Sony Walkman: Legenda má 30

Hudbu do každodenného života dostal Walkman – prevratná novinka, ktorú presne 1. júla 1979 uviedla na trh spoločnosť Sony.


Prvý Walkman sa stal neoddeliteľnou súčasťou životného štýlu a spôsobil obrovskú revolúciu v hudobnom svete. Dnešné len niekoľko milimetrov tenké prístroje s farebným displejom ani z ďaleka nepripomínajú veľké „krabice“, prehrávajúce magnetofónové pásky, ktoré sme v osemdesiatom nosili zavesené za opaskom.
 
Image
 
Hoci sme ho dlhé roky používali ako všeobecné označenie pre vreckové audio prehrávače, názov Walkman je rovnako ako Pressman, Watchman, Scoopman, Discman alebo Talkman registrovaná značka spoločnosti Sony, ktorá neskôr zovšeobecnela ako všeobecný názov skupiny zariadení. Úplne prvý patent na „opaskový prehrávač“ Stereobelt podal na úrade v roku 1978 Nemec Andreas Pavel žijúci od svojich šiestich rokov v Brazílii. Dlhé roky viedol so Sony spory o patent, až ho napokon firma Sony pre upokojenie veci vyplatila.
 
Image
 
Prvý skutočný Walkman skonštruoval v roku 1978 inžinier audio divízie Nobutoši Kihara (okrem iného vývojár CV-2000 – prvého domáceho videorekordéru na svete) pre hlavu firmy Akio Moritu, ktorý chcel počúvať opery počas svojich častých dlhých transatlantických letov. Pod názvom bol Walkman bol uvedený v Japonsku, ale v USA a iných krajinách ho v tom čase poznali najprv ako Soundabout, vo Švédsku zas ako Freestyle a v Spojenom kráľovstve (Anglicku) ako Stowaway. Morita sa netajil tým, že nemá rád názov Walkman a veľmi chcel, aby bol tento názov zmenený. To sa však kvôli veľkým investíciám do už rozbehnutej reklamnej kampane napokon neuskutočnilo a názov Walkman ostal napokon zachovaný až dodnes.
 
Image
 
Spoločnosť Sony po celé tri desaťročia nepoľavila v úsilí o vylepšovanie svojho vynálezu. Magnetofóne kazety postupne vystriedali CD disky, mini disky (dodnes používané profesionálne audio nosiče) a neskôr pamäťové prehrávače. Tie prvé prehrávali kvôli ochrane autorských práv len vlastný formát ATRAC, takže ste museli každú skladbu pri prenášaní konvertovať. Až o pár rokov neskôr sa objavil prehrávač pre dnes najrozšírenejší formát na báze MP3 kompresie a video MP3 prehrávače pod značkou Sony Network Walkman. K blížiacemu sa 30. výročiu predstavuje spoločnosť Sony najmodernejšiu verziu Walkmanu – sériu X.
 
Image
 
Nový Walkman série X je nabitý najnovšími technológiami Sony pre kvalitnú hudbu a video kdekoľvek a kedykoľvek si zmyslíte. Je to prvý Walkman, vybavený 3-palcovým širokouhlým dotykovým OLED displejom. Videá a digitálne fotografie sa vďaka nemu zobrazujú s perfektnými farbami a kontrastom. ‘Hybridná’ kombinácia veľkého dotykového displeja a ovládacích tlačidiel maximálne zjednodušuje ovládanie.
 
Image
 
Zmeny nastali aj v prípade zvuku. Svetovou novinkou je prepínač pre digitálne potláčanie šumu pre čistý zvuku bez negatívnych ruchov z okolia. K dispozícii je trojica nastavení pre potláčanie hluku počas letu na palube lietadla, cestovania autobusom/vlakom alebo v kancelárii. Nové Walkmany sú vybavené digitálnymi technológiami Clear Audio od Sony pre bohatý, širokopásmový zvuk s čistými basmi a vylepšenou separáciou stereo kanálov.
 
Image
 
Ďalšou prvotinou v rodine Walkman je digitálny zosilňovač S-master, zabezpečujúci bohatý a veľmi živý basový zvuk s veľmi nízkou úrovňou skreslenia. Podporuje všetky populárne formáty hudby a videa a nechýba ani bezdrôtové rozhranie Wi-Fi, ktoré umožňuje pripojiť sa k YouTube, priamo sťahovať podcasty a surfovať vo vodách Internetu.  Na Slovensku sa bude od júna predávať model Walkman X1050 s kapacitou 16 GB a model X1060 s kapacitou 32 GB.
{moscomment}