Test mohutných CPU chladičov

V testlabe sme sa bližšie pozreli na dva zaujímavé CPU chladiče z vyššej strednej triedy. Cogage Arrow a Nexus VCT-9000.

Časy, kedy trh s chladičmi okupovali jednoduché hliníkové bloky s malým ventilátorom na vrchu, ktoré sa len pramálo líšili od tradičných boxovaných modelov, kruhové chladiče, či najrôznejšie turbíny sú už dávno preč. Heat-pipe trubice zažívajú zlaté časy, a nielen na chladičoch procesorov, ale aj na ostatných komponentoch či základných doskách sa vyskytujú čoraz častejšie. Efektívny a rýchly prenos tepla umožňuje stavať chladiče, ktoré poskytujú vysoký výkon, a celkom bohato im k tomu stačí poriadne vysoký pasív a pomalobežný ventilátor. Už žiadne urevané vrtuľky, hrubé a husté rebrovanie. Heat-pipe je v strednej triede chladičov procesorov must-have, a vzhľadom na tichú prevádzku a potenciál posledných noviniek na trhu, musíme uznať, že tento trend sa nám páči.


Cogage Arrow
    

Prvý testovaný model je dielom spoločnosti Cogage. Na našom trhu trochu netradičná značka prináša dvojitý tower s riedko usporiadanými a úzkymi rebrami – zdá sa vám tento dizajn povedomý? Arrow akoby z oka vypadol modelu Thermalright IFX-14, Cogage je totiž dcérska značka väčšieho, a podstatne známejšieho výrobcu chladiacich komponentov pre desktopové počítače. Mierne sa zmenil dizajn, no konštrukcia ostala, pribalený 120 mm ventilátor s PWM reguláciou v rozsahu 1000 – 1800 ot./min je na  Arrow možné zavesiť v troch rozličných polohách. Alebo môžete chladič doplniť o ďalšie dva ventilátory – nasávací, stredný a odsávací, a takáto konfigurácia (prípadne i s troma 140 mm ventilátormi) už definuje pre Arrow vskutku zaujímavý chladiaci potenciál. Ventilátory sa upevňujú o pasív kovovou sponou, vhodné je však pod ventilátor použiť i pribalené silikónové pásiky pre elimináciu prenosu vibrácii. Obe časti pasívu sú ukotvené na štyroch heat-pipe trubiciach s priemerom 8 mm, ohnutých do tvaru písmena U. Stredné časti trubíc prechádzajú cez medenú poniklovanú základňu, do ktorej sú zapustené v celom profile. Základňa síce nie je vyleštená do dokonalosti, no aspoň je rovná v oboch osiach.

V balení nájdete retenčnú sadu a všetok potrebný materiál pre osadenie chladiča na aktuálne intelácke sockety LGA 1366, 1156 a 775, ak chcete chladiť procesory AMD, budete potrebovať osobitne predávanú sadu. Zo škatule vytrasiete i kvalitnú teplovodivú pastu Chill Factor od Thermalright. Hmotnosť chladiča bez ventilátorov je 825 gramov, bez pribalených backplate pre spomínané sockety sa určite nezaobídete. Inštalácia je rýchla, vzhľadom na rozmery chladiča však treba dávať pozor na okolité komponenty základnej dosky a pamäťové moduly. Z hľadiska výkonu si Cogage Arrow trúfne na akýkoľvek procesor, aj keď teploty mohli byť o pár stupňov lepšie. My sme testovali s pribaleným ventilátorom umiestneným v strede medzi polovicami pasívu na 1800 a 1000 ot./min. Z hľadiska poskytovaného výkonu je vhodnejšia práve druhá spomínaná hodnota, kedy chladič podával stále vynikajúce výkony, no s podstatne kultivovanejším zvukovým prejavom ako na maximálnych otáčkach.

Zapožičal: www.chladice.sk
Cena s DPH: 54,74 €
+ rozumná cena, slušný výkon
– sada pre AMD samostatne
Hodnotenie: 8,8

Nexus VCT-9000

Druhý model je z trochu iného súdka, predovšetkým konštrukčne. Pasív chladiča Nexus VCT-9000 je v podobe čiastočne zrezaného hranola, na zošikmenej časti je na kovovom rámčeku uchytený ventilátor s PWM reguláciou a rozsahom 500 – 1600 ot./min. Rámček dodáva chladiču dizajn, a zároveň čiastočne usmerňuje tok vzduchu od ventilátora do rebrovania. Pasív sa v skutočnosti skladá z troch blokov rôzne širokých rebier. Rebrovanie je zavesené na piatich heat-pipe trubiciach s ktorých stredná má priemer 8 a dva páry krajných priemer 6 mm. Čoraz častejšie sa stretávame i s technológiou priameho kontaktu heat-pipe a IHS procesora, a i Nexus sa spoľahol na tento spôsob distribúcie tepla, ktorá pomáha vyššej efektivite chladenia. Povrchová úprava heatpipe v mieste styku s procesorom je však len veľmi nahrubo opracovaná, a bude tak treba použiť väčšie množstvo teplovodivej pasty. Základňa je z hornej strany navyše doplnená malým vejárovitým pasívom.

V balení sa nachádza príslušenstvo potrebné pre inštaláciu chladiča na všetky aktuálne dostupné procesory AMD i Intel, dokonca i malý skrutkovač a špachtlička na pastu, ktorá sa vzhľadom na tuhosť pribalenej pasty určite zíde. Inštalácia nepatrí medzi náročné,  pre Intel sockety stačí použiť bežné push-pin, pre AMD dvojicu doťahovacích spôn. Pozor však treba dávať na heat-pipe trubice, ktoré sú odsadené veľmi ďaleko od základne, a môžu kolidovať s vyššími chladičmi napájacích obvodov procesora. Na našej testovacej Intel DX58SO sme našťastie problémy s inštaláciou nemali.

Zapožičal: www.chladice.sk
Cena s DPH: 46,35 €
+ zaujímavá konštrukcia, kompatibilita
– možná kolízia s chladením dosky, spracovanie základne
Hodnotenie: 7,1