Image

Tipy a triky pre USB disky (update)

USB kľúče rôznej kapacity vo výbave PC prakticky nahradili zastaralé diskety a mechaniky, na nových PC sa už prakticky neobjavujú.


UPDATE: 02. 12. 2006

Veď okrem inštalácie systému s AHCI/RAID S–ATA diskmi či aktualizácie BIOSu nemajú praktický význam. V prvom prípade je ale možné integrovať ovládače do inštalačnej kópie Windows XP programom nLite, nové Windows Vista už dokonca podporujú načítanie ovládačov z USB disku.

S takto pripraveným USB diskom bude bootovanie a aktualizácia BIOSu matičných dosiek, grafických kariet alebo firmware CD/DVD mechaniky z USB kľúča je úplne blesková. Na rozdiel od diskety, ktorá sa môže „rozhodnúť“ práve počas celého procesu „odísť“, dokonca aj bezpečná. Takmer jednoznačnú výhodu to poskytuje majiteľom notebookov, pre ktorých bola aktualizácia BIOSu (ak sa o nich výrobca nejakou Windows utilitou „nepostaral“) jednoznačne tvrdým orieškom, ktorý sa dal „rozlúsknuť“ len za pomoci zdĺhavej výroby bootovateľného CD.

Stále sme vás nepresvedčili? Tak si skúste uvedomiť, že základné systémové súbory potrebné na bootovanie si na USB disku vyžiadajú maximálne 200 kB (pre MS-DOS), čo vám v jeho využívaní ako dátového média nijak nebráni. Naopak, pokiaľ si do samostatného adresára nakopírujete zopár ďalších užitočných freeware či shareware utilít pre DOS (ktorých je na webe ako maku), zaberie vám to len pár nepodstatných MB v porovnaní s tým, ako sa takýto USB disk môže hodiť ako rýchly a univerzálny servisný nástroj.

 

Tip 1.

Drobným problémom ale zostáva ako „prinútiť“ systém aby naformátoval USB kľúč ako systémový. Štandardná formátovacia utilita systému Windows XP len naformátuje kľúč vo zvolenom súborovom systéme. Pre bootovanie a bezproblémovú kompatibilitu je samozrejmé vhodný systém FAT16, nie FAT32. Hoci niektorý výrobcovia USB kľúčov k ním prikladajú aj utility pre formátovanie s bootovaním, ide bohužiaľ o zriedkavý jav.

No i tu existuje riešenie – univerzálnu utilitu nazvanú USB Disk Storage Format Tool má na svojich stránkach firma HP. Tento komernčný program pôvodne nazvaný DiskOnKey Boot Utility licencovala HP od spoločnosti msystems, ktorú nedávno odkúpil SanDisk. A hoci HP utilitu oficálne sprostredkúva len v rámci podpory svojim zákazníkom, bez problémov si ju zdarmamôže stiahnuť hocikto. Inštalačný program v archíve SP27213.exe si stiahnite zo stránok podpory HP, prípadne z priameho odkazu na súbor na ich FTP serveri.

Program po jednoduchej inštalácii a spustení vyzerá takmer navlas rovnako ako formátovacia utilita Windows XP. Teda až na neprehliadnuteľný fakt, že umožňuje naformátovanie USB disku ako bootovacieho média. Aby ste ho však mohli vytvoriť, budete potrebovať základné systémové súbory MS-DOS. Tie môžete získať viacerými cestami – ak stále máte disketovú mechaniku, naformátujte systémovú (MS-DOS) disketu a zmažte z nej všetky súbory s výnimkou MSDOS.SYS, IO.SYS a COMMAND.COM. Skopírujte ich do zvoleného adresára na disku, vložte USB disk (ak na ňom máte dáta, presuňte ich niekam na bezpečné miesto na disku) a spustite formátovaciu HP utilitu. Vyberte Create a MS-DOS startup disk a vyhľadajte adresár s uloženými systémovými súbormi. Formátovanie prebehne rýchlo a „bezbolestne“, po tomto postupe je USB kľúč pripravený na bootovanie. Môžete z neho aktualizovať BIOS, nakopírovať naň ďalšie DOS diagnostické utility atď.

Ak disketovú jednotku nemáte, môžete o prípravu potrebných 3 súborov požiadať známeho a nechať si ich zozipované poslať mailom. Ale keďže (ako sme už spomenuli) disketové mechaniky pomaly strácajú význam a staré diskety „odchádzajú“ na zaslúžený „odpočinok“, nespoliehali by sme sa na to – ani kamarát nemusí pomôcť. Aj pre túto situáciu máme riešenie, ktoré nájdete v bodoch 2 a 3 tohto návodu.

Ako alternatívu k MS-DOS môžete použiť systémové súbory open-source systému FreeDOS, ktorý po rokoch vývoja nedávno dospel do stabilnej verzie 1.0. Na rozdiel od MS-DOS si FreeDOS vystačí pre bootovanie len s dvoma systémovými súbormi KERNEL.SYS a COMMAND.COM (niekedy označovanom aj FREECOM.COM). FreeDOS by mal byť 100% kompatibilný na úrovni aplikácií ako aj príkazov s MS-DOS. Navyše samotný projekt zastrešuje vývoj množstva externých DOS programov a utilít, ktoré sú buď obsiahnuté v základnej distribúcii systému, alebo je na ne odkazované z jeho stránky. A mimochodom, pre aktualizáciu BIOS súborov svojich matičných dosiek ho na disketách (šírených ako imege súbory) používa aj firma Intel.

 

Image

Tip 2.

Ako systémovú disketu pre MS-DOS môžete použiť niekorý zo súborov na webe Bootdisk.com. Nachádzajú sa tam samoinštalačné obrazy diskiet, od systémových s rôznymi verziami MS-DOS, upravené servisné diskety s ovládačmi s podporou CD mechaník a LAN a nakonie verzie neobsahujúce žiadne ovládače (pre aktualizáciu BIOS-ov). Samospustiteľné exe súbory stačí stiahnuť, vložiť čistú disketu a spustiť. Ak ale disketovú mechaniku nemáte, prípadne máte notebook, riešenie hľadajte v tipe č. 3.

 

Image

 

Tip 3.

Dôvodov, prečo by ste možno ešte potrebovali disketovú mechaniku v prostredí Windows môže byť viac: napríklad chcete naformátovať USB disk pomocou programu HP USB Disk Format Tool pre MS-DOS. Ďalším z nich môže byť napríklad výroba a nastavenie obrazu bootovatelnej diskety, ak ju chcete naimportovať do bootovatelného CD/DVD v programe Nero Burning Rom (či podobnom). Lenže diskety a ich mechaniky (chvalabohu) pomaly miznú, veľa z nás už používa notebooky a podobný anachronizmus by len veci komplikoval. Ak fyzicky disketovú mechaniku nemáme – tak ju emulujme! Existuje jednoduché riešenie v podobe virtuálneho ovládača disketovej mechaniky. Program Virtual Floppy Drive (verzia 2.1) umožňuje po rozzipovaní a spustení VFD Control Panelu načítať obraz (image súbor) diskety následne sa pre systém „tváriť“ ako skutočná disketová mechanika. Po spustení programu vyhľadajte v menu Driver inštaláciu ovládača, spustite ho (Start) a zvoliť, či sa má ďalej spúšťať automaticky (pri štarte systému) alebo manuálne.

Aby ste mohli s virtuálnou mechanikou pracovať, potrebujete vybrať minimálne jednu z dvoch (Drive0, Drive1), ktoré program umožňuje aktivovať a načítať do nej image súbor diskety. Pre začiatok si môžete obraz jednej „čistej“ diskety v podobe súboru floppy.img stiahnuť z našich stránok. Odporúčame ho otvoriť ako súbor na disku, teda Disk Type/ File. Môžete s ňou pracovať ako s klasickou disketou, teda formátovať ju, pridávať a modifikovať na nej súbory, prípadne ju naformátovať pomocou obrazov diskiet z Bootdisk.com (Tip. 2)

Pripájanie (mounting) obrazov diskiet uľahčí asociácia s ich formámi nastavená menu Shell programi, pridať môžete aj odkazy ikoniek na ovládací panel programu a mechaník.

Odteraz vám v systéme bude figurovať virtuálna disketová mechanika, ktorú môžete naformátovať a použiť ako základ súborového systému pre formátovanie USB disku programom HP USB Disk Storage Format Tool.

Ešte jeden malý trik: ak chcete integrovať SATA AHCI/RAID ovládače pre matičné dosky alebo notebooky zo SATA diskom do Windows XP CD pomocou programu nLite, narazíte na malý problém. Na stránkach podpory Intelu sa ovládače pre disketovú inštaláciu (F6FLPY32.ZIP) nachádzajú len v podobe samoinštalačného obrazu diskety, ktorá vám podobne ako v prípade diskov z Bootdisk.com naformátuje disketu aj s ovládačmi. Ale nikto v Inteli zrejme nepredpokladal, že disketovú mechaniku nemáte alebo máte notebook a už zrejme úplne odignorovali možnosť integrácie na inštalačné CD. Riešenie je opäť jednoduché – pripojte čistý obraz diskety (floppy.img z našich stránok) do Virtual Floppy Drive, spustite rozzipovaný inštalátor zo stránok Intelu a potom už len prekopírujte potrebné súbory na pevný disk.

 

Image

 

Tip 4.

V minulom čísle priložená plná verzia programu Acronis TrueImage 8 Personal Edition umožňovala vytvorenie záchranného (rescue) štartovacieho média aj na USB disk – v prípade problémov môžete spustiť systém z USB disku a v pohodlnom grafickom TrueImage rozhraní načítať zálohu systémovej partície napríklad z CD/DVD-ROM média, či ďalšieho disku alebo partície. Čo však ak máte len jeden malý, povedzme 64 MB USB disk a často potrebujete jeho celú kapacitu? Po vytvorení záchranného USB disku v programe TrueImage môžete súbory z USB disku prekopírovať na zvolenú lokalitu disku. To ale nie je všetko, zazálohovať potrebujete aj jeho boot sektor. V tomto vám pomôže program Roadkil’s Boot Builder, v ktorom načítate (Read from disk) boot sektor a uložíte ho do súboru príkazom Export to file. Kedykoľvek to budete potrebovať, znova boot sektor naimportujete zo súboru, zapíšete na USB disk a následne prekopírujete všetky ostatné súbory.

 

Image

 

Tip 5.

Pomocou malého triku je možné s TrueImage a USB diskom vytvoriť si aj samospustiteľnú zálohu celého systému na jedno CD/DVD médium. Ako na to? Vytvorte si záchranné médium na malý USB disk, v tomto prípade stačí ak má minimálne 16 MB – 64 MB, zbytočne veľký disk skomplikuje situáciu. Bude totiž slúžiť na načítanie bootovacieho sektoru v rozšírenom napaľovacom programe Nero, či inom s podobnými funkciami. Podľa veľkosti USB disku pri vytváraní zálohy systémovej partície (podrobný postup bol v minulom čísle) si zvoľte veľkosti zvyšných blokov dát na CD – bezpečne by ale malo stačiť jedno celé DVD/DVD-RW, pri dnešných cenách médií už niet o čom uvažovať. Len pre predstavu, „čistá“ inštalácia Windows XP s aktualizáciami, nastaveniami a ovládačmi sa po skomprimovaní vojde na jedno 700 MB CD, samozrejme, že s ďalším softvérom to môže byť aj niekoľko DVD. Čim väčšia úroveň kompresie, tým pochopiteľne lepšie. V programe Nero si podľa druhu použitého média vyberte vytvorenie bootovacieho CD/DVD, načítajte obsah vloženého USB disku (s emuláciou pevného disku) a do voľnej oblasti pre dáta vložte obraz pevného disku (partície) vytvorený v TrueImage. Po vypálení otestujte CD/DVD – malo by bez problémov štartovať do rozhrania TrueImage a umožňovať prístup na dáta na ňom uložené. Hocikedy tak poslúži na vytvorenie plnej obnovy pevného disku.

 

Image

Tip 6.

Pre podporu bootovania z USB diskov je potrebné nastaviť aj BIOS matičnej dosky, nie vždy sa však položky volajú rovnako – vždy sa teda vyplatí naštudovať si trocha manuál k BIOSu. Ak BIOS umožňuje umožňuje emuláciu „USB Legacy Device“, či už ako pevného disku alebo diskety, máte vyhrané. V niektorých prípadoch je potrené povoliť položky nazvané „USB Function Support", „USB Function For DOS" alebo „ThumbDrive for DOS“. Iné dosky vyžadujú povolenie „USB (keyboard) device support“, ďalej je napríklad potrebné určiť typ emulácie diskového USB zariadenia (USB Mass Storage Device), buď na ZIP, Floppy alebo HDD.

Pre bootovanie z USB disku nie je vždy nutné fixne nastavovať prioritu bootovacích zariadení, na niektorých doskách si počas štartu môžete vybrať z akého zariadenia chcete bootovať. Obvykle sa do tohto menu dostanete pri štarte PC (nie systému) stlačením klávesy F8 (niekedy F11 alebo ESC). Ak túto funkciu váš BIOS podporuje, upozorní na to. Zaujímavé je, že niektoré USB kľúče sú niekedy automaticky identifikované ako „removable device“ a teda uvádzané v rovnakom menu ako disketové mechaniky, inokedy zas ako „USB-HDD“ a schované v zozname medzi pevnými diskmi („špecialita“ BIOSov Phoenix). V tomto prípade musíte zo zoznamu HDD vybrať pre štart váš USB disk.

 

HP USB Disk Storage Format Tool (SP27213)
Download: www.hp.com
Veľkosť: 1,9 MB
Poplatok: freeware

Virtual Floppy Drive 2.1
Download: http://chitchat.at.infoseek.co.jp/vmware/vfd.html
Veľkosť: 140 kB
Poplatok: freeware

 

Roadkil’s Boot Builder
Download: www.roadkil.net/
Veľkosť: 46 kB
Poplatok: freeware

Súbor s obrazom „čistej“ diskety pre program Virtual Floppy Drive, ktorý vám umožní pracovať s ním ako so skutočnou disketovou mechanikou.

Download: http://www.pcspace.sk/download/floppy.zip

Systémové súbory (Kernel.sys, Command.com) open-source operačného systému FreeDOS 1.0 potrebné na vytvorenie bootovacieho USB kľúča. Stačí ich podľa návodu načítať pri formátovaní programom HP USB Disk Storage Format Tool.

Download: http://www.pcspace.sk/download/FreeDOS_BOOT.zip

{moscomment}