Test MP3 prehrávačov

MP3 prehrávače sa počas svojho vývoja značne zmenili. Už dávnejšie platí, že mnohé modely dokážu oveľa viac, než len prehrať hudbu. Vývoj však ide stále ďalej a prehrávače s každou generáciou prinášajú niečo nové. Variabilita trhu je našťastie dostatočne veľká a prakticky každý si vyberie. Stačí len zadefinovať svoje požiadavky…

Prehrávače sa už dlhšiu dobu nezameriavajú iba na hudbu. Samozrejme, kvalitný zvuk je prvoradý, ale využitie moderných modelov je oveľa rôznorodejšie. Prevážna väčšina je vybavená displejom a podporuje prezeranie fotografií a prehrávanie videa. Niektoré obsahujú aj jednoduché hry, pričom extrémnym (v kladnom slova zmysle) prípadom je iPod Touch, ktorý vďaka množstvu aplikácii ponúka nevídané možnosti. Pomaly sa začínajú objavovať aj mp3 prehrávače využívajúce operačný systém Android a tento rok bude na ich prírastky veľmi bohatý a dá sa očakávať, že už čoskoro budú svojimi možnosťami predstavovať vreckové multimediálne centrum. Zatiaľ sa však pozrime na vybrané modely minulého roka. V tomto článku si môžete prečítať o troch prehrávačoch, kompletný test všetkých modelov nájdete v tlačenom vydaní magazínu ESCAPE 01/2011.

Zoznam testovaných modelov:

Cowon J3
iPod Touch 4th Gen
SONY NWZ-A844
SONY NWZ-E453
PHILIPS GoGear Vibe 8 GB
iPod Nano 6th Gen
iPod Shuffle 4th Gen
SanDisk Sansa Fuze Plus
Creative ZEN X-Fi Style

iPod Touch 4th Gen

Štvrtá generácia populárneho iPod Touch je plná vylepšení. Nový unikátny Retina displej s rozlíšením 960×640 ponúka lepší vizuálny zážitok počas hrania hier, ktoré sú pre Retinu prispôsobené. Apple do prehrávača taktiež implementoval nový A4 čip, ktorý bol použitý aj v iPhone 4 a iPade. Výsledkom je nárast výkonu, čo využijú náročné aplikácie a opäť sa dostávame k hrám. Dalo by sa povedať, že iPod Touch sa v určitom smere stále viac posúva smerom k prenosnej hernej konzole a zvyšujúca sa kvalita hier v AppStore, ktoré sú postavené už aj Unreal Engine 3,  toto tvrdenie potvrdzuje. Využitie prehrávača je však oveľa bohatšie a nová verzia prináša aj dvojicu kamier, ktoré je možné využiť na fotenie a natáčanie videa v 720p alebo na videohovory. Kamery majú problém s tmavým prostredím, avšak pri dobrom osvetlení sú nahrávky relatívne kvalitné. Podobne ako tretia generácia, aj aktuálna verzia podporuje pripojenie cez Wi-Fi, vďaka čomu je možné prehliadať internetové stránky, sťahovať maily pomocou výborného klienta a využívať množstvo rôznorodých aplikácii, vrátane dnes extrémne populárnych sociálnych sietí. Vďaka iOS 4.0 je funkčný už aj multitasking, ktorý uľahčuje a spríjemňuje používanie viacerých aplikácii a funkcií súbežne.

Aj napriek množstvu noviniek dokáže iPod Touch stále prehrávať hudbu a robí to výborne. V tomto smere sa toho oproti svojmu predchodcovi veľa nezmenilo. Stále musíte používať iTunes na správu multimediálnej knižnice, čo so sebou môže priniesť určité problémy, najmä ak na jej správu používate viac ako jeden počítač. Dotykové ovládanie je intuitívne, avšak iPod Touch nemá žiadne tlačidlá na boku, ktoré by umožňovali preskakovať pesničky alebo pozastaviť prehrávanie. Keďže pribalené slúchadlá nemajú ovládanie na kábli, budete musieť neustále vyťahovať prehrávač z vrecka. S výnimkou tohto subjektívneho nedostatku je iPod Touch 4th Gen ultimátny prehrávač, ktorý triumfuje bohatou rôznorodosťou využitia.

Hodnotenie: 9,6
+ veľké možnosti využitia, kamera
– nutnosť použitia iTunes

PHILIPS GoGear Vibe 8 GB

PHILIPS GoGear Vibe patrí medzi menšie prehrávače na trhu a kompaktný dizajn malých rozmerov sa negatívne prejavuje na veľkosti displeja. GoGear síce umožňuje prehrávanie fotiek a videa, avšak na 1,5 palcovom displeji s rozlíšením 128×128 toho jednoducho nie je príliš veľa vidieť. Problémy niekedy spôsobuje aj navigácia v menu, najmä v nastaveniach, kde sú jednotlivé texty rozsekané na časti a zle sa čítajú, nehovoriac o nutnosti čakať na ich kompletné zobrazenie. Našťastie, v nastaveniach sa tak často pohybovať nebudete a túto nepríjemnosť možno teda považovať za jednorazový nedostatok. Potešiteľné je, že rozmery prehrávača neovplyvňujú kvalitu zvuku – tá je aj napriek nízkej cene výborná a subjektívne víťazí aj v priamom porovnaní so SONY NWZ-E453. Od ekvalizéra však nejaké veľké možnosti nečakajte, k dispozícii je iba zopár módov. Ovládanie je intuitívne a okrem bežných úkonov  v menu je možné bezproblémovo prepínať pesničky aj „naslepo“, počas nosenia prehrávača vo vrecku. Priložené slúchadlá sú z kategórie lepšieho priemeru, ale stále nejde o nič svetoborné. Z hľadiska prehrávaných formátov poteší podpora FLACu a Vibe má taktiež zabudované rádio a nahrávanie zvuku. Pri aktuálnej cene ide o výbornú voľbu pre každého, kto hľadá prehrávač primárne určený na hudbu – rozmery displeja ostatné funkcie značne obmedzujú.

Hodnotenie: 8,1
+ pomer cena/výkon, kvalita zvuku
–  malý displej

SanDisk Sansa Fuze Plus

Sansa Fuze Plus je ďalší z rady prehrávačov, ktorý sa svojimi rozmermi radí medzi menšie a prispôsobuje tomu aj štýlový dizajn. Telo je rozdelené na dve časti – horná patrí 2,4 palcovému displeju a v spodnej sa nachádza ovládacie rozhranie. Oproti pôvodnému modelu sa teda zväčšila obrazovka a otočné koliesko nahradila dotyková plocha.  Napriek menším rozmerom ponúka Sansa Fuze Plus dostatok možností a okrem počúvania hudby alebo rádia môžete pozerať video a taktiež využiť prehrávač ako diktafón. V porovnaní s predchodcom podporuje Plus verzia  viacero formátov a to v rámci audia i videa. Nový model dokáže okrem bežných formátov prehrať FLAC, H.264 a WMV. SanDisk sa poučil zo svojich chýb aj v prípade playlistov, ktoré pôvodná Sansa Fuze ignorovala. Čo však ostalo spoločné, je kvalitný zvuk, výborné spracované menu a jednoduché (teraz už dotykové) ovládanie, hoci zo začiatku môžete mať problémy si naň zvyknúť. Prehávač je na trhu dostupný v 4, 8 a 16 GB verzii, avšak kapacitu je ďalej možné rozšíriť pomocou microSD alebo microSDHC karty.

Hodnotenie: 8,3
+ dizajn, kvalita zvuku
– zo začiatku ovládanie

Testy zvyšných modelov si môžete prečítať v aktuálnom vydaní magazínu ESCAPE 01/2011.