Image

Správa o stave slovenského internetu

Pokým v penetrácii internetu vo firemnej sfére patria Slovensku prvé priečky v Európe, z pohľadu domácností je to veľmi podobné, ale zo spodnej strany rebríčka…


Na prelome rokov 2007/2008 sa objavilo viacero prieskumov, ktoré slovenského internetového tigra (ako by sa dal nazvať po minuloročnej optickej eufórii v médiách) menia na krotké a nevýrazné mačiatko. Ak by ste si prieskum Eurostatu v krajinách Európskej únie (2007) otvorili na stránke s rozšírením internetu medzi firmami, zaplavilo by vás skutočné blaho. Druhé miesto za Fínskom a vďaka 98 % výsledku aj predbehnutie Rakúska, Nemecka i Česka vzbudzujú rešpekt. Ten však pomerne rýchlo pominie, keď pred sebou uvidíte graf využívania internetu v domácnostiach, kde sme sa s tretinovým podielom zaradili na chvost pelotónu, a podľa ďalšieho prieskumu od agentúry GfK (september 2007), sme utiekli len Bosne a Hercegovine, resp. Ukrajine.
 
Image
 
Nemusím byť riaditeľ štatistického úradu, aby som vydedukoval, že väčšina Slovákov si svoje e-maily, bankové prevody a čet so známymi vybavia v práci a doma sa už venujú čítaniu slovenskej poézie. Rovnaký prieskum od GfK ponúka aj celkové percento ľudí využívajúcich internet v danej krajine strednej a východnej Európy (CEE). Slovenských 42 % nás umiestnilo v hornej časti grafu pred Maďarsko a Poľsko (cca 40 %), ale za Slovinsko a Rakúsko (cca 60 %), presné hodnoty sú v grafe.

Image

 
Takže ani tiger, ani mačiatko. Povedzme, že tigríča. Dôležitá je však aj štruktúra dostupného pripojenia, teda či ide o rýchly širokopásmový, alebo padajúci lemravý internet. Avšak k dôveryhodným údajom sa dá dopracovať oveľa ťažšie – Brusel totiž vo svojom dokumente European Electronic Communications Regulations and Markets vôbec neberie do úvahy mobilné alebo Wi-Fi siete, ktoré sa na Slovensku tešia pomerne slušnej obľube. Odhady sa navyše rozchádzajú aj medzi Európskou komisiou, ktorá u nás napočítala iba 7 rýchlych liniek na 100 obyvateľov, pokiaľ domácemu Telekomunikačnému úradu vyšlo 15 liniek (oba údaje za rok 2007) Napriek kritickému duchu predchádzajúcich riadkov sa prikloním k chalanom z TÚ, a myslím si, že na začiatku roka 2008 toto číslo ešte o niečo poskočilo.
 
Najrozšírenejším a najdostupnejším širokopásmovým pripojením u nás (ale aj v Európe) je DSL, kde kraľuje T-Com. Ten sa postupne pripravuje na prechod na ADSL 2+ a neskôr VDSL 2 (prvým mestom bola Žilina), aby dokázal držať krok so zvyšujúcimi sa rýchlosťami u konkurencie. Horšie to vyzerá s menšími operátormi, ktorí akoby pochopili, že podnikanie na infraštruktúre Slovak Telecomu už veľké terno nebude a postupne sa snažia zbaviť závislosti na jeho linkách – niektorí sa vybrali cestou akvizícií lokálnych poskytovateľov optických a metalických vedení (napr. Slovanet). Veľmi dobre sa darí aj káblovému internetu SATROnet, resp. Chello od UPC, hlavne po rozšírení Chella do ďalších miest (aktuálne deväť: Bratislava, Košice, Pezinok, Banská Bystrica, Trnava, Žilina, ale aj Šamorín, Dunajská Streda a Nové Zámky). Netreba zabudnúť na pomerne rozšírené bezdrôtové technológie WiMAX a Flarion od T-Mobile, ktoré sú modernou (a mobilnou) alternatívou k na Slovensku neobvykle hustej sieti klasických Wi-Fi vysielačov. Práve počtom a dosahom lokálnych Wi-Fi sietí je Slovensko unikátne, ich obľúbenosť bola dôsledkom správania sa bývalého monopolu – Slovenských telekomunikácií a vtedajšieho pomalého zavádzania nových technológií.
 
Image

Budúcnosť sa však volá FFTH (Fibre to the home) a rozkopané ulice (aj niekoľkokrát za sebou) po celom Slovensku naznačujú, že nepôjde iba o chvíľkovú módnu záležitosť. Optické siete na Slovensku dosahujú dĺžku niekoľko desiatok tisíc kilometrov a často ich prevádzkujú drobní operátori roztrúsení v okresných mestách (najväčším prevádzkovateľom s takmer 11-tisíc kilometrami je však Slovak Telekom). Najväčšiu pozornosť však priťahujú obrovské projekty optických sietí Orange a T-Com, ktorí sa do toho minulý rok poriadne zahryzli a zabezpečili Slovensku neobvyklú pozornosť aj vo svete. Investície do budovania optických sietí na Slovensku dosahujú miliardy korún ročne a súčasná dostupnosť sa ráta v stovkách tisícoch užívateľov. Prirovnania k Japonsku a Južnej Kórei sú síce predčasné, ale takéto masové nasadzovanie špičkových technológií s takmer neobmedzenými rýchlosťami prenosu a modernými službami je v takej malej krajine naozaj pozoruhodné!
 
Slovenský internetový trh sa stabilizoval a v súčasnosti ponúka široké možnosti pripojenia pre odlišné segmenty užívateľov. Objavili sa prvé lastovičky v podobe bezplatného pripojenia s nižšou rýchlosťou (Martin, Prešov), samozrejme investícii do hardvéru sa nevyhnete. Nemusím byť Sybila, aby som nášmu trhu s internetom predpovedal v najbližších 2-3 rokoch relatívne strmý rast. Všetky predpoklady na to má: nasadzovanie nových technológií, klesajúce ceny za pripojenie, rastúca kúpyschopnosť obyvateľstva a zvyšujúca sa digitálna, resp. internetová gramotnosť.
{moscomment}