Test AMD Kuma: Athlon X2 7750

Ako predzvesť štvorjadrových noviniek Phenom II zaznel v nižšom segmente výstrel v podobe prvého dvojjadrového CPU s jadrom Kuma na našom trhu.


Pôvodne sa hovorilo o tom, že dvojjadrové procesory s jadrom Kuma ponesú meno Phenom X2, aby sa odlíšili od predchádzajúcej verzie Athlonov. Napokon však ostalo pri overenej značke a na trhu sa potichu objavil Athlon X2 7750. Zmenilo sa však označenie podľa aktuálnej hierarchie, kde v štvorčíselnom označení prvé miesto určuje rodinu procesorov – deviatka patrí štvorjadrovým, osmička trojjadrovým a sedmička dvojjadrovým procesorom. Noviniek oproti predchádzajúcej generácii, ktorá je postavená na jadre Brisbane, je niekoľko.
 
 
 
AMD Athlon X2 7750 sa radí do rodiny Stars, kódovo značenej ako K10. Svojimi vlastnosťami i fyzickými rozmermi sa veľmi podobá na ďalších príslušníkov rodiny, procesory Phenom X3 a X4. Rovnaká je veľkosť jadra, počet tranzistorov, L3 cache, a v prípade Phenom X3 dokonca aj spotreba. To napovedá tomu, že Kuma by mohla v skutočnosti byť štvorjadrová Agena, ktorá má dve deaktivované jadrá, čo by bol logický krok, ako rozumne využiť už od výroby poškodené viacjadrové procesory. Oproti X3 a X4 však vzrástla základná frekvencia, ktorá je pri 7750 stanovená na 2,7 GHz, procesor je navyše Black Edition – má otvorený násobiteľ, vďaka čomu sa pri taktovaní jednoduchšie dopracujete k vyšším pracovným frekvenciám.
 
Image
 
Oproti predchádzajúcej rodine K8 jadre Kuma pribudli 2 MB vyrovnávacej pamäte tretej úrovne a väčšia, 3,6 GHz, šírka HyperTransportu. Athlon X2 7750 už dokáže natívne pracovať s DDR2 pamäťami taktovanými na 1066 MHz a disponuje aj pridanou inštrukčnou sadou SSE4A.  V priamom porovnaní v našom teste sme proti sebe postavili Athlon X2 7750 proti rovnako taktovanému Athlon X2 5200+. Nárast výkonu je znateľný, porovnateľný s Brisbane taktovaným o 400-500 MHz vyššie. K10 ťaží nielen z pridanej L3 cache, ale aj z upravených inštrukcií a schopnosti spracovať ich viac v jednom cykle.
 
ImageTesty oboch procesorov prebiehali na rovnakej konfigurácii, ktorá bola tvorená základnou doskou ASUS M3N-HT Deluxe Mempipe, pamäťami DDR2 Apacer Gold 1066 MHz (v prípade testu X2 5200+ sme ich nechali na 800 MHz), grafickou kartou ASUS 8800 GTX AquaTank, napájacím zdrojom Fortron Everest 1010 W a dvoma diskmi Seagate. O chladenie procesorov sa staral Thermaltake Big Typhoon.