Slovenské firmy nemajú na zabezpečenie firmy peniaze

 

 

V polovici januára muselo americké San Francisco zavrieť jedno zo svojich počítačových laboratórií. Využívali ho vysokoškoláci, ktorí ani len netušili, že vírus v počítačoch už desať rokov odchytáva ich citlivé informácie a posiela ich do Ruska a Číny. Obeťami sú tisíce študentov. Vírus objavil David Hotchkiss, technologický riaditeľ vysokej školy City College. Kauza šokovala najvyššie vedenie školy.

 

Hotchkiss americkým médiám povedal, že príčinou zavírenia bol nedostatok financií. Na škole našiel zastaranú techniku, do ktorej obnovy nikto neinvestoval. Tak isto sa peniaze nenašli ani na vzdelávanie technického personálu. Od svojho nástupu do funkcie našiel v škole staré počítače a servery, nevyškolený personál a dokonca heslá, ktoré nikto nezmenil už 10 rokov. Rektor vysokej školy Don Griffin povedal, že teraz budú musieť všetky svoje finančné zdroje vložiť do obnovy počítačového laboratória.

 

 

Slovenské firmy nemajú peniaze na bezpečnostný softvér

 

Nedostatok financií na zabezpečenie ochrany vlastnej firmy alebo organizácie potvrdil aj prieskum ESETu. Zúčastnilo sa ho 101 slovenských firiem. Tretina opýtaných spoločností priznala, že peniaze sú dôvodom, prečo neinvestujú do informačnej bezpečnosti. Štvrtina zase nemá dostatočné povedomie o téme informačnej bezpečnosti. Pri druhom údaji ide o prekvapivú informáciu, keďže prieskum vypĺňali prevažne IT riaditelia alebo bezpečnostní špecialisti oslovených firiem.

 

„Ignorovanie alebo nezáujem sa môže prejaviť v prelomení bezpečnosti web serverov, nedostatočnom zabezpečení aplikácií, ale aj v nesprávnom konaní zamestnancov,“ hovorí Peter Dekýš z ESET Services. Táto divízia spoločnosti ESET vykonáva vo firmách bezpečnostné audity alebo im nastavuje pravidlá pre bezpečné používanie softvéru a techniky. Je teda schopná pomôcť firmám, ktoré nechcú investovať do prijímania zamestnancov, ktorí by sa venovali len informačnej bezpečnosti.

 

 

Vykúpte sa do bezpečia

 

Na nedostatok finančných zdrojov firemných zákazníkov myslí aj ESET. Ak spoločnosť nie je spokojná so svojou terajšou antivírusovou ochranou, môže ju vymeniť za produkty ESETu s tým, že ESET firme nahradí zostávajúci čas platnosti konkurenčnej licencie. Vaša firma má napríklad konkurenčnú licenciu platnú do konca mája 2011. Po kúpe ročnej alebo dvojročnej licencie od ESETu sa licencia zadarmo predĺži o päť mesiacov tak, aby ste mohli ochranu od ESETu využívať takmer okamžite. Výkupné sa vzťahuje na nákup nových licencií od 21 počítačov alebo e-mailových schránok. Je možné kombinovať ho so štandardnými zľavami. Využiť ho môžu aj existujúci firemní zákazníci ESETu (využívajúci napríklad ESET NOD32 Antivirus Business Edition), ak chcú nahradiť iné konkurenčné riešenie (napríklad antivírusovú ochranu svojho mailového servera) za produkt ESETu.

 

 

Pre malé firmy sú tiež určené dlhodobo zvýhodnené ESET Small Office Security a ESET Small Business Security balíčky. Zákazníci k nim dostanú zdarma niekoľko licencií na ochranu ich firemných mobilných telefónov a licenciu na ochranu jedného file servera.