MSI 870A Fuzion s Hydrou

Stalo sa vám, že váš výber novej základnej dosky bol ovplyvnený grafickou kartou, ktorú ste si chceli nechať? Teda v prípade že ste pomýšľali na multi-GPU zapojenie. Alebo by ste si chceli pričuchnúť ku SLI či CrossFireX, no vaša doska to neumožňuje, pretože nemáte rovnaké karty? Existuje na to ľahká pomoc.

MSI prináša na trh cenovo vcelku zaujímavú dosku, ktorá v sebe ako najväčšiu devízu ukrýva čip Lucid LT22102. 870A Fuzion sa tak stala domovom multi-GPU systému Hydra, ktorý umožňuje nielen kombináciu rôznych grafických kariet ATI a kariet NVIDIA bez ohľadu na typ jadra, ale aj spoluprácu zelenej a červenej karty súčasne na jednom systéme. 870A Fuzion je navyše prvou doskou, ktorá Hydru podporuje aj na platforme AMD. Hydre sa však bližšie venujeme na inom mieste recenzie. Teraz bližšie k doske samotnej. Postavená je na kombinácii severného mostíka AMD 770 a južného mostíka SB710. Nejde tak o žiadnu horúcu novinku, no pre potreby tejto dosky stačí. Zaručená je tak kompatibilita s aktuálnou ponukou procesorov pre socket AM3, od šesťjadrového Phenom II X6 po jednojadrový Sempron. Procesoru môže pracovať až so 16 GB operačnej pamäte, pričom podporované sú moduly DDR3 s frekvenciou do 1600 MHz. Z hľadiska konštrukcie sa doska spolieha na Military Class komponenty, čo v reči marketingu MSI znamená použitie tuhých kondenzátorov, Hi-c CAP (Highly-Conductive Polymerized Capacitors) polymérových kondenzátorov a novej generácie chladnejších feritových cievok v napájacej sústave. To všetko by malo prospieť stabilite a bezproblémovému napájaniu procesora a pamätí aj pri ostrejšom pretaktovaní. Okolie socketu je čisté s osadením nadrozmerného chladiča nebude najmenší problém.

Layout dosky nemá žiadne výrazné chyby, veľa „hluchých“ miest, ktoré nie sú ničím obsadené nevadia, aspoň je tu väčšia istota, že pri osádzaní veľkých chladičov komponentov nebude doska zavadzať. Všetky headery sa nachádzajú pekne zoradené na spodnom okraji dosky, pasív južného mostíka je malý a nízky. Pasív, ktorý chladí severný mostík a Lucid čip má na strane pri PCI-Express ×16 slote výrazný zárez, vďaka čomu môžete použiť aj grafiky so obojstranným pasívnym chladičom. Vzhľadom na použitie multi-GPU čipu je prvý grafický slot posunutý smerom dole, čo v konečnom výsledku dáva na ATX formáte priestor pre päť slotov pre rozširovacie karty. Okrem dvoch PCI-Express ×16 slotov sa sem vmestili dva PCI-Express ×1 a jeden PCI. Pre stabilitu Hydry pri zapojení dvojice kariet je potrebné použiť i doplnkové napájanie v podobe jedného 6-pinového konektora. Pri zostavovaní multi-GPU systému tak myslite na napájací zdroj, ideálnym riešením je taký, ktorý má aspoň päť vetiev pre napájanie grafických kariet.

Doske nechýba ani podpora pre USB 3.0, a to prostredníctvom čipu od NEC. Jeden port je tradične umiestnený vzadu pri ostatnej portovej výbave, druhý je však otočený kolmo na dosku a nachádza sa v priestore za konektormi zvukovej karty. Takéto atypické umiestnenie sme videli aj pri niektorých doskách od Intel. Použiť ho tak možno pre pripojenie čelného panelu s USB 3.0 portom, kedy nebude potrebné ťahať kábel cez celú skrinku a potom von k zadnej strane dosky, prípadne na trvalé vloženie rýchleho USB kľúča pre využitie funkcie ReadyBoost, ak by takáto potreba vznikla.  Pre pevné disky je možné použiť šesť S-ATA II portov a keďže južný mostík natívne nové S-ATA 6Gb/s nepodporuje, prítomný je čip Marvell 88SE9128  ktorý tento nedostatok eliminuje dvoma ďalšími portami. Porty sú rozložené veľmi vtipne, šesť z nich je otočených o 90 stupňov, zvyšné dva sú kolmo na dosku, čo umožňuje bezproblémovú inštaláciu dlhých grafických kariet i použitie káblov s priamou i zalomenou koncovkou a vhodné prispôsobenie kabeláže možnostiam skrine.

BIOS ponúka možnosti typické pre základnú dosku tejto triedy, a tak je možné nastaviť parametre každého komponentu veľmi detailne, začiatočníci sa môžu stratiť predovšetkým v rozsiahlom Cell Menu. Okrem zmeny frekvencií a napätí komponentov je tu prítomný aj užitočný Unlock CPU Core, pomocou ktorého viete pretvoriť z trojjadrového Athlonu pri troche šťastia aj štvrojadrový Phenom s plnou cache tretej úrovne. Ani OC Genie nesklamalo a fungovalo presne podľa našich očakávaní, frekvenčný zdvih pri testovacom Phenom II 810 bol o pár desiatok megahertzov lepší ako v prípade OC Genie Lite. Ak budete pri pretaktovaní úspešní, plody svojich pokusov môžete uložiť do jedného zo šiestich profilov. Ak si do BIOS netrúfate, vhod padne MSI Control Center, kde sa môžete nielen pokúsiť o slušné pretaktovanie, ale aj monitorovať stav dosky a procesora.Dvojhlavá Hydra

Ak vám po upgrade zostala grafická karta, s Hydrou nemusíte riešiť výrobcu ani čip, jednoducho stačí napchať novú a starú kartu do PCI-Express slotov, nainštalovať najnovšie ovládače pre ATI, NVIDIA a Hydru. Systém automaticky rozpozná karty a aktivuje sa v A-Mode (dve karty ATI), N-Mode (dve karty NVIDIA), alebo X-Mode (ATI a NVIDIA súčasne). Pri zapojení nemusíte riešiť žiadne mostíky, čip sa o všetko postará na úrovni PCI-E zbernice. CrossFireX a SLI sa spolieha najmä na AFR (Advanced Frame Rating) zobrazovaciu metódu, kedy sa karty vo vykresľovaní zobrazovaných snímok striedajú. Hlavným neduhom AFR sú problémy s obrazovým postprocessingom a micro-stuttering, ktorý vzniká z dôvodu spracovania zadaných snímok v rozlične dlhom čase, preto sa odporúča použiť dve výkonnostne rovnaké karty, aby bola linearita škálovania čo najlepšia.

Využívajú sa i metódy rozdelenia obrazu, ale nie až tak často ako AFR, z dôvodu náročnosti na vypracovanie geometrie vykresľovaných objektov. Na testovanej základnej doske je použitý čip Lucid LT22102 vyrábaný 65 nm procesom, ktorý je k severnému mostíku dosky pripojený cez šestnásť PCI-Express liniek, pričom pre grafické karty čip poskytuje po 16 liniek každej. Hydra v sebe obsahuje procesor s inštrukciami, vďaka ktorým analyzuje a zadeľuje snímky medzi pripojené grafiky pre spracovanie v reálnom čase. Po tom, čo grafické karty vykonajú svoju časť práce, vracajú sa dáta naspäť do čipu Hydry, ktorá ich poskladá do finálnej podoby a posiela k zobrazeniu na kartu pripojenú k monitoru.

Hydru sme vyskúšali so štyrmi grafickými kartami, Radeonom HD 4890 a HD 5830, dvojicu od zelených predstavovali GeForce 9800 GTX a GTX 465. Pri herných testoch sa naše očakávania nenaplnili, hoci Hydra funguje dobre a nedochádza k chybám v zobrazovaniu. Z hľadiska výkonu je to však veľká bieda, a aspoň aké také škálovanie sme videli iba v A-Mode s dvoma Radeonmi. Do budúcna si budeme musieť počkať na novšie ovládače, ktoré škálovanie výkonu posunú do použiteľných rozmerov. MSI však kvitujeme, že sa do takéhoto riešenia pustila a priniesla Hydru v cenovo výhodnej doske pre širšie spektrum záujemcov.

MSI 870A Fuzion je dobrým kúskom hardvéru, najmä ak sa zaujímate o systém Lucid Hydra a nehodláte vyvaliť celý majetok napríklad za systém s P55 BigBang Fuzion. Pre menej majetných je plusom aj možnosť použitia lacného trojjadra, z ktorého si pri troche šťastia vyrobíte výrazne drahší procesor s výkonom dostatočným pre dve grafické karty. Škálovanie výkonu Hydry je ešte stále pomerne otázne, a závisí nielen od použitých ovládačov, ale aj od typu hry. V MSI však sľúbili, že budú vydávať ovládače častejšie, a do budúcna tak môžete počítať s ďalším narastaním výkonu grafického systému.

Zapožičal: MSI, www.msi.cz
Cena s DPH: 131,09 €
Záruka: 24 mesiacov
Hodnotenie: 9,0
+ OC Genie, prevedenie, Lucid Hydra
– škálovanie grafického výkonu Hydry

MSI 870A Fuzion
Formát: ATX * Podpora procesorov: Phenom II, Athlon II, Sempron, pre socket AM3 * Čipová sada: AMD 770 + SB710 + Lucid LT22102 * Podpora pamätí: 4× DDR3 1066 / 1333 / 1600, max. 16 GB * Sloty: 2× PCI-E ×16, 2× PCI-E ×1, 1× PCI * Konektory P-ATA / SATA 300 / SATA 600 / eSATA: 0 / 6 / 2 / 1 * USB / USB 3.0 / IEEE 1394 / Audio / LAN / Wi-Fi: 10 / 2 / 2 / 8-kanálová s optickým S/PDIF / 1 / – *