Lenovo ThinkPad Edge

Spoločnosť Lenovo to s útokom na kompletný trh notebookov myslí skutočne vážne a portfólio svojich produktov rozširuje aj o riešenia určené pre širšiu skupinu zákazníkov.

Značka ThinkPad bola po dlhé roky synonymom pre špičkové riešenia určené pre tých najnáročnejších zákazníkov v podnikovej sfére. Po novom sa tak ThinkPad stáva cenovo výrazne dostupnejším, avšak hneď na začiatku vás musíme upozorniť, že na ThinkPad Edge sa nesmiete pozerať ako na nezničiteľného profesionála s magnéziovým šasi a množstvom ochranných prvkov. Už pri prvom kontakte s ním si totiž určite všimnete použitia odlišných materiálov, ktoré tu tvoria prakticky výhradne lesklé plasty. Dielenské spracovanie je síce na vynikajúcej úrovni (nezaregistrovali sme žiadne vŕzganie či výraznejšie prehýbanie konštrukcie v oblasti opierky rúk), avšak použité plasty sú pomerne mäkké a veko displeja sa prehýba na náš vkus až príliš.

Tento notebook si tak vyžaduje mierne šetrnejšie zaobchádzanie a odporúčame k nemu dokúpiť kvalitnejšiu tašku v prípade nutnosti aktívneho prenášania. Prekvapení sme boli prítomnosťou netradičnej klávesnice, na ktorú sme si museli chvíľu zvykať. Nás subjektívny dojem z nej nakoniec nebol vôbec zlý a bez problémov sme na notebooku dokázali vyprodukovať aj  väčší objem textu. Ovládanie kurzora sa však nesie plne v duchu tradície ThinkPadu a okrem klasickej štvorice tlačidiel nás tu čakal aj obľúbený trackpoint. Samotný Touchpad je navyše vybavený funkciou multidotykového ovládania a je veľmi príjemný na dotyk.

Lenovo ThinkPad Edge si môžete zakúpiť v dvoch základných konfiguráciách – prvou je lacnejšia verzia založená na novej platforme AMD Neo obsahujúcej dvojjadrový procesor a integrovanú grafickú kartu ATI Mobility Radeon HD 3200. Druhá konfigurácia bola aj v nami testovanom modeli a pozostávala z CULV procesora Intel Core 2 Duo SU7300 sprevádzaného čipsetom Intel GS45 s integrovanou grafickou kartou Intel GMA X4500 MHD.

Tento článok bol prevzatý z tlačeného vydania PCSPACE, ktoré si môžete predplatiť aj pomocou webového formulára na www.pcspace.sk/predplatne

Toto riešenie je síce drahšie (približne o 200 Eur), avšak zároveň poskytuje rovnaký grafický výkon, vyšší procesorový výkon a aj lepšiu výdrž práce na batériu, ktorá je však spôsobená aj osadením rozdielnych batérií. Výdrž sa pri našich testoch pohybovala na hodnote 7 a pol hodiny pri bežnej kancelárskej práci s vypnutou bezdrôtovou sieťou, čo je v súčasnosti ešte stále nadštandardný výsledok. Pri obidvoch riešeniach sa však nemusíte obávať ani používania stredne náročných aplikácií, prehrávania videa, či hrania nenáročných počítačových hier.

O zobrazenie sa stará 13,3“ displej s LED podsvietením a dostatočne jemným rozlíšením 1366×768 bodov. Kvalita obrazu je podľa nášho subjektívneho názoru veľmi dobrá a plne reflektuje cenovú reláciu danej kategórie notebookov. Operačnú pamäť tvoria dva DDR3 moduly s celkovou kapacitou 4 GB, čo je plne postačujúce aj s ohľadom do budúcna. Zvyšnú hardvérovú výbavu tvorí rýchly pevný disk s dostatočnou kapacitou 500 GB a aktívnou ochranou proti nečakaným otrasom, webová kamera a čítačka pamäťových kariet. Na optickú mechaniku sa tu už miesto nenašlo, avšak v súčasnej dobe to nie je žiadne mínus a v prípade nutnosti sa dá vždy siahnuť po externom riešení.

Lenovo sa s ThinkPad Edge vydalo zaujímavým smerom, vďaka ktorému dokáže osloviť výrazne širšiu skupinu potenciálnych zákazníkov.  Použitie bežných materiálov tak prinieslo výrazne zaujímavejšiu cenu, ktorou dokáže konkurovať aj menej známym značkám. Oceňujeme aj dostupnosť dvoch konkurenčných platforiem v rozdielnych cenových kategóriách, vďaka čomu má zákazník na výber presne podľa svojich potrieb a finančných možností. Svojou konštrukciou však nie je notebook predurčený na aktívne prenášanie a najlepšie sa bude cítiť v teple domova alebo na pracovnom stole. Lenovo však nešetrilo na softvérovej výbave a nachádzame tu množstvo doplnkových aplikácií, ktorých reakcie však nie sú kvôli použitej CULV platforme práve najsvižnejšie.

Zapožičal: Lenovo, www.lenovo.sk
Cena s DPH: 733 €
+ výdrž na batériu, nízka hmotnosť
– menej odolná konštrukcia
Hodnotenie: 8,6

Lenovo ThinkPad Edge
Procesor: Intel Core 2 Duo SU7300 (1,3 GHz, 800 MHz FSB, 3 MB L2) * Čipset: Intel GS45 * Grafický adaptér: Intel GMA X4500 MHD * Displej: 13,3” 1366×768, lesklý povrch * Pamäť: 4 GB DDR3, 1066 MHz * Pevný disk: 500 GB  * LAN, Wi-Fi, 3× USB 2.0, D-SUB, HDMI, CardReader 2in1, WebCam * Rozmery: 32,2×22,6×35 mm * Hmotnosť: 1,7 kg * Operačný systém: Windows 7 Home Premium