Image

Uľahčíme systému život

Medzi procesy, ktoré dokážu urobiť poriadok a šetriť miesto v systéme spomalenom neustálym inštalovaním, kopirovaním či mazaním, patrí defragmentácia a kontrola registrov.

Aj vám sa pravidelne stáva, že keď potrebujete nájsť nejaké konkrétne médium, nie a nie ho nájsť? Mne sa to stáva pravidelne z toho dôvodu, že na stole vyhradenom počítaču a veciam s ním spojených, mám pravidelne obrovský neporiadok, neporiadok zapríčinený neustálym kolobehom médii medzi jednotlivými mechanikami a úložným priestorom, ktorý je v mojom prípade kdekoľvek na stole. Niečomu takému by sa pri trocha dobrej vôli zabrániť dalo, čomu sa však veľmi predchádzať nedá, je podobná záležitosť nastávajúca v úložnom priestore vášho počítača.

Každý z nás si neustálym inštalovaním programov, aplikácii, hier, alebo kopírovaním, vytváraním, či mazaním jednotlivých zložiek, robí na pevnom disku neporiadok. Súbory sú na disku rozmiestnené v rôznych častiach, z čoho vyplýva, že načítavanie týchto súborov sa predlžuje, čo ma za následok spomalenie systému. Aj keď toto spomalenie nemusí byť zo začiatku veľmi zreteľné, prečo by sme mali čakať, kým to naozaj začneme pociťovať a neuľahčiť disku jeho prácu? Medzi procesy, ktoré dokážu urobiť poriadok a šetriť miesto na disku, patrí defragmentácia a urobenie poriadku v registračnej databáze.

Defragmentáciu je možné urobiť štandardne vo Windows XP, kde túto funkciu nájdete v systémových nástrojoch. Menšou nevýhodou tejto defragmentácie je, že je pomalšia a neumožňuje žiadne doplnkové nastavenia, čo ju však v konečnom dôsledku robí jednoduchou a svoj účel dokonale splní. Určite si disk, ten sa zanalyzuje a už len spustíte samostatný defragmentačný proces.

Image

Defragmentacia disku vo Windows XP

Ak však máte záujem o podrobnejšiu analýzu a chcete si vybrať spôsob defragmentacie môžete použiť voľne šírený program Defrag NT (download). Tento program vám poskytne informácie o každom clustery na disku a vyznačuje sa prehľadným grafickým znázornením a farebným rozlíšením clusterov. Ďalším freeware programom je DG-Defragmenter (download), ktorý umožňuje nastaviť šesť rôznych módov defragmentácie a dokáže defragmentovať až tri diskové jednotky naraz. Súčasťou programu je aj HD Tune 2,1-Hard Disk Utility, vďaka ktorej zistíte vlastnosti disku a môžete si disk aj otestovať. Napriek tomu, že obidva programy sú v angličtine je ovládanie jednoduché a intuitívne.

Image

Hard disk utilily

Existujú aj programy, ktoré dokážu defragmentovať podľa toho, ako chcete súbory usporiadať alebo, či chcete zväčšiť kapacitu a dokážu usporiadať často používané súbory na začiatok disku. Dokážu aj sledovať fragmentáciu disku a akonáhle je to možné, keď nie je počítač vyťažený, začnú súbory triediť. Medzi takéto programy patria napríklad PerfectDisk alebo O&O Defrag Professional, ktoré však už nie sú zadarmo.

Fragmentácia nám robí problémy aj v databáze registrov, databáza narastá a zaberá pamäť operačného systému. Aby sme zistili, koľko miesta zbytočne zaberá táto databáza, môžeme použiť free program WinASO RegDefrag (download). Je to veľmi jednoduchý program, ktorý po spustení zanalyzuje spomínané registre a ukáže veľkosť, ktorú ušetrite po defragmentácii. Samotný proces defragmentácie môžete spustiť hneď v tom istom okne.

Image

WinAso RegDefrag

Veľmi často sa stáva, že sa do operačnej pamäte stále načítavajú informácie z registrov, ktoré po sebe zanechali niektoré už odstránené programy. Tieto pozostatky už nepoužívaných programov sa dajú veľmi jednoducho odstrániť pomocou vhodného programu a tak vám ušetrí veľa času, ktorý by ste strávili pri ručnom upratovaní v registroch. Veľmi nápomocným programom nám môže byť CCleaner (download), ktorý si poradí už so spomínanou databázou registrov, ale dokáže zbaviť aj disk nechceného odpadu. Je veľa programov a aplikácii, ktoré si vytvárajú dočasné súbory a zálohujú si nastavenia, avšak tieto mnohokrát ostanú po odinštalácii ako nechcená súčasť systému. CCleaner tieto súbory rozpozná a ponúkne možnosť zbaviť sa ich, dokonca kontroluje aj také položky ako je kôš a dočasné súbory internetového prehliadača.

Image

CCleaner

Keďže je tento program lokalizovaný do češtiny, ako prvé odporúčam v položke možnosti zmeniť jazyk v nastaveniach a nebudete mať problém určiť si, ktoré položky chcete skontrolovať. Že sa dá týmto spôsobom ušetriť veľa miesta dokumentuje aj to, že ja osobne som po analýze zistil, že ušetrím 348 MB ak sa rozhodnem Cleaner pustiť. Avšak pozor, ak si zaškrtnete v okne čističa, že chcete skontrolovať súbory prehliadača a po kontrole ich vymažete, stane sa vám, že na vaše stránky, kde ste mali automatické prihlásenie sa budete musieť prihlásiť, čo môže spôsobiť zábudlivcom hesiel problém. Priamo v programe môžete jednoducho spustiť aj odinštaláciu programov, ktoré máte v počítači.
Takže ak nemáte miesto na disku navyše, môžete takto ušetriť desiatky, v mojom prípade až stovky, megabajtov priestoru a okrem toho uľahčíte systému život.

{moscomment}