Image

Test freemailov, resp. mail zadarmo

Máte už svoj mail? Hlúpa otázka, však? A ste s vašim e-mailom spokojní? Ak vaša odpoveď neznie jednoznačne „Áno,“ náš článok je určený prednostne pre vás.


Veríme tiež, že aj všetkým ostatným dáme dostatočného chrobáka do hlavy na to, aby sa zamysleli, či to nie je iba skromnosť, ktorá vyvoláva pocit spokojnosti s mailovým serverom. Nejednému pozornému oku neujde skutočnosť, že na niektorých freewebmailových poskytovateľov konkurenčný boj ešte nedoľahol, keďže si naďalej hrdinsky poskytujú obmedzené mailové schránky o kapacite „pár“ megabajtov, ktoré časom bežnému človeku prestanú stačiť a vtedy je práve takýto užívateľ donútený založiť si nový mail a prácne si jednotlivé maily popreposielať na nové konto.

Image

Druhou možnosťou je, tak ako sa aj na to poskytovatelia týchto mimoriadne obmedzených mailových služieb spoliehajú, priplatiť si a v mnohých prípadoch získať v podstate rovnaké služby ako ponúka bezplatná konkurencia.
Ďalšou dôležitou otázkou je početnosť zobrazovaných reklám ako aj množstvo osobných údajov, ktoré si jednotlivé servery pýtajú počas registrácie. V niektorých prípadoch sme boli milo prekvapení, pretože registrácia prebehla bleskovo a bezproblémovo s minimálnymi požiadavkami na zadávanie osobných údajov. V iných prípadoch bol celý proces registrácie nepríjemne zdĺhavý.  Za cieľ sme si tiež dali otestovať rýchlosť, akou sú jednotlivé freewebmailové servery schopné spolu komunikovať pri prijímaní správ.
 
Gmail
Ako vidno, väčšina vecí do ktorých sa pustí svetoznámy Google sa stane obľúbenými. Jasným príkladom toho je Gmail, ktorý sa teší mimoriadne veľkej priazni na poli bezplatných mailových serverov. Kým donedávna bolo vytvorenie nového účtu podmienené vlastnením pozvánky, v týchto dňoch je už možné založiť si účet aj bez nej. Aktuálna kapacita 7,1 GB (ku dňu 27. 8. 2008) sa stále zväčšuje a tak poskytne dostatok priestoru aj tým najväčším „e-mailistom,“ preto už nie je potrebné maily triediť a vyhadzovať. Webové rozhranie je veľmi príjemné, ponúka dostatočný prehľad, sofistikované vyhľadávanie v mailoch, pomoc pri nastavovaní externých mailových klientov. Veľmi dobre na nás zapôsobilo aj prostredie bez zbytočne nápadných reklám. Medzi samozrejmosti patrí aj zabezpečené SSL spojenie. Do okruhu nových služieb sa zaradilo aj označovanie mailov hviezdičkami pre uľahčené vyhľadávanie, online chat s ostatnými užívateľmi Gmailu, farebné značky jednotlivých správ, či prívetivý kontakt menežér. Zaujímavosťou je aj Google Documents na ukladanie officovských dokumentov.
 
Image
 
Stránka: www.gmail.com
POP3/IMAP/SMTP: áno/áno/áno
Kapacita schránky: 7,1 GB
Max. veľkosť príloh: 20 MB        
Rýchlosť: 5/5
Reklamy v záhlaví e-mailu: nie
 
Centrum
Jedným z „tých známejších“ slovenských webmailových serverov je Centrum.sk. Aby sme začali príjemnými aspektami jeho používania, tak je to v prvom rade potreba minimálneho počtu osobných údajov (spomedzi porovnávaných serverov najmenej) pri registrácii. Veľkosť schránky sa nevymyká zaužívaným štandardom, konkrétne 2 GB. Napriek kapacitnému obmedzeniu odosielaných mailov (15 MB) sme sa tentokrát stretli aj pozitívom v podobe 600 MB príloh v rámci účtov umiestnených na Centrume. Medzi malé vychytávky patrí napríklad: podpora drag ´n´ drop presúvania správ, zadefinovanie klávesových skratiek, pre lepšiu orientáciu je používané farebné označovanie mailov, online zápisník pre poznámky, sms notifikácia. Ak ste sa stali obeťou zlého providera a pomalého pripojenia (prípadne surfujete cez GPRS) určite oceníte takzvanú Lite verziu, ktorá je prispôsobená práva na takéto situácie. Hlavným pozitívom tohto riešenia sú malé nároky na objem prenesených dát. Menej príjemné je množstvo reklám nachádzajúcich sa v širokom spektre zorného poľa.
 
Image
 
Stránka: www.centrum.sk
POP3/IMAP/SMTP: áno/nie/áno
Kapacita schránky: 2 GB
Max. veľkosť príloh: 15 MB        
Rýchlosť: 4/5
Reklamy v záhlaví e-mailu: nie
 
Zoznam
Ďalším slovenským známym poštovým serverom je Zoznam, ktorý sa môže tentokrát pochlapiť až neobmedzenou kapacitou e-mailovej schránky (po odoslaní požiadavky prevádzkovateľovi servera). Tak ako u konkurencie, aj tu je prítomný spamový filter, ktorého parametre sú modifikovateľné. K lepšej prehľadnosti prispieva správa priečinkov, do ktorých si je možné jednotlivé maily roztriediť. Farebné schémy webového rozhrania, zvuková notifikácia vybraných udalostí, interval kontroly došlej pošty a aj zopár reklamných bannerov po boku patria takisto k typickým znakom Zoznamu.  Ak túžobne očakávate mail (napríklad od milovanej osoby) a nemáte čas vysedávať stále pred počítačom, pravdepodobne využijete službu oznamovania nových mailov prostredníctvom SMS správ, ktorá je však podmienená prijímaním reklamných SMS od spoločnosti Zoznam.sk.
 
Image
 
Stránka: www.zoznam.sk
POP3/IMAP/SMTP: áno/áno/áno
Kapacita schránky: 1 GB/neobmedzene
Max. veľkosť príloh: 2 MB        
Rýchlosť: 4/5
Reklamy v záhlaví e-mailu: áno
 
POST
Post.sk je pravým príkladom toho, že za kvalitu sa v niektorých prípadoch platí, alebo aspoň pripláca. Hneď na úvod musíme skonštatovať, že sme zostali až nemilo prekvapení s rýchlosťou doručovania bežného textového e-mailu odoslaného na iný server.  Pri čakaní na došlú poštu sme si miestami dokonca mysleli, že sme zadali špatnú adresu. Naopak pochvalu si Post zaslúži za správu priečinkov, notifikáciu na e-mail od konkrétneho adresáta ako aj zasielanie automatickej odpovede. Spomedzi platených „advanced“ služieb nás zaujala najmä možnosť zálohy schránky na DVD/CD nosič a následné zaslanie poštou. Pomôcť pri pátraní po zabudnutom hesle by počas vymedzených hodín mali pracovníci helpdesku. Medzi spoplatnené služby sa tentokrát bohužiaľ zaradila aj podpora vzdialeného prístupu k účtu prostredníctvom e-mailového klienta.
 
Image
 
Stránka: www.post.sk
POP3/IMAP/SMTP: nie/nie/nie
Kapacita schránky: 3 GB
Max. veľkosť príloh: 10 MB        
Rýchlosť: 1/5
Reklamy v záhlaví e-mailu: áno
 
POBOX
Kapacitne neoslňujúci, službami neohurujúci a aj napriek tomu má množstvo spokojných klientov. Taký je Pobox, ktorý okrem iného patrí medzi najstarších providerov verejných mailových účtov na Slovensku. Kapacitne nedostačujúca 15 MB základná schránka nemá v ponuke nič špeciálneho, čo by predčilo kolegov. Snáď zopár vychytávok ako filter prijatých správ, vylepšený antispamový filter, blokovanie došlej pošty, automatická odpoveď na vybrané maily a HTML editovanie správ. Pri čítaní mailov nás sprevádzalo zopár reklamných bannerov.  Priepastné rozdiely medzi konkurenciou sa snaží Pobox zahatať plateným POP3 a SMTP prístupom ako aj zväčšovaním kapacity (na 1 GB) pri zaslaní SMS správy.
 
Image
 
Stránka: www.pobox.sk
POP3/IMAP/SMTP: nie/nie/nie
Kapacita schránky: 15 MB/1 GB
Max. veľkosť príloh: 10 MB        
Rýchlosť: 5/5
Reklamy v záhlaví e-mailu: nie
 
SZM
Minimálny počet reklám, distingvované prostredie, široké možnosti, nadštandardné služby – aj to je szm.sk. Správa konta cez webmail je riešená pomocou pop-up okna, ktorého prostredie veľmi nápadne pripomína klienta Thunderbird. Už pri písaní správy určite postrehnete, že jej odoslanie môže prebehnúť jednou zo štyroch foriem – mail, icq, fax alebo sms. Posledné dve spomenuté formy sú spoplatnené bežnou (operátorovou) taxou. Čo je však výnimočné a pomerne novátorské, je vlastný webový priestor vznikajúci hneď pri registrácii nového konta. Ten ponúka 20 MB priestor pre vlastnú stránku s gigovým mesačným trafficom. Ak ste ochotní si čo-to priplatiť budete sa môcť tešiť okrem iného z importu kontaktov z externého mail-klienta, automatického sťahovania pošty, POP3, IMAP, SMTP a priestoru 2500 MB pre správy a 500 MB pre vlastný web.
 
Image
 
Stránka: www.szm.sk
POP3/IMAP/SMTP: nie/nie/nie
Kapacita schránky: 50 MB
Max. veľkosť príloh: 10 MB        
Rýchlosť: 5/5
Reklamy v záhlaví e-mailu: áno
 
InMail
Ďalší poštový server, na ktorý sme zacielili, spravuje spoločnosť Zoner. Úvodom spomenieme, že ponúka obmedzenú kapacitu 100 MB, ktorú na dnešné pomery považujeme za nedostatočnú. Výhodou je však možnosť vzdialenej správy cez POP3, IMAP a SMTP. InMail je možné čiastočne využívať aj ako úschovňu, kde po uploadnutí súboru získate link na jeho zverejnenie. Veľmi dobre je riešená aj samotná úprava textu pri písaní, ktorá je obohatená o množstvo prvkov. Aby práca s webmailom bola svižnejšia za úvahu stoja aj dostupné klávesové skratky. Jemne nedoladené je posielanie automatickej odpovede na došlý mail, keď nie je možné vytvoriť žiadne pravidlá, a tak je službu možné len vypnúť a zapnúť.
 
Image
 
Stránka: www.inmail.sk
POP3/IMAP/SMTP: áno/áno/áno
Kapacita schránky: 100 MB
Max. veľkosť príloh: 10 MB        
Rýchlosť: 3/5
Reklamy v záhlaví e-mailu: áno
 
AZet
Určite nám dáte za pravdu, že veľké množstvo mailov, ktoré ste v blízkej dobe dostali, používa koncovku azet.sk. Práve tá sa neodmysliteľne spája s „chatroomom“ Pokec, a tak počet užívateľov práve tohto mailového serveru dosahuje úctyhodné čísla. „Azeťáci“ nie sú v podstate nijako obmedzovaní, či už kapacitne alebo funkčne. Antispamový filter umožňuje zvoliť si až z ôsmich úrovní ochrany, položka SMS zas dovoľuje aktiváciu SMS notifikácie pre došlé maily s veľkou variabilitou pri určovaní pravidiel. Dobrou vecičkou je tiež pomocník pri prípadnom presmerovaní došlých mailov z vybraných slovenských mailserverov. Na základnú prácu s kontaktami väčšine užívateľov postačí aj prostý manažér, ktorý neoplýva ničím špeciálnym. Kompozíciu správ možno obohatiť o základné formátovanie a členenie textu, či veľké množstvo smajlíkov rozdelených podľa kategórií.
 
Image
 
Stránka: www.azet.sk
POP3/IMAP/SMTP: áno/áno/áno
Kapacita schránky: 2 GB
Max. veľkosť príloh: 15 MB         
Rýchlosť: 5/5
Reklamy v záhlaví e-mailu: nie
 
Mail.com
Ak sa chcete pred kamarátmi a známymi prezentovať napríklad mailom, so štýlovou koncovkou mail.com nech sa páči. Ak vás neodradí neuveriteľné množstvo skákajúcich, blikajúcich a iných otravných bannerov, tak si už pri samotnej registrácii na serveri Mail.com zvolíte spomedzi 250 domén jednu, ktorá sa vám najviac pozdáva. A čo je okrem peknej koncovky .com v ponuke? Ak ste skutoční fajnšmekri, tak si v prvom rade si vychutnáte prijímanie správ z až piatich preferovaných centier, pričom ich parametre POP3 prístupu je možné nakonfigurovať priamo cez webové rozhranie. Každá roztopašnosť je však spoplatnená, a tak pri službách ako POP3 prístup, zvýšenie úložného priestoru ale aj preposielanie správ sa nevyhnete „malej“ investícii.
 
Image
 
Stránka: www.mail.com
POP3/IMAP/SMTP: nie/nie/nie
Kapacita schránky: 100 MB
Max. veľkosť príloh: 5 MB        
Rýchlosť: 5/5
Reklamy v záhlaví e-mailu: áno
{moscomment}