Image

Sociálne siete: Facebook a MySpace

Sociálne siete bez sociálnej podpory. Tentoraz sme si zobrali na paškál dve stránky – Facebook a MySpace – teda najslávnejšie social networking projekty.


Facebook
bol spustený 4. februára 2004. Začiatočná investícia do stránky bola neuveriteľných 500 000 USD. Stránka je určená všetkým starším ako 13 rokov (skúste hádať prečo) a v apríli 2008 ju navštívilo viac ako 70 miliónov unikátnych IP. MySpace bol spustený v auguste 2003 (o rok skôr ako Facebook) a svoje štatistické údaje si drží pekne schované. Jediné info, čo zverejnili je, že k septembru 2006 bolo 106 miliónov registrácií a, že denne pribúda asi 230 tisíc užívateľov.

Facebook

Stránka www.facebook.com síce neohúri dizajnom (klasický clean design, no aspoň prehľadný, nie ako MySpace), ale ponúka naozaj zaujímavé funkcie. Samozrejmosťou sú Priatelia a možnosť písať si s nimi a zároveň aj všetkými užívateľmi súkromné správy. Registrovaných ľudí môžete vyhľadávať podľa e-mailovej adresy, mena a pomocou dalších atribútov, ako napr. vysoká škola či práca. Hneď po prihlásení sa vám zobrazí stránka na vyhľadávanie priateľov. Okamžite na to výzva na napísanie strednej a vysokej školy a vašej práce, no a na koniec mesto, v ktorom žijete. 

Image
Funkcie


V ľavej časti stránky sú odkazy na jej služby. Medzi tie patria fotoalbumy, videá, grupy, pripomienkovač a poznámkový blok. Na adrese
www.facebook.com/apps/ sa dá pridať do vášho účtu ďalších 25 tisíc aplikácií.

Fotoalbumy

Každý hádam vie, čo je to fotoalbum. Vytvoriť si môžete nekonečno albumov s 60 fotkami. Dá sa nastaviť, ktorí ľudia majú oprávnenie na prezeranie daného albumu. Na uploadovanie je prichystaný Java applet, cez ktorý sa fotky „upujú“ veľmi pohodlne. Vyberiete zložku s obrázkami, zaškrtnete obrázky prichystané na upload a môžete ich otáčať, či už v smere alebo protismere hodín, hore kliknete na upload a je vybavené. Po uploade môžete na každú fotku napísať krátky popis a vybrať fotku, ktorá bude slúžiť ako obal albumu.
 
Image
Image
Image

Videá

Sekcia s videami je veľmi dobre spracovaná. Na videá sa dá taktiež nastaviť, kto ich bude môcť vidieť a kto nie. Videá môžu mať maximálne 100 MB2 minúty, avšak po overení konta to narastie na 300 MB20 minút. Zaujímavá je možnosť pridávať videá priamo z mobilu. Stačí odoslať z mobilu mail s priloženým videom a slovom video na video@facebook.com a napísať kód, ktorý vám bol obratom zaslaný na e-mailovú adresu, z ktorej ste video posielali. Taktiež sa dá video priamo cez stránku nahrávať za pomoci web kamery, k čmu úplne postačuje nainštalovaný flash player. Ak chcete verifikovať konto, aby ste mohli upovať väčšie a dlhšie videá, stačí kliknúť Verify your account pod textom Select a video…. Verifikácia je veľmi jednoduchá a prebieha za pomoci mobilného telefónu. Stačí vybrať štát, medzi ktorými nechýba Slovensko, a napísať telefónne číslo v plnom tvare napr. 0905905905. Nezabudnite, že na jedno číslo jeden účet. Obratom vám príde smska s overovacím kódom. Verifikácia je samozrejme zadarmo.
 
Image

Pripomienkovač

Pripomienkovač sa skrýva pod odkazom Events. Na pridávanie pripomienok je prichystaný jednoduchý systém – stačí kliknúť na Create an Event. Pri vytváraní pripomienky sa zadáva názov, popis, host (organizátor danej veci), typ a podtyp, začiatok a koniec, umiestnenie a mesto. V druhom kroku sa dajú nastaviť rôzne drobnosti ako obrázok k pripomienke a kto môže a kto nemôže danú pripomienku vidieť. No a v treťom kroku posielate pozvánky ľudom, ktorých chcete pozvať. Samozrejme, že sa dajú pozvať aj ľudia, čo nie sú na Facebooku cez e-mail. No jediný problém je, že pri začiatku vás Facebook nijak neinformuje – žiadny popup, mail, ani informácia pri browsovaní stránky…

Poznámkový blok

Každý hádam vie čo je to poznámkový blok. Poznámkový blok sa skrýva pod odkazom Notes. Na pridávanie poznámok je prichystaný nám už známy rovnaký systém. Hore stačí kliknúť na Write a New Note. K poznámkam môžete pridávať aj fotky, aj automaticky označovať ľudí na facebooku (napíšete meno a sám prehľadá dokument a z mien spraví odkazy na ich profily).
 
Image
 
Lokalizácia: angličtina
Poplatky: Všetko zdarma

MySpace

Pri registrácii som sa stretol so závažným problém a tým je, že heslo môže byť maximálne 10 znakov dlhé. Hneď po registrácii vám www.myspace.com ponúkne zaujímavú funkciu, a tou je vyhľadávanie priateľov podľa kontaktov vo vašom Gmail adresári. Zadáte heslo do schránky a on už sa postará o ostatné. Potom sa vás opýta, či chcete pozvať ľudí z Gmailu do MySpace. Zaujímavé je, že sa dá nastaviť výzor stránky. Na výber je pripravených až 17 vzorov, ale bohužiaľ sú všetky na jedno kopyto.

Image

Funkcie

MySpace sa mi na prvý pohľad zdá oproti Facebooku neprehľadný, ale ponúka toho dosť: vlastný blog, komunitné fórum, videá, pripomienkovač, hudbu, MySpace IM a ešte ďalších tisíc aplikácií. Pri prvom prihlásení vás čaká odkaz v ľavej časti Pick your MySpace URL! Click Here. Tam od vás chcú, aby ste si vytvorili adresu, kde budete mať profil (http://myspace.com/hoci_co_co_chcete) a v ďalšom kroku vás nabádajú na zadanie pravého mena a priezviska (vraj pre vaše jednoduchšie vyhľadanie).

Blog

Pre tých, čo nevedia, čo je blog, tak je to webový denník (originál – web log). Adresa vášho blogu je v tomto prípade absolútne nezmyselná (človek by čakal, že to bude napr. meno.blog.myspace.com), našťastie je odkaz na váš blog aj na stránke profilu. Po kliknutí na odkaz Post New Blog môžete začať písať článok. K dispozícii je plnohodnotný WYSIWYG editor. Poradí si so všetkými druhmi HTML tagov vrátane embed. Samotný blog zobrazíte kliknutím na View Blog. Layout je veľmi jednoduchý a dá sa ľahko upravovať v kolónke Customize Blog.
 
Image

Videá

Do videí sa dá dostať cez odkaz MySpaceTV v hornom menu. Videá sa prehrávajú cez flash player. Uploadovať je možné po kliknutí na veľký červený odkaz hore Upload Videos. Pri upovaní sa dá nastaviť, či má byť video verejné alebo privátne. Podporované sú všetky možné formáty, avšak s limitom 100 MB, ktorý nie je možné zvýšiť. Po uploadnutí musíte počkať na schválenie videa.

Pripomienkovač

Rovnako ako na Facebooku sú pripomienky skryté pod Events. Nastavuje sa tam kopa vecí, ktoré sú takmer identické s hlavným konkurentom. Pri overovaní musíte zadávať malé písmena – ak zadáte veľké, tak dostanete odpoveď, že ste kód zle opísali. V ďalšom kroku sa posielajú pozvánky. No a ako je už zvykom – žiadna signalizácia. Na takéto veci stále musíme používať telefón alebo inú normálnu aplikáciu.

Hudba

Táto služba je vcelku zaujímavá. Legálne pesničky a hudobné videá na prehratie a dokonca dostupné aj zo Slovenska! Jediný problém je, že kvalita často neprekonáva AM rádio.
 
Image

MySpace IM

Instant Messenger na báze Skype. Chatujete pod menom a heslom registrovaným na MySpace. Podporuje všetky vymoženosti Skypu s tým rozdielom, že používate iný program. V podstate je to len odlišný „design“ pre Skype s iným username.
 
Image
 
Lokalizácia: angličtina
Poplatky: Všetko zdarma

Verdikt

Osobne sa mi viac páči Facebook ako MySpace, ale koľko ľudí, toľko chutí. Obom stránkam vytýkam obyčajný design, avšak páči sa mi, že sú absolútne bez poplatkov (taký slovenský booom.sk pýta za registráciu 50 Sk, za vytvorenie fotoalbumu 50 Sk a videá sa dajú vkladať iba cez YouTube). Snáď ešte poviem, že by sa zišla lokalizácia do slovenčiny alebo aspoň do češtiny, keďže obidve stránky sú preložené do množstva jazykov, ale zatiaľ chýba niektorý nám blízky.
{moscomment}