Sun podnikol kroky na rozšírenie OS Solaris

UNIX operačný systém Solaris od spoločnosti Sun Microsystems sa stáva opäť témou dňa. Vyplýva to z klasifikačnej schémy analytickej spoločnosti Gartner, ktorá pomáha firmám pri rozhodovaní, v ktorých prípadoch a akým spôsobom by Solaris pre ne mohol byť užitočný.
„Optimistické vyhliadky potvrdzujú i nedávne zmluvy s IBM a Dell, s ktorými sme sa dohodli na distribúcii nášho operačného systému na ich hardvérových platformách,“ povedal riaditeľ Sun Microsystems Slovakia Juraj Taptič.
 
Podpora vedúcich hráčov
Podľa týchto dohôd, uzatvorených v auguste, resp. novembri tohto roka, sa operačný systém Solaris verzie 10 objaví na vybraných serveroch IBM x86 a BladeCenter a na serveroch Dell PowerEdge. Ide o viacročné OEM kontrakty, ktoré poukazujú na snahu popredných výrobcov hardvéru ponúknuť zákazníkom čo najširší výber operačných systémov. Pre Sun je dôležitá skutočnosť, že sa mu podarilo získať podporu pre Solaris u vedúcich hráčov na trhu serverov. Tá by mala Solarisu zaručiť väčšie uplatnenie naprieč celým segmentom IT. Ako konštatuje Gartner, hoci sú dohody o distribúcii Solarisu 10 nepochybne významné, sú len jedným z viacerých pilierov stratégie Sunu pretvoriť  dedičstvo na dynamický a flexibilný operačný systém vhodný pre množstvo rozdielnych úloh. Ak by sa spoločnosť pokúsila presadiť Solaris na úkor UNIX operačných systémov IBM a Hewlett-Packard, resp. proti univerzálnemu Linuxu alebo Windows, táto stratégia by pravdepodobne zlyhala, tvrdí analýza.
 
Štyri hlavné kategórie
Gartner klasifikuje stratégiu spoločnosti Sun do štyroch kategórií – pozicionovanie Solarisu ako komoditného operačného systému a alternatívy k Linuxu vďaka otvorenému zdrojovému kódu, založenie silných distribučných kanálov a napokon inovácie vo vrstvených produktoch a systémoch, ako sú virtualizácia, výkonný systém správy súborov ZFS, povinné kontroly prístupov, alebo čipový multithreading. Sun zostavil silný zoznam hardvérovej kompatibility Solarisu s 320 servermi vrátane 3 000 nezávislých softvérových aplikácií, napríklad DB2, WebSphere, Lotus alebo Tivoli, ktoré pobežia na platforme x86. Tento krok predznamenal prekvapivý ťah Sunu, ktorý sa po dlhých rokoch výlučnej spolupráce s výrobcom procesorov AMD rozhodol aj pre úzku kooperáciu s konkurenčným Intelom.
 
Prezieravým krokom Sunu je i snaha zapáčiť sa vývojárskej komunite otvorením zdrojových kódov Solarisu, podobne ako to robí Linux. Okrem voľne dostupných verzií Solarisu 10, Sun ponúka zdarma na stiahnutie balík Express Editions pre vývojárov na zjednodušenie inštalácií s vývojárskymi nástrojmi, vrátane Javy, C++, užívateľského rozhrania Gnome, kancelárskych aplikácií StarOffice a ďalších softvérov s otvoreným zdrojovým kódom. Spoločnosť Sun eviduje už 8 miliónov downloadov Express Editions. Vývojársku komunitu OpenSolaris tvorí viac ako 67 000 registrovaných členov. Sun v súčasnosti skúma možnosti poskytnúť licencie na ďalšie svoje technológie, napríklad na nový systém správy súborov ZFS. Pozornosť, ktorú Sun venuje binárnej kompatibilite, stavia Solaris do veľmi výhodnej pozície voči Linuxu, ktorý nedefinuje kompatibilitu na binárnej úrovni ako svoj strategický cieľ.
 
Životaschopné argumenty
Gartner vo svojej analýze konštatuje, že Sun je dnes jediným predajcom so životaschopnými argumentmi pre UNIX x86. Fakt, že sa spoločnosti podarilo presvedčiť IBM, aby upravila svoje kanály na predaj predplatenej podpory Solarisu, by mal pomôcť obom firmám vytvoriť väčšiu konkurenčnú hrozbu voči ProLiant serverom spoločnosti Hewlett-Packard postavených na Linuxe.