Image

Skype 4.0 Beta stavil na video

Po viac ako štyroch rokoch vývoja vypustilo vývojové centrum Skype prvú beta verziu štvrtej generácie populárneho VoIP komunikačného klienta Skype 4.0.

Image
Medzi najzásadnejšie zmeny novej verzie programu patrí určite samotné grafické rozhranie, ktoré nie je vyriešené pomocou tabov, ako to bolo zvykom v predošlých verziách Skype, ale je integrované do jediného okna. V tomto užívateľskom okne je možné čiastočne meniť umiestnenie a veľkosť jednotlivých textových resp. video okien. Taktiež sa čiastočne zmenila aj organizácia a rozvrhnutie niektorých ovládacích prvkov. Používateľ má k dispozícií dobre viditeľné a prehľadne usporiadané tlačidlá ovládané jednoduchým rozklikávaním.

Image

 
Po nainštalovaní softwaru sa všetok potrebný hardware (mikrofón, reproduktory, web kamera prípadne aj telefón) automaticky detekuje. Pokiaľ dôjde k chybnej detekcií spôsobenou poruchou alebo nekompatibilitou použitých hardwarových komponentov, program automaticky vyhľadá vhodnú alternatívu a ponúkne ju používateľovi k zakúpeniu.
 
Image
Štandardná obrazovka Skype 4.0 je rozdelené na dve časti. Na ľavej strane sa nachádza užívateľský panel disponujúci tradičnými funkciami ako je editácia profilu, adresár, zoznam kontaktovkonverzácií a samozrejme spúšťanie telefonovania. Práve funkcia telefonovania sa okrem  čiastočného redizajnu a pridania niekoľkých nových možností nedočkala žiadnych podstatných inovácií. Samozrejme nechýbajú štandardné služby ako nákup Skype kreditu a podobne.
 
Image
V pravej časti aplikácie sa nachádza dominantné okno pre samotnú video komunikáciu resp. chat a taktiež informácie o vybranom kontakte. Po odštartovaní video hovoru sa video automaticky roztiahne na celú časť pravého okna  poskytujúc tak užívateľovi lepšiu kvalitu a zážitok z telefonovania. Podľa vyhlásení spoločnosti Skype je štvrtina hovorov v ich sieti  realizovaná videohovormi. Preto sa aj programátori aplikácie počas štyroch rokov vývoja zameriavali na zlepšenie kvality a možností video komunikácie.
 
Image
Keďže ide zatiaľ iba o beta verziu softwaru, jej úlohou je skôr „vychytať muchy“ a urobiť patričné vylepšenia, aby finálna verzia dospela k „dokonalosti“. Na tento účel zriadili vývojári funkciu Feedback window, ktorá zisťuje informácie o kvalite posledného hovoru a následne sa tieto informácie posielajú do vývojového centra, kde sa vyhodnocujú a spracovávajú. Funkcie ako video prezentácia, automatické vytáčaniepresmerovanie hovoru budú dostupné až vo finálnej verzii programu, avšak o výrazných zmenách spoločnosť neinformovala. Beta verziu Skype si môžu vyskúšať iba používatelia operačného systému Windows, avšak črtá sa verzia aj pre Linux a Mac OS.

Image
Download: www.skype.com/go/getskype-beta
Veľkosť: 24 MB
Poplatok: Freeware
{moscomment}