Image

TrueCrypt: Dokonalá ochrana súborov

Dnes už nie je výnimkou nájsť medzi nami užívateľov, ktorí si potrpia na bezpečnosť uloženia svojich dát pomocou rôznorodých šifrovacích prostriedkov. Nástrojov pre zašifrovanie súborov je hneď niekoľko.

Zo všetkých vyberáme kryptovací program TrueCrypt. Program vytvorí v počítači zvolený virtuálny oddiel, kde sa bude počas ukladania súbor automaticky šifrovať do zvoleného algoritmu. Na výber je niekoľko algoritmov: AES-256, Blowfish, CAST 5, Serpent, Triple DES a Twofish. Pokiaľ by ste si nevedeli vybrať najvhodnejší algoritmus pre zašifrovanie, je k dispozícii možnosť otestovania rýchlosti šifrovania ľubovolne veľkých súborov, kde sa na záver testu vyhodnotí rýchlosť šifrovania pri každom z možných algoritmov a potom je už len na vás vybrať si ten najideálnejší. Na stránke výrobcu je možné nájsť aj jednoduchý tutorial, v ktorom sú vysvetlené podrobnosti pri vytváraní virtuálneho oddielu. TrueCrypt patrí do skupiny Open Source programov. Čo sa týka súborových systémov, štandardne sú podporované FAT a NTFS. Výrobca ponúka možnosť stiahnúť si požadovanú jazykovú úpravu (vrátane češtiny), ktorú je po stiahnutí potrebné jednoducho „rozbaliť“ do adresára programu. Do budúcich verzií programu autori plánujú zahrnúť podporu pre operačný systém Windows Vista.

Image


Článok o tom, ako pracovať s týmto kryptovacím programom sme vám priniesli v časopise PC_SPACE č. 09/2006. V aktuálnom čísle časopise PC_SPACE (01/2007) nájdete kompletný ročník 2006 nášho časopisu v PDF podobe.Image

TrueCrypt 4.2a

Download: http://www.truecrypt.org
Veľkosť: 1,4 MB
Poplatok: zdarma, GNU GPL

[+] množstvo kryptovacích algoritmov
[+] freeware
[–] vyššie nároky na procesor počas kryptovania
[–] zložitosť ovládania

Alternatívy:
CryptoExpert 2007 Lite, www.cryptoexpert.com

{moscomment}