Test monitorov, 1. časť – Monitory do 22”

V posledných mesiacoch sme vám v magazíne ESCAPE priniesli veľký test monitorov. Na webe vám teraz prinášame 1. časť venovanú 22″ monitorom, v aktuálnom čísle ESCAPE 04/2011 nájdete druhú časť – 23″ monitory a v májovom vydaní ESCAPE 05/2011 sa budeme venovať uhlopriečke 24″.

LCD  je dnes už neodmysliteľnou súčasťou každého počítača a notebooku. V poslednom desaťročí zaznamenal veľký vývoj smerom k lepšej kvalite zobrazovania, nižšej cene a vyššej miery funkčnosti. Nový impulz prinieslo uvedenie 3D technológie, úspornejšie LED podsvietenie a kompaktnejšie rozmery.

TIP: Pre hráčov môžu byť zaujímavé Full HD monitory väčších uhlopriečok. Budete potrebovať rovnaký výkon ako pri pätici testovaných modelov, no získate väčší obraz. Na druhej strane, vďaka menším bodom ušetríte na výkone karty pri vyhladzovaní hrán. Nastavenie Anti-Aliasingu môžete posunúť o stupeň nižšie, prípadne celkom vypnúť. Vizuálny rozdiel bude vo väčšine prípadov len veľmi malý.

Pokiaľ denne netrávite pred počítačom celé hodiny, a nie je vašim primárnym výrobným prostriedkom, používate ho skôr pre zábavu, prezeranie internetu a chatovanie s priateľmi, postačí vám niektorý z lacnejších modelov s uhlopriečkou do 22“. Už aj na 21,5“ nájdete FullHD rozlíšenie, no na menších monitoroch sa stretnete aj s 1440×900 alebo 1366×768 bodov, čo je vzhľadom na uhlopriečku dosť na to, aby ste nevideli samotné body. Pri FullHD na 21,5“ je už veľkosť bodov pomerne malá, ušetríte napríklad na vyhladzovaní hrán v hrách, a vidíte väčšiu plochu aplikácii, prípadne si môžete otvoriť dve internetové stránky vedľa seba, no ak máte slabšie oči, môžete mať problém s „príliš malými písmenkami“.

V takomto prípade môžete zvoliť lacnejší model s menším rozlíšením a rovnakou uhlopriečkou, alebo v systéme zmeniť veľkosť fontov. Pripojenie k počítaču je v tejto triede realizované vždy jedným analógovým, prípadne i jedným digitálnym konektorom, či už je to DVI alebo HDMI. DisplayPort je skôr výnimkou. Z hľadiska výbavy tu nečakajte žiadne veľké prekvapenia, jedným z mála prvkov bývajú integrované reproduktory. Možnosti nastavení ergonómie monitora sú obmedzené len na naklápanie okolo horizontálnej osi. Pivot a výškové polohovanie sú záležitosťou vyššej triedy monitorov v biznis segmente.

Lacnejšie displeje sú v tejto triede postavené na TN technológii a podsvietené klasickými CCFL trubicami. LED pomohlo stlačiť cenu monitorov o ďalší stupienok nižšie, a zatiaľ čo ešte pred dvoma rokmi boli skôr doménou drahých notebookov, dnes už predstavujú drvivú väčšinu nových modelov aj pre desktopy. Ak však očakávate rovnomerné podsvietenie, to nájdete len pri drahých monitoroch. Tie lacnejšie vlastne len vymenili CCFL trubice za dva pásy LED. Kvalita podsvietenia tak nie je lepšia, no LED dokážu dlhšie udržať rovnomerný výkon a predovšetkým majú nižšiu spotrebu. S 22“ monitorom sa tak v prevádzke dostanete pod hranicu 30 W.

TIP: Nový monitor nemusí mať vstupy ktoré podporuje vaša staršia grafická karta. Riešiť sa to dá takmer vždy patričnou redukciou, no treba na to myslieť. Je dobré ak má monitor v balení všetky dátové káble, netreba tak dokupovať nič navyše a pripojiť ho môžete hneď po vybalení zo škatule.

Od tekutého kryštálu k moderným displejom

Tekutý kryštál vôbec nie je takou novinkou ako by sme si mohli myslieť. A nie je tekutý a už vôbec to nie je kryštál. Už v roku 1888 ho objavil rakúsky botanik Friedrich Reinitzer, ktorý postrehol, že existujú látky ktoré sa  pri topení nemenia z kryštalickej formy na kvapalnú okamžite. Ostávajú v špecifickom stabilnom stave, kedy látka nie je ani tuhá, ani kvapalná. Ešte viac ako 70 rokov museli čakať tekuté kryštály kým do nich vedci pustili elektrický prúd, a dokázali, že pri stimulácii elektrickým nábojom dokáže kryštál meniť charakteristiku svetla ktoré ním prechádza.

Z prvotných jednoduchých pásových obrazcov sa George Heilmeierovi podarilo vytvoriť v roku 1964 prvý funkčný displej z tekutých kryštálov. Začiatkom 70. rokov minulého storočia sa začína LCD presadzovať spočiatku na malých plochách informačných displejov či kalkulačiek, kde nahrádza  zobrazovanie čísiel a údajov pomocou LED. Tento krok umožnilo objavenie technológie TN (twisted nematic), ktorá používala kryštály otáčajúce sa po vybudení prúdom o 90°. Začiatok 80 rokov patril TN displejom, no v druhej polovici už narazila technológia na svoje limity a bolo potrebné vyvinúť displeje s lepšími pozorovacími uhlami a kontrastom. 1985 tak prináša nový typ STN (super twisted nematic) displeja, v ktorom sa kryštály otáčajú o 240°. Rovnako rozlíšenie začalo byť limitujúcim faktorom, a preto sa objavili bodové matrice.

Tie sa delia na pasívne a aktívne, pasívne v kombinácii s STN alebo DSTN (Double layer STN) boli najčastejšie používané v kalkulačkách, hodinkách, alebo jednoduchých elektronických hrách. Pixely boli adresované riadkom a stĺpcom, no so zvyšujúcim sa rozlíšením a teda počtom pixlov boli displeje náročnejšie na výrobu, a vzhľadom na dlhý obnovovací čas v niektorých prípadoch použitia len málo vhodné. Priemerná odozva sa pri takýchto displejoch pohybuje okolo hranice 300 ms, pri rýchlo sa meniacom obraze sú viditeľné dvojité hrany a „duchovia“.

Moderné TN displeje sa spoliehajú na aktívne matrice z TFT. Zatiaľ čo pasívne matrice používali pre napájanie kryštálov jednoduchú vodivú mriežku, aktívne matrice majú mriežku z tranzistorov a kondenzátorov, každý bod je tak na krátku dobu nezávislý od zmien v napájaní okolitých bodov. Tieto displeje tak dosahujú kratšiu odozvu, lepší kontrast a kvalitu obrazu.

IPS (In-Plane Switching) displeje majú kryštály otočené horizontálne, a napätie prechádza oboma koncami kryštálu. To však vyžaduje dvojnásobný počet tranzistorov, a teda jednu vrstvu materiálu navyše, ktorá obmedzuje prestup svetla cez displej. IPS preto potrebuje výkonnejšie podsvietenie, dokáže však lepšie zobraziť farebné spektrum a má lepšie pozorovacie uhly. Moderné displeje používajú zdokonalenú verziu Enhanced IPS s nižšou spotrebou a lepším prestupom svetla, čo umožnilo ich aplikáciu aj do notebookov či mobilných telefónov.

Panely typu VA (Vertical Alignment) sú tretím najpoužívanejším riešením displejov a boduje najmä v podaní čiernej farby a kontrastného pomeru. Kombinuje vlastnosti TN a IPS, má dobrú odozvu a pozorovacie uhly zároveň, bez výrazného skreslenia farieb. Aktuálne je na trhu piata generácia A-MVA.

HP S2231a – DOBRÁ CENA


Najlacnejší model v teste je určený do malých firiem a domácností, kde si svojim dizajnom a parametrami určite neurobí hanbu. HP S2231a s uhlopriečkou 21,5“  (55,1 cm) a Full HD rozlíšením predstavuje vhodný kompromis medzi veľkosťou a možnosťami zobrazovaného obsahu. Konštrukčné a materiálové prevedenie monitora je vzhľadom na jeho cenu veľmi dobré, telo tvorí čierny plast, rám displeja a podstavec je samozrejme v stále aktuálnej lesklej úprave. Z hľadiska ergonómie monitor umožňuje len naklápanie displeja v rozsahu -5° až +15°, os otáčania kladie pomerne malý odpor, pre zmenu náklonu tak stačí zatlačiť vrchný okraj monitoru.

Stabilita je veľmi dobrá, rovnako ako aj celková tuhosť konštrukcie. Pri polohovaní monitor nevŕzga, a obrazový panel sa neprehýba. Podsvietenie je realizované CCFL trubicami, čo sa podpisuje na spotrebe, ktorá bola spomedzi testovaných monitorov najvyššia. Podsvietenie je výraznejšie na spodnom okraji, no vzhľadom na skreslenie Napájanie je integrované do tela monitora.

Kvalita obrazu bola veľmi dobrá už v základnom nastavení, aj keď vzhľadom na typ panelu displej trpí horšími vertikálnymi pozorovacími uhlami, kde predovšetkým pri pohľade zospodu dochádza rýchlo k posunom farieb. Ovládanie je jednoduché a pätica tlačidiel sa ukrýva v strede spodnej lišty. Prehľadné menu ponúka všetky základné nastavenia, automatické nastavenie je rýchle, no pridáva obrazu mierne fialový nádych. Obraz do monitora dostanete analógovým D-SUB a digitálnym DVI-D s podporou HDCP.

Prítomný je tu i 3,5 mm audio konektor pre pripojenie reproduktorov integrovaných v tele monitoru. Ich výkon je síce veľmi malý, no na základné ozvučenie systému a komunikáciu s priateľmi stačia. Škoda že monitor nemá aj výstupy pre pripojenie slúchadiel. Konektory sú otočené vertikálne pod zadnou lištou, káble sa tak dajú viesť kolmo dole a je tak možnosť jednoduchej montáže monitora na VESA držiak.

Hodnotenie: 8,5
+dobrá cena, konštrukcia, kvalita obrazu
– vyššia spotreba

PHILIPS 221EL2SB/00


Philips má na trhu už široké spektrum modelov za veľmi zaujímavé ceny. Lacnejší z dvojice testovaných monitorov patrí do série E-line s nenápadným, no nápaditým dizajnom a slušnými prevádzkovými vlastnosťami. Čierny rám s lesklým piano-efektom rovnako ako noha a podstavec monitoru priťahuje prach rovnako dobre ako obtlačky prstov. Dodáva však dizajnu potrebný šmrnc. Philips vyviedol napájanie do externého adaptéra, čo umožnilo vytvoriť tenký profil displeja, monitor tak vyzerá moderne a kráča v duchu trendu LED podsvietenia.

Konštrukčne je telo dostatočne tuhé a napriek malej hmotnosti a malému podstavcu, ktorý tak na stole nebude zaberať priveľa miesta, je zariadenie aj veľmi stabilné. Uhlopriečka displeja je 21,5“ (54,6 cm) a rozlíšenie rovnaké ako pri ostatných testovaných modeloch, a teda 1920×1080 bodov, i tu si môžete užiť video a hry vo Full HD rozlíšení. S hrami to však nebude až také jednoduché, predovšetkým pri rýchlych akčných hrách sme postrehli zamazanie okrajov objektov, a typická odozva bude zrejme o čosi vyššia ako 5 ms. Philips 221EL však nie monitor pre hráčov a v bežnej domácnosti alebo v kancelárii si tento nedostatok neuvedomíte.

Displej je podsvietený dvoma pásmi LED diód no podsvietenie prirodzené a nikde výraznejšie nevystupuje. Obraz displeja mal mierne modrastý nádych, ktorý sa nám v menu monitora nepodarilo celkom eliminovať, docieliť ho bude možné nastavením farebných profilov v systéme. Rovnako kontrastný pomer SmartContrast s hodnotou 20 000 000:1 treba brať s rezervou, statický v skutočnosti bude podstatne nižší, zhruba niečo okolo 1 000:1.

Ergonomické prvky sú len základné, monitor umožňuje naklápať displej v rozmedzí -3° až +12°, túto činnosť však znepríjemňuje tuhý kĺb. Ovládanie a pohyb v menu monitora je dotykové, senzory majú veľkú citlivosť a reagujú už na priblíženie ruky. I obrazové porty tvorí dvojica konektorov; D-SUB a DVI-D s podporou DHCP. Philips 221EL2SB/00 odporúčame skôr do kancelárskeho prostredia, kde využijete vysoké rozlíšenie, kompaktné rozmery a pomerne dobrý jas.

Hodnotenie: 8,3
+ spotreba
– modrastý nádych

ACER S221HQL bd


V teste sa objavil i jeden zástupca od Acer, cenovo výhodný model s 21,5“ TN panelom s rozlíšením 1920×1080 bodov. Vďaka použitiu LED technológie pre podsvietenie matrice bolo možné dosiahnuť hrúbku panelu len 16 mm na okrajoch a 37 mm v spodnej časti, kde sa nachádza riadiaca elektronika a vstupné konektory. Preto je aj tento monitor napájaný externým adaptérom, veľmi príjemná je i jeho spotreba. Ergonómia je rovnako obmedzená ako pri predchádzajúcich modeloch. Krátka noha neumožňuje výškové nastavenie displeja, a jedinou možnosťou je naklápanie po horizontálnej osi. To je umožnené v rozsahu 20°, podstavec drží pevne a pánt nekladie priveľký odpor. Pozorovacie uhly sú veľmi dobré, predovšetkým v horizontále nedochádza k výraznému skresleniu farieb.

Kvalita obrazu je vzhľadom na zaradenie monitora veľmi dobrá, podsvietenie je rovnomerné, a jasné, väčšina užívateľov asi siahne po znížení intenzity jasu, aj keď výrobca udáva štandardných 250 cd/m2. Už z továrenského nastavenia pôsobia farby prirodzene a len malou úpravou kontrastu je možné dosiahnuť menej ostré prechody medzi odtieňmi farieb. S odozvou 5 ms síce nepatrí medzi favoritov počítačových hráčov, no ani v akčných scénach hier a filmov sme rozmazávanie hrán a vznik „duchov“ nezaznamenali. Udávaný kontrastný pomer je 12 000 000:1 ACM (Adaptive Contrast Management), aj tmavé scény vyzerajú vcelku dobre, zniesli by však viac odtieňov čiernej. Statický kontrast bude podobný ako pri modeli od HP, ktorý mal pomer 1000:1.

Nami testovaný model mal D-SUB a DVI-D vstup s podporou HDCP, akékoľvek ďalšie príslušenstvo budete musieť hľadať vo vyššej cenovej kategórii. Ovládacie tlačidlá sú zapustené do spodného okraja pravej strany monitora, jediným vystúpeným je modro podsvietené tlačidlo pre zapnutie. Na ráme chýba označenie tlačidiel ikonami, použité je univerzálnejšie označenie cez OSD priamo na displeji. ACER priniesol na trh v podobe modelu S221H zaujímavý produkt, v tejto cenovej hladine nám ani príliš nechýba HDMI, privítali by sme však aspoň základné ozvučenie panelu.

Hodnotenie: 8,6
+ dobrá obrazová kvalita, spotreba
– bez reproduktorov

PHILIPS 224CL2SB/00


Dizajnovým kúskom zo série Blade je 21,5“ model so skutočne tenkým displejom. Spoločne s lesklým povrchovým prevedením a drobnou textúrou na nohe podstavca sa jedná o reprezentatívne pôsobiaci produkt. Hrúbka displeja je len 8 mm, a spoločne s úzkym podstavcom zaberá na stole len veľmi málo miesta. Takýto rozmer mohol byť docielený použitím LED podsvietenia, ktoré je pomerne rovnomerné a výraznejšie je len pri spodnom okraji.

Zamrzela nás však konštrukcia monitora, medzi displejom a rámom boli výrazné medzery, tenký displej nie je dostatočne vystužený a krúti sa, čo spoločne s tuhým kĺbom v nohe monitora predstavuje riziko zlomenia alebo poškodenia matrice displeja. Vzhľadom na to, že v podstavci sa nachádza elektronika monitora, je pevne spojený s displejom. Vďaka štvorici VESA otvorov v podstavci a veľkému rozsahu pántu je možné prichytiť monitor aj na stenu. Obraz do monitora dostanete pomocou analógového D-SUB a digitálneho HDMI 1.3 rozhrania.

Pre HDMI je pripravený i analógový výstupný 3,5 mm konektor pre pripojenie externých reproduktorov, vzhľadom na to, že integrované reproduktory monitoru chýbajú. Ovládanie monitora je riešené radou dotykových tlačidiel v podstavci. Reakcia kapacitných senzorov na dotyk je v poriadku, nehrozí tak, že položením knihy, klávesnice alebo iného predmetu na podstavec vypnete monitor alebo aktivujete niektorú z volieb priradených tlačidlám. K podstavcu sa pripája i externý napájací adaptér, maximálna spotreba ktorú sme pri monitore namerali činila vynikajúcich 24 W.

Odozva  TN panelu je stanovená na 2 ms metódou GTG, monitor je tak použiteľný aj pre sledovanie filmov a hranie hier s rýchlymi akčnými scénami. Podanie farieb bolo v poriadku a prechody medzi farbami dostatočne plynulé. Chýbal nám však výraznejší kontrast v tmavej časti spektra a menšie skreslenie farieb pri pohľade zospodu. PHILIPS 224CL2SB je z dizajnového hľadiska veľmi zaujímavým produktom, škoda len krehkej konštrukcie displeja.

Hodnotenie: 8,1
+ dizajn, nízka spotreba
– konštrukcia, prevedenie

ASUS ML228H – TOP PRODUKT


Minulý rok ASUS uviedol medzi svoje dovtedy pomerne konvenčne vyzerajúce monitory niekoľko dizajnovo odvážnejších modelov, medzi ktoré patrí aj rada domácich multimediálnych monitorov ML. Nielen dizajn ale aj kvalita displeja by mala odzrkadľovať vyššie cenové zaradenie, 22 palcový ML228H rozhodne nepatrí medzi tie lacnejšie. Dizajn určujú dva prvky, tenké telo displeja, s hrúbkou len 16 mm s čiernym rámom a bielou zadnou stenou, a podstavec zložený z dvojice kužeľovitých obručí.

Piano efekt nesmie chýbať ani tu, čierny rám, rovnako ako zadná stena z bieleho plastu má povrch upravený týmto spôsobom. Ani tu však nie je možnosť výškového nastavenia, čo je škoda, pretože spodný okraj displeja je veľmi nízko nad povrchom stola. Rozsah naklápania displeja je 25 stupňov, okolo vertikálnej osi sa dá monitor otáčať v rozsahu 20 stupňov.

Displej s rozlíšením 1920×1080 bodov, uhlopriečkou 22“ a matnou povrchovou úpravou má už od základných nastavení dobre vyvážené farby, aj keď prechody medzi odtieňmi neboli celkom plynulé. Kontrast i jas bol v poriadku, fotografie i HD video pôsobili verne a sviežo. Matný povrch displeja eliminuje akékoľvek odrazy a zlepšuje pozorovacie uhly, aj keď za cenu miernej straty intenzity jasu. Odozva displeja bola bez problémov a ML228H môžeme odporučiť aj na aktívnejšie hranie hier. 
V pravom dolnom rohu sa nachádza rada dotykových tlačidiel pre konfiguráciu displeja.

S ich pomocou je možné rýchlo nastaviť kontrast a jas, pre detailnejšie nastavenia budete musieť navštíviť menu. Pohyb v ňom je intuitívny. Obrazové vstupy sú dva, klasický D-SUB a HDMI. Pretože monitor nemá vstavané reproduktory, pre reprodukciu zvuku z HDMI je treba použiť 3,5 mm audiovýstup, ktorý sa nachádza na rovnakom mieste ako obrazové vstupy. V balení nájdete i HDMI-DVI kábel, ktorý použijete pre pripojenie monitora v digitálnej kvalite ku bežnému desktopu. Napájanie je riešené externým zdrojom, príjemná je i spotreba displeja. Cenovo ASUS vytŕča spomedzi ostatných modelov, za rovnakú cenu by ste si mohli dovoliť o dva palce väčší displej s LED, no len s „obyčajným“ dizajnom.

Hodnotenie: 9,0
+ HDMI, obrazová kvalita
– DVI, bez reproduktorov

Pokračovanie seriálu nájdete v v aktuálnom čísle magazínu ESCAPE 04/2011, kde sa venujeme 23″ monitorom a v májovom vydaní ESCAPE 05/2011 sa pozrieme na uhlopriečku 24″.