranu, na ktorej je vidno elektroniku regulátora otáčok a tlačidlá pre zapnutie a reset zostavy. Obe sú v strede podsvietené dvoma diódami, v prípade Power tlačidla sa jedná o indikáciu zapnutia zostavy, podsvietenie pre RESET je spojené s aktivitou pevného disku. Na regulátor je možné pripojiť a naraz plynule kontrolovať tri ventilátory, zmena otáčok prebieha prostredníctvom zmeny napätia, keďže samotný regulátor je napájaný priamo z molex konektora zdroja.
 
Image
 
O odsávanie ohriateho vzduchu z priestoru pätice procesora sa stará dvojica ventilátorov TACENS AURA PRO s priemerom 60 mm. Napriek výbornej kvalite prevedenia je ich hlučnosť poznateľná a počas tichých scén filmu o nich budete na menšiu vzdialenosť vedieť. Jedinou možnosťou úpravy odsávania tak zostávajú špeciálne turbínové chladiče, určené do PCI pozícii. Vzhľadom na segmentové zameranie skrine však takéto riešenie nebude potrebné.
 
Image
 
Jedna z priečnych výstuží slúži zároveň ako šachta pre pevné disky, pre ktoré ponúka dve pozície. Vzhľadom na orientáciu sa elektronika disku dostane do toku čerstvého vzduchu od nasávacieho ventilátora. Dobré chladenie je pre životnosť disku kľúčové, špeciálne v menších skriniach. Možnosti sálaniu vzduchu smerom nahor nebráni ani riedka mriežka nad hornou pozíciou.
 
Image
 
Nainštalovaný pevný disk Samsung Spinpoint F1 HD103UJ s kapacitou 1 TB problém s prehrievaním nemal a jeho teplota sa držala konštante pod hranicou 40°C. Zvyšný priestor nad ním sa dá využiť na uschovanie prebytočnej kabeláže, bezskrutková montáž priniesla pozitívum v podobe lepšieho kontaktu so šachtou a tým aj účinnejšieho pasívneho chladenia tela disku.
 
Image
 
Testovacie komponenty predstavovali ideálny pomer medzi výkonom, cenou a potrebou chladenia. Základná doska MSI P7NGM Digital je opatrená integrovanou grafickou kartou NVIDIA GeForce 9300, ktorá nemá problém s plynulým prehrávaním HD videa a pri rozumnom nastavení úrovne detailov je schopná rozhýbať aj novšie hry. Severný mostík chladil nízky hliníkový pasív, na procesor Intel Core 2 Duo E7300 sme posadili nízky chladič Scythe Ninja Mini, ktorý sa do priestoru pod výstužou skrine vmestil ako uliaty. Pohyb vzduchu pomedzi jeho rebrá zabezpečoval ventilátor Scythe s priemerom 80 mm pribalený k chladiču.
 
Image
 
Ďalšími použitými komponentmi bola optická DVD napaľovacia mechanika LG, 2 GB 800 MHz pamätí Kingston v dvoch moduloch a napájací zdroj Enermax Modu82+ s modulárnou kabelážou. Teploty komponentov sme merali po 10 minútach od zapnutia zostavy a na konci 30 minútovej celkovej záťaže systému. Jedna sada meraní sa robila s aktívnymi 60 mm ventilátormi pre odsávanie vzduchu, v druhe sade sme túto úlohu prenechali prirodzenému pretlaku skrine a zdroju. Namerané hodnoty nájdete v tabuľke.
 
Image
 
TACENS Aluminium HT je decentným kúskom, ktorý neurazí žiadne oko, najprísnejším záujemcom však môže vadiť zopár vyššie spomínaných chybičiek krásy. Z konštrukčného hľadiska je na tom skrinka výborne a dobre tlmí vibrácie, absorpčná pena dokáže odbúrať aj časť nežiaduceho spektra hluku, a na celkovom zvukovom prejave je jej prítomnosť cítiť. Výborným benefitom je aj manuálny regulátor otáčok, pomocou ktorého sa dá citeľne znížiť hlučnosť pribalených ventilátorov.

Image


V prípade, že sa vám rozmery Aluminium HT zdajú priveľké, treba si uvedomiť, že podporuje dosky formátu ATX a bežné grafické karty, alebo sa poobzerať po slim skrinkách pre mATX dosky. Veľmi zaujímavá je však cena, ktorá sa pohybuje tesne pod hranicou 100 €. To je vzhľadom na segment a kvalitu prevedenia ozaj dobrá kúpa. Za investovaný balík tak dostanete podarenú skrinku, ktorá rozhodne nemusí skončiť len v obývačke, skrášliť môže aj vaše pracovisko.
 
Zapožičal: TACENS, www.tacens.com
Cena s DPH: 98 € (2952 Sk)
Záruka: 24 mesiacov
 
+ riešenie regulácie ventilátorov, kvalita prevedenia, absorpčná pena, príjemná cena
– chybičky dizajnu, vyššia hlučnosť outtake ventilátorov
 
TACENS Aluminum HT
Technická špecifikácia: Formát: Media desktop * Podpora dosiek: ATX, Micro-ATX * Pozície pre 5,25“: 2 * Pozície pre 3,5“ int/ext: 2/0 * Porty USB / e-SATA / IEEE 1394 / audio: 2 / 1 / 0 / áno * Zdroj: bez zdroja * Tool-less inštalácia: nie * Rozmery: 428×155×396 mm * Hmotnosť: 7 kg
 
Hodnotenie: 9
{moscomment}