SunbeamTech UFO Acrylic Cube

Radi sa pýšite hardvérom vo svojom počítači a priehľadná bočnica je vo vašich očiach nedostatočná? A čo takto celo-priehľadná skrinka z akrylátu?


SunbeamTech UFO Acrylic Cube
predstavuje sen všetkých hardvérových voyuerov, nakoľko ukáže aj ten najposlednejší hardvér vo vašom počítači. Nejedná sa o žiadnu klasickú skrinku tvorenú z plechu, vybavenú prípadne priehľadnou bočnicou. Jej základom je totiž priehľadný UV reaktívny akrylát, ktorý tvorí prakticky kompletnú skrinku. Tá vychádza z formátu Cube, čo je vlastne hybrid medzi klasickým Towerom a Desktopom. Konštrukčne sa tak jedná o mierne netradičné riešenie, skladajúce sa z dvoch „poschodí“. Spodná časť je určená pre zdroj, optickú mechaniku a pevné disky, pričom sú tu celkovo dve 5,25“ a dve 3,5“ pozície.
 
Image
 
Ak sa ich chystáte všetky zaplniť, tak pamätajte na odvod tepla – spodná časť totiž nemá žiadny otvor pre ventilátor a o prúdenie vzduchu sa tu stará len samotný zdroj. Pri bežnej práci sme sa však s teplotou pevného disku nedostali cez hodnotu 40 °C, čo je síce akceptovateľné, avšak nie vynikajúce.  Omnoho lepšie to už je v hornej časti, kde je umiestnená základná doska so zvyšnými komponentmi. Nachádzajú sa tu otvory pre dva 12 cm ventilátory, ktoré sú v štandardnej výbave v UV LED prevedení. Prietok vzduchu je tu veľmi dobrý a pri našej testovacej zostave pozostávajúcej z procesora Intel Core 2 Duo E7200 a grafickej karty ATI Radeon HD 4670 sme sa nestretli so žiadnym prehrievaním.
 
Image
 
Skrinka sa dodáva v rozloženom stave, čo je logické z dôvodu vysokej pravdepodobnosti jej poškodenia počas prepravy. Na jej montáž si však pripravte pár skrutkovačov a hlavne dostatok času, nakoľko pre neskúsený užívateľ môže pri skladaní stráviť pekne dlhý večer. Označenie všetkých komponentov je však ukážkové a nehrozí tu ani maturovanie nad kvantom skrutiek. Pri montáži vám odporúčame nasadiť si dodávané rukavice v ktorých budete síce vyzerať ako masový vrah, avšak ochránia skrinku od nechcených odtlačkov prstov.
 
Image
 
Hrúbka akrylátových častí je dostačujúca a aj napriek počiatočným obavám sme nenarazili na zníženú konštrukčnú pevnosť. Každopádne nesprávajte sa pri montovaní ako drevorubač a všetky skrutky uťahujte s citom.
 
Image
 
Jedinou kovovou časťou montovanou priamo na akrylátovú stenu sú záslepky pre rozširujúce karty.
 
Image
 
Na ľavej strane skrinky sa nachádza pomocný otvor uľahčujúci následnú montáž pevného disku a optickej mechaniky, bez ktorého by tento úkon znamenal nutnosť prakticky kompletného rozoberania.
 
Image
 
Ako spoje stien skrinky slúžia špeciálne časti tvaru „L“, v ktorých sú zapustené závity. Vďaka dostatočnej hrúbke je pevnosť spojov veľmi dobrá a pri prenášaní skrinky sa nemusíte obávať nebezpečného prehýbania.
 
Image
 
Potešení sme boli presnosťou všetkých spojov, ktoré skutočne sedeli na milimeter presne a montáž nám tak išla pekne od ruky 🙂
 
Image
 
Základnú dosku odporúčame namontovať na základňu, keď je ešte v rozmontovanom stave. Vyvíjanie moc veľkého tlaku pri inštalácii chladiča na procesor by mohol spôsobiť porušenie spojov, prípadne ich fatálne poškodenie.
 
Image
 
Predný panel je prevedený v nelogickej červenej farbe. Ocenili by sme skôr modrú alebo čiernu variáciu, ktorá by nepôsobila ako päsť na oko. Okrem zapínacieho tlačidla je tu neodmysliteľný Reset, dvojica USB konektorov a zvukový vstup a výstup.
 
Image
 
V tomto stave je optimálny čas pre inštaláciu pevného disku a optickej mechaniky, nakoľko neskôr by to už bol kvôli založenej pravej bočnici neprekonateľný problém. Môžete tu vidieť miesto pre osadenie jedného z dvoch ventilátorov, zabezpečujúcich dostatočný prietok vzduchu v hornej časti skrinky aj pri nižších otáčkach. Ich výhodou je nízka hlučnosť a dokonca potešia oko vďaka UV LED diódam.
 
Image
Image

Pevný disk je ku šachte pripevnený pomocou antivibračných častí. Odporúčame však použiť len jeden disk, nakoľko chladenie v spodnej časti skrinky nie je vyriešené práve najlepšie a spolieha sa na odvod vzduchu len pomocou zdroja.
 
Image
 
Miesto pre zdroj sa nachádza v spodnej časti skrinky. Kvôli prakticky nulovému prietoku vzduchu v tejto časti odporúčame vyberať aktívne chladený model, ktorý aspoň trochu pomôže znížiť teplotu pevného disku tvorbou podtlaku. Pasívne chladený zdroj by to nedokázal a pravdepodobne by mal problémy so svojou teplotou pri dlhodobejšej záťaži. 
 
Image
Image
 
Skrinka v celej svojej kráse – najlepšie samozrejme vyznie v tme, avšak je zaujímavá aj počas bežného dňa. 
 
Celková pevnosť skrinky je aj napriek nutnosti vlastnoručnej montáže vynikajúca a nezaznamenali sme ani nežiaduce vibrácie.  Potešila nás aj kvalita a presnosť vyrezania jednotlivých dielov – všetko sadlo ako uliate a jednotlivé diely do seba presne zapadli. V tme vyzerá skrinka vďaka UV reaktívnemu materiálu skutočne vynikajúco – svetlá vychádzajúce z ventilátorov nie sú extrémne intenzívne a osvetlenie tak pôsobí veľmi príjemne. Ak hľadáte netradičnú počítačovú skrinku, ktorá vám s jemnou nehanebnosťou ukáže všetky svoje zákutia, predstavuje model od firmy SunbeamTech splnenie vašich snov. Cena nie je navyše nijak extrémna a jedinou ďalšou investíciou je pár UV katódových trubíc, ktoré prinesú skrinke to pravé osvetlenie.
 
Zapožičal: SunbeamTech, www.sunbeamtech.com
Cena s DPH: 79 € (2379,95 Sk)
Záruka: 24 mesiacov
 
+ kvalitné prevedenie, dizaj, tiché a účinné ventilátory
 
Sunbeamtech UFO Acrylic Cube
Technická špecifikácia: Formát: Cube * Podpora dosiek: mATX a ATX * Pozície pre 5,25“: 2 * Pozície pre 3,5“: 2 * Predné porty: 2× USB, Audio * Zdroj: bez zdroja * Rozmery: 30,0×29,5×38,0 cm * Hmotnosť: 5,1 kg  
 
Hodnotenie: 9,2
{moscomment}