Trump podpísal „Huawei Ban“

Americký prezident Donald Trump podpísal exekutívne nariadenie, ktoré priamo obmedzuje používanie technológií poskytovaných „zahraničnými protivníkmi“, čo je všeobecne v médiách označované ako „Huawei Ban“. Tento krok bude mať obrovský vplyv najmú na videodohľad, pretože práve tam sa najviac využívajú IP kamery práve značky Huawei. Už pred pár mesiacmi biely dom vydal nariadenie, ktorým defacto „zakázal“ používať technológie čínskych Hivision a Dahua.

Nové exekutívne nariadenie umožnilo vyhlásiť stav núdze, čím bráni americkým spoločnostiam používať zahraničné telekomunikačné zariadenia považované za bezpečnostné riziko. Tým sa priamo zakazuje nákup alebo používanie zariadení od spoločností, ktoré predstavujú „neprijateľné riziko pre národnú bezpečnosť USA“, čo priamo nadväzuje na obvinenie USA voči spoločnosti Huawei, že prostredníctvom svojich výrobkov robí špionáž pre čínsku vládu. Ostatne o tom informovalo už pred časom 6 amerických vládnych agentúr, vrátane FBI, CIA a NSA.

Huawei všetky tieto obvinenia razantne odmieta a tvrdí, že ide len o obchodnú vojnu medzi USA a Čínou.  Už pred pár mesiacmi sa vyjadrila ústami svojho hovorcu takto: Huawei vie o celom rade vládnych aktivít zameraných na obmedzenie jej aktivít na americkom trhu. Spoločnosti Huawei veria vlády a zákazníci v 170 krajinách a neznamená pre nich väčšie riziko než akýkoľvek iný dodávateľ ICT“.

Pripomeňme len, že Huawei čelí v niekoľkých krajinách podozreniu, že jej výrobky používané v informačných sieťach predstavujú bezpečnostné riziko. Mobilné prístroje a techniku Huawei a ZTE označil za nebezpečnú v decembri minulého roku aj český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Na základe ich varovania už ministerstvá a vládne inštitúcie vymenili stovky prístrojov týchto značiek za iné zariadenia. Náš premiér však vyhlásil, že „sa v spore o Huawei nenecháme vtiahnuť do obchodnej vojny“ a „Slovensko nebude zakazovať svetovým spoločnostiam zúčastňovať sa na výstavbe digitálnej infraštruktúry“.

Úplné znenie Trumpovho vyhlásenia nájdete na stránkach Bieleho domu: https://www.whitehouse.gov/presidential-actions/executive-order-securing-information-communications-technology-services-supply-chain/