Image

Sunbeamtech Core-Contact Freezer

V našich končinách poznáme spoločnosť Sunbeamtech skôr ako výrobcu všemožne svietiacich ventilátorov, studených katód či ozdobných mriežok.

Menej známe sú už skrinky a chladiče, s jedným sme sa stretli vo veľkom teste chladičov v májovom čísle PCSPACE, a neviedol si najhoršie. V tejto recenzii porátame rebrá nenápadnému Core-Contact Freezer, ktorý je už výkonnostne i kvalitatívne niekde inde.

ImageC-C Freezer na testovacej doske. Už na prvý pohľad vidieť, že sa nejedná o žiadne orezávatko.

Na prvý pohľad nenápadná škatuľa bez frajerskej potlače s pokémonmi, odhalenými dievkami či technickými výkresmi nenasvedčuje tomu, že by sa malo jednať o výnimočný produkt. No ticho po otvorení prerušilo obdivné „OOOO“. Okrem chladiča sa z balenia vysypalo bohaté príslušenstvo – obrázkový a dobre čitateľný manuál v angličtine, retenčný rámček pre inštaláciu na socket LGA 775 (prítlačná spona je pevne priskrutkovaná na základni chladiča a identická pre oba sockety), regulátor otáčok ventilátora do PCI záslepky a 3,5 g vynikajúcej pasty Tuniq TX-2 balenej v praktickej striekačke.

ImageSpona je rovnaká pre sockety AMD i Intel, v prípade druhého menovaného je nutná inštalácia pribaleného retenčného rámčeka.

Samotný chladič vyzerá masívne, no napriek tomu nie je jeho hmotnosť prehnane veľká, s 590 gramami je o 70 gramov ťažší ako obľúbený AC Freezer 7. Už rozmerové parametre chladiča hovoria o tom, že sa nejedná o žiadne orezávatko s vrtuľkou, pasív so základňou má veľkosť 125 x 104 x 155 mm, a je osadený 120 mm ventilátorom. Ten pracuje v rozsahu otáčok 1000 – 2000 rpm, a aj vďaka MFDB (Magnetic Fluid Dynamic Bearing) ložiskám dosahuje pri nižších otáčkach hlučnosť iba 16 dB.

ImageVentilátor s hranou 120 mm vyzerá ponúka vynikajúci výkon pri minimálnej hladine hlučnosti.

Ventilátor je naozaj tichý, pri najvyšších otáčkach už vzniká hluk spôsobený aerodynamickým odporom lopatiek a rebier chladiča, avšak pri prietoku 154 m3/h sa ani netreba čudovať. Úprava otáčok je možná vďaka pribalenému regulátoru do PCI záslepky, viac by potešil nejaký pekný panel napríklad do 3,5“ pozície, aby bol regulátor prístupný jednoduchšie, no takýto doplnok by samozrejme predražil celkovú cenu chladiča a dizajnovo by nemusel každému vyhovovať. Preto sa nám zdá PCI záslepka ako najrozumnejšie riešenie. Uchytenie ventilátora je realizované prostredníctvom dvojice kovových spôn.

ImagePribalený regulátor do PCI záslepky umožňuje zmenu otáčok ventilátora v rozsahu 1000 – 2000 rpm.

52 tenkých hliníkových rebier v tvare „nepodareného písmena X“ drží pohromade štvorica heatpipe. Väčšina výrobcov používa tenšie, 6 mm heat-pipe, Core-Contact Freezer sa spoľahol na hrubšie s priemerom 8 mm, a tak môžeme očakávať efektívnejší prenos tepla do rebier chladiča. Celá finta efektívneho chladenia ostáva pred zrakom užívateľa skrytá. Nachádza sa totiž na hliníkovej základni chladiča, a čo to už napovie aj samotný názov. Heat-pipe sú totiž súčasťou základne a tvoria drvivú väčšinu kontaktnej plochy s IHS procesora, čím je zabezpečený čo najlepší prestup tepla priamo do pasívnej časti. My sme sa však nenechali opiť rožkom, a chladič sme posadili na procesor AMD Athlon X2 5200+ a spustili záťažové testy.

ImageŠtvorica heatpipe trubíc nie je dokonale esteticky ukončená, na výkone chladenia to neuberá a pomáha znížiť výslednú cenu chladiča.

V hodinovom záťažovom teste ukázal Core-Contact Freezer svoju silu, a svojich dvoch, aj keď lacnejších, súperov s prehľadom prekonal. Pri 1000 rpm bol jeho ventilátor nepočuteľný, no to neznamená, že nebol výkonný. Vďaka širokým heatpipe vedúcim priamo od IHS procesora, a veľkej odovzdávacej ploche dokázal teplo efektívne a rýchlo odvádzať zo svojho povrchu. Pri 2000 rpm sa výkon výrazne zvýšil, no hlučnosť sa držala v rozumných medziach, a preto aj v nasledujúcich horúcich dňoch pokojne ventilátor vytočte, bežný ruch v miestnosti ho hravo prekryje.

ImageHeatpipe tvoria veľkú kontaktnú plochu s IHS procesora. Teplo sa tak efektívnejšie dostáva do rebrovania.

Sunbeamtech Core-Contact Freezer je vhodným kandidátom pre chladenie aj tých najvýkonnejších procesorov. Svojim prevedením, výkonom a kultúrou prevádzky sa zaradil k tomu najlepšiemu čo sa k chladeniu CPU dá použiť. Nedisponuje síce jedinečným dizajnom, červeno nastriekanými rebrami či farebnými ventilátormi, no svoju primárnu úlohu plní na výbornú. V teste sme ho porovnali konštrukčne veľmi podobným, no menším a o niečo lacnejším modelom od Primecooler, ktorý na prenos tepla z IHS do heatpipe používa rovnaký patent ako C-C Freezer. Výsledok nájdete v tabuľke, a vonkoncom niet o čom debatovať.

Image
Za prevedený výkon a naozaj dobrú cenu si Sunbeamtech Core-Contact Freezer odnáša hneď dva redakčné tipy za Dobrú cenu a Top produkt.

Image
English Summary

Sunbeamtech Core-Contact Freezer is a great candidate to cool down even the most powerful CPUs. Thanks to performance and silent operation, C-C Freezer has fallen into the category of the best that you can use for CPU cooling. Someone may miss some extraordinary design features, like a red-color sprayed fins or a crazy glowing fan, but the cooler is executing its primary task great. In the test Freezer faced his opponent from Primecooler, which has a very similar design. The result you can find in a chart is clear. For good value for money and great performance, the Sunbeamtech Core-Contact Freezer has received two Editor Tips.

{moscomment}