ASUS NX90

Notebooky už jednoznačne v predajoch predstihli klasické stolové počítače, tak im k dokonalosti chýba niekoľko vecí. Novinka spoločnosti ASUS však búra aj tie posledné limity a prichádza s modelom, ktorý možno znamená skutočný začiatok konca klasických počítačov v domácnostiach.

Ostrieľanú a svojim spôsobom aj rozmaznanú redakciu počítačového magazínu až tak veľa vecí neprekvapí, hlavne keď sa jedná o ďalšieho zástupcu rodiny multimediálnych notebookov. Nebol by to však ASUS, keby si pre nás neprichystal prekvapenie v podobe notebooku, aký si konkurenciu hľadá len skutočne ťažko. Prvé stretnutie s modelom ASUS NX90 sme vám však priniesli už pred dvoma mesiacmi v reportáži z výstavy Computex, avšak na verejnosti sa ešte ako prototyp objavil už na januárovej výstave CES v Las Vegas. Vtedy sa však jednalo len o prezentáciu (avšak pomerne obsiahlu), z ktorej sa plnohodnotná recenzia napísať nedá. Testovacie kusy však už dorazili aj na naše Slovensko a tak vám môžeme exkluzívne priniesť prvý plnohodnotný pohľad na tento skutočne nezvyčajný notebook.

Špičkový dizajn

Už z okolitých obrázkov môžete vidieť, že sa jedná o skutočne netypický notebook s dizajnom, za ktorým stojí legendárny David Lewis. Hneď na začiatok však treba povedať, že sa nejedná o notebook v klasickej forme. ASUS NX90 totiž predstavuje skôr takzvaný „desktop replacement“, alebo po našom aj náhradu za stolový počítač. Jeho silnou stránkou tak nebude vysoký faktor mobility, či extrémna odolnosť pri častom prenášaní z miesta na miesto. Najlepšie mu bude v pohodlí luxusného domova, kde zároveň aj najlepšie zapadne.  Užívateľ, ktorý si potrpí na dizajn totiž ťažko siahne po plechovej krabici a len máloktorá počítačová skrinka uspokojí jeho potrebu po perfektom zladení so samotnou izbou. A práve tu prichádza notebook ASUS NX90, ktorý ponúka spojenie špičkového dizajnu a výkonného hardvéru.  Použitá tu je kombinácia čiernych plastov hliníku, ktorý je však opracovaný pomerne netradičným spôsobom. Dostupné sú navyše dve verzie tejto povrchovej úpravy – lesklá a matná, ktorá sa dostala do rúk práve nám. Z hliníka je tvorené veko displeja a časť opierky rúk, pričom sa však nemusíte obávať zanechávania odtlačkov prstov. Povrch síce nie je voči nim úplne odolný, avšak počas týždňa používania vyzeral stále pomerne čisto.

Ergonómia práce

Pochváliť musíme klávesnicu, ktorá je spracovaná skutočne vynikajúco. Aj napriek väčším rozmerom tela notebooku sa tu síce nenachádza jej numerická časť, avšak toto je primárne zábavný notebook určený do domácnosti a tak to nepovažujeme až za takú obrovskú prekážku. Dôležitejšie je to, že jednotlivé klávesy sú spracované skutočne vynikajúco, sú dostatočne veľké a píše sa na nich veľmi príjemne. Vskutku netradične riešený tu však je touchpad – určite ho nehľadajte na jeho klasickom mieste pod klávesnicou, ale po novom na jej boku. A či v pravo alebo vľavo? To je jedno, lebo sú tu dva po jej oboch stranách. Prvých pár minút sme si na toto umiestnenie zvykali, avšak potom sme objavili obrovskú ergonomickú výhodu tohto riešenia – je totiž výrazne prirodzenejšie posunúť ruku do bočných strán ako s ňou lietať hore dole. Príjemne prekvapení sme boli aj pri podpore multidotykových gest, z čoho by si mali brať príklad aj ďalší výrobcovia notebookov (teda až na Apple).

Výkonný hardvér

Nešetrilo sa však ani na hardvérovej výbave, kde nachádzame skutočne výkonnú konfiguráciu. Základ tu tvorí najnovšia mobilná platforma Intel Arrandale – čipset Intel HM55 a výkonný štvorjadrový procesor Intel Core i7 820QM. Jedná sa o v súčasnosti druhý najvýkonnejší mobilný procesor na trhu, ktorému konkurencia poriadne ani len nedovidí na chrbát. Popri štyroch fyzických jadrách je tu prítomná aj technológia HyperThreading, vďaka čomu dokáže súčasne spracovať až osem vlákien naraz. Vďaka technológii TurboBoost sa pracovná frekvencia mení podľa vyťaženia jednotlivých jadier až na 3,06 GHz, takže sa môžete tešiť na rýchle reakcie nielen v prípade aplikácií využívajúcich viacero vlákien, ale aj v prípade starších programov optimalizovaných len pre jednojadrové procesory. Nešetrilo sa však ani pri operačnej pamäti, ktorá je v prípade tohto modelu tvorená až tromi DDR3 modulmi s pracovnou frekvenciou 1066 MHz a celkovou kapacitou 6 GB. To by malo stačiť skutočne aj tomu najnáročnejšiemu domácemu užívateľovi. Pri grafickej karte siahol výrobca po zástupcovi strednej triedy – modeli NVIDIA GeForce GT 335M. Tento model vychádza ešte zo staršej série a tak tu nenachádzame podporu pre najnovšie API DirectX 11. So svojimi 72 stream procesormi a 128-bit širokou pamäťovou zbernicou však dokáže uspokojiť aj mierne náročnejšieho hráča. Tie najnovšie tituly si síce v natívnom rozlíšení obrazovky a pri maximálnych detailoch veľmi nevychutnáte, avšak pri rozumných nastaveniach to už problém nebude. Čo je úplne bezproblémové, je hardvérová akcelerácia videa vo vysokom rozlíšení. To si môžete v plnej kvalite pozrieť či už na obrazovke, alebo pomocou HDMI obrazového výstupu aj na externom LCD/PDP televízore.

Aj USB 3.0

Zvyšnú hardvérovú výbavu tvorí optická mechanika, webová kamera a až dva pevné disky. Nami testovaný notebook bol osadený rýchlymi modelmi s celkovou kapacitou 1 TB, pričom v ponuke sú aj verzie s kapacitou o 200 GB väčšou. Aj jeden TB však plne postačí na poriadne multimediálne vyžitie sa a pokiaľ nepatríte k notorických sťahovačom HD filmov, tak ho určite len tak rýchlo nezaplníte. Pri portovej výbave nachádzame dva obrazové výstupy (analógový D-SUB a už spomínaný digitálny HDMI), zvukový vstup / výstup (vrátane toho digitálneho), vstup na anténu pre DVBT tuner, čítačku pamäťových kariet (SD/MS/xD vrátane ich podformátov), dva USB 2.0 porty z čoho jeden je kombinovaný s eSATA a dokonca aj dva USB 3.0 porty. O zobrazenie sa stará veľká 18,4“ obrazovka so širokouhlým pomerom strán 16:9 a Full HD rozlíšením 1920×1080, vďaka čomu si na nej bez problémov môžete vychutnať aj Full HD video. Kvalita obrazu je pomerne dobrá, farby sú sýte a ani pri pozorovacích uhloch to nie je až také zlé. Lesklý povrch obrazovky však na náš vkus odráža až veľa okolitého svetla a pri slnečných dňoch sme mali s notebookom problém pracovať.

Špičkový zvuk

Reproduktory sú pri notebookoch vo väčšine prípadov brané len ako nutný doplnok a na hudbu a filmy sú absolútne nedostačujúce. ASUS sa pre svoju vlajkovú loď NX90 rozhodol siahnuť po kombinácii svojej technológie SonicMaster Premium a overenej značky Bang & Olufsen, ktorá pre tento notebook zvolila svoje osvedčené riešenie ICEpower. Samozrejme sa nemohlo siahnuť po bežnej konštrukcii  a tak sú reproduktory navrhnuté špeciálne pre tento model notebooku. Pri našich zvukových testoch sme boli skutočne milo prekvapení a jednoznačne sa jednalo o najlepšie zvládnutú reprodukciu zvuku pri notebookoch. Použitý tu je totiž výrazne výkonnejší zosilňovač a reproduktory s väčším magnetom, vďaka čomu sa nemusíte obávať siahnuť ani po maximálnej hlasitosti.  Samozrejme však netreba očakávať nemožné a aj keď je tu až prekvapivo intenzívne reprodukované stredné pásmo, dobre zvládnuté výšky, tak basy sú stále limitované priestorom.  Vynikajúco sa nám reproduktorový systém osvedčil pri pozeraní filmov, kde poskytol kvalitu zrovnateľnú so solídnymi externými reproduktormi. Melancholické melódie Melody Gardot zneli na prvé počutie taktiež veľmi dobre, avšak ani laborovanie s nastavením ekvalizéru nakoniec nevyriešilo problém s nevýrazným prednesom niektorých nástrojov.

Jednoduché, avšak zároveň aj efektívne. Sonic Focus Studio obsahuje síce len niekoľko nastavení, avšak tie plnohodnotne postačia pre väčšinu užívateľov. Upraviť si tu môžete nastavenie vokálov, priestorového efektu a nakoniec aj trošku vybudiť basy.

Dokonalosť?

ASUS svojou novou vlajkovou loďou poriadne ušiel konkurencii a na trh sa tak dostáva skutočne skvelý multimediálny notebook. Vďaka svojmu netradičnému dizajnu skvelo zapadne aj do toho najluxusnejšieho prostredia, pričom zároveň ponúka vynikajúci komfort práce a vysoký procesorový a grafický výkon. Jediným mínusom sa tak stáva extrémna cena, ktorá však pomerne presne reflektuje použité technológie a bezkonkurenčné zvukové riešenie.

Zapožičal: ASUS, www.asus.cz
Cena s DPH: 2799 €
+ výkon, dizajn, kvalita zvuku, USB 3.0
– extrémna cena
Hodnotenie: 9,4

ASUS NX90
Procesor: Intel Core i7 820QM (1,73 až 3,06 GHz, 8 MB L3) * Čipset: Intel HM55 * Grafický adaptér: NVIDIA GeForce GT 335M * Displej: 18,4” 1920×1080, lesklý povrch * Pamäť: 6 GB DDR3, 1333 MHz * Pevný disk: 2× 500 GB, 7200 RPM * LAN, Wi-Fi, 2× USB 2.0, 2× USB 3.0, eSATA, D-SUB, HDMI , CardReader 6in1, WebCam * Kapacita batérie: 4800 mAh * Rozmery: 525×280×43,8 mm * Hmotnosť: 4,4 kg * Operačný systém: Windows 7 Home Premium 64-bit

 

David Lewis sa narodil v Anglicku roku 1939 a v roku 1960 sa presťahoval do Dánska, kde začal pracovať ako nezávislý dizajnér v spoločnosti Bang & Olufsen. Neskôr si založil vlastné dizajnérske štúdio David Lewis Designers, pričom jeho hlavným klientom je stále Bang & Olufsen. O kvalitách jeho práce svedčí množstvo ocenení a aj to, že tri jeho projekty sú umiestnené v stálej expozícii múzea moderného umenia v meste New York.