Image

Ukladanie streamovaného audia a videa

Určite ste sa už stretli so situáciou, keď ste na internete natrafili na zaujímavý zvukový alebo video súbor a vy ste si ho chceli jednoducho stiahnuť do PC.

Zákon schválnosti však hovorí o tom, že smola príde v okamihu, keď to najmenej potrebujeme, a tak ste si tento súbor na svoj pevný disk stiahnuť nemohli, pretože išiel prehrávať len na internete. V takýchto prípadoch hovoríme o tzv. streamovanom prehrávaní záznamu – dáta sa z internetu natiahnú do vyrovnávacej pamäte (bufferu) PC a až tak sa prehrávajú. Pri pomalších pripojeniach k internetu sme častokrát svedkami trhaného, neplynulého prehrávania, preto je streaming neprijateľný napr. pre modemistov. V súčasnosti sú pomerne rozšírené internetové rádia a televízie, ktoré fungujú práve na spomínanom princípe. Aj napriek tomu si ich obsah môžeme uložiť na pevný disk, a tak sa vrátiť akoby sa o mnoho rokov dozadu do dôb kedy ešte neboli rozšírené napaľovačky, hudobné pirátstvo a hudba sa nahrávala na magnetofónové MC pásky z rádií. Týmto článkom vás samozrejme nechceme navádzať na podobnú činnosť, my len konštatujeme – je to možné aj v dnešnej dobe. Predstavíme si niekoľko programov, ktorými to je možné realizovať.
 
MP3myMP3 Recorder v2.0
Prvým programom je tento elegantný rekordér, ktorý dokáže nahrávať zvuk z rôznych zdrojov. Prv než sa pustíme do jeho popisu si ho však najskôr stiahneme, nainštalujeme a spustíme.
 
1. Po spustení sa nachádzame na hlavnej obrazovke programu tohto pomerne jednoduchého programu.
 
2. V prípade, že chceme nahrávať zvukový záznam z internetového rádia resp. iný streamovaný záznam klikneme na tlačítko Source (Zdroj) a zo širokej ponuky si vyberieme úplne prvú možnosť Wave/MP3. Ako vidíte na výber je mnoho ďalších zariadení – nahrávanie z mikrofónu, zvukového záznamu TV tuneru, prehrávaného CD či všetkých zvukov, ktoré vám bežia na PC.
 
3. My sme si pre naše potreby vybrali už spomínanú možnosť Wave/MP3, ďalším krokom je nastavenie kvality záznamu. Klikneme si teda na button s názvom Settings, kde si nastavíme bit rate – čim väčší tým samozrejme kvalitnejší záznam – pre bežné potreby úplne postačí 128 kbps. V druhom stĺpčeku máme na výber kvalitu, napravo si je zas možné nastaviť maximálnu dĺžku nahrávaného záznamu a časované nahrávanie (obr.1).
 
ImageMP3myMP3 Recorder: Prostredie programu, náhľad na nastavenie kvality nahrávky.
 
4. Následne už len stačí spustiť streamované prehrávanie, v programe MP3myMP3 kliknúť na červené tlačidlo Record a nahrávanie je zahájené – v prípade, že nahrávanie prebieha v poriadku, v programe začne pulzovať krivka hudobných tónov a samozrejme začne plynúť čas. Nahrávanie následne zastavíte kliknutím na STOP.
 
5. Nahraný záznam si je možné následne vypočuť a uložiť na disk vo formáte MP3 alebo WAV (obr.2). V prípade, že s nahrávkou nebudete spokojní, bude sa vám zdať, že to nahralo akosi potichu pomôže zvýšenie hodnoty Recording Volume (vedľa tlačidla Browse).
 
Image
MP3myMP3 Recorder: WAV či MP3? Po ukončení nahrávania sa musíte rozhodnúť pre jeden z formátov.
 
MP3myMP3 je veľmi dobrý programček, ktorý dokáže nahrávať zvukový záznam vo veľmi solídnej kvalite (samozrejme záleží to aj od kvality samotného nahrávaného súboru). Chceli by ste zároveň upravovať nahraný záznam? Tento program už nato nie je určený avšak malá a šikovná utilitka mp3DirectCut to dokáže. Samozrejme aj to nahrávanie. Poďme si ju obzrieť.
 
mp3DirectCut
Malá, iba 160 kB veľká utilitka, s jednoduchým dizajnom a predsa toho dokáže viac ako predchádzajúci program. Skôr než ho spustíte, stiahnite si LAME Mp3 Encoder (www.free-codecs.com/download/Lame_Encoder.htm), vďaka ktorému budete môcť ukladať nahrávky priamo do formátu MP3. Stiahnutý enkóder rozbaľte do zložky s inštalovaným programom. Až teraz program spustíme. Jeho výhodou je, že podporuje aj český jazyk.
 
1. Takže spustili sme program a skôr než sa pustíme do nahrávania troška si ho nakonfigurujeme (Nastavení > Konfigurace). V prvej záložke si môžeme vybrať zariadenie pre prehrávanie a nahrávanie záznamu – štandardne je nastavené zariadene Wave Mapper, my si samozrejme môžme vybrať vlastné zvukové zariadenie. Záložka druhá, Enkóder je dôležitejšia. Zaškrtneme si možnosť Použit Lame_enc.dll a následne si vyberieme požadované atribúty – tak samozrejme najideálnejšie si je vybrať frekvenciu 44100 Hz, bit rate čím väčší tým lepšie (platí to isté čo som spomínal pri ostatnom programe), samozrejme Stereo a výber kvality je už na vašom uvážení. (obr.3) Následne môžeme okno zavrieť.
 
Image
mp3DirectCut: Konfigurácia enkódera.
 
2. No a môžeme nahrávať. Klikneme na tlačidlo Nahrávat, spustíme si skladbu, ktorú chceme nahrať a kliknutím na tlačidlo Přehrát zahájime nahrávanie – v hornej časti programu sa objaví časomer. Nahrávanie ukončíme kliknutím na Zastavit.
 
3. Nahrávku by sme mali, čo je výborné. Pomocou tohto programčeka si ju môžete aj trošku upraviť – orezať, upraviť hlasitosť či detekovať a následne odstrániť pauzy, tiché miesta (obr.4). 
 
Image
mp3DirectCut: Program dovoľuje aj jednoduché úpravy nahrávky pred samotným uložením.
 
4. Teraz už stačí záznam iba uložiť (Soubor > Uložit).
 
Samozrejme pre profesionálnejšiu úpravu nahrávky odporúčame použiť niektorý špeciálny nato určený program – z platených odporúčame SoundForge, z freewarových sa oplatí Audacity.
 
V prípade, že na prehrávanie streamu používate WinAmp, existuje niekoľko plug-inov pomocou, ktorých si je možné tento stream uložiť na disk (súbor sa prehráva a zároveň nahráva). Nevýhodou týchto plug-inov je, že nepracujú práve najkorektnejšie a niekedy sa vám nepodarí uložiť nič. V prípade záujmu nájdete tieto pluginy na: http://www.winamp.com/plugins/
 
Ako uložíme streamované video?
Existuje široká paleta technológií v akej sú streamované súbory prezentované na internete. Niekoľko rokov dozadu bola najvýznamnejším hráčom na streamingovom trhu spoločnosť RealNetworks so svojou technológiou RealMedia, v posledných rokoch sa však začína čoraz väčšmi presadzovať aj technológia Windows Media od Microsoftu či QuickTime od Apple.
Situácia je teda dosť zložitá, pretože jednotlivé streamingové servery/technológie používajú rôzne prenosové protokoly. Zatiaľ čo pri súboroch Windows Media (wmv, wma) sa pre prenos používa protokol MMS, RealMedia (rm, ram) využíva iné – RTSP (taktiež QuickTime) a PNM čo môže byť v dnešnej dobe trošku problém zachytiť a uložiť na disk.
 
Streamované súbory Windows Media nie sú vôbec problémové a pomerne ľahko ich stiahnete prostredníctvom rôznych download managerov, protokol MMS podporuje už široká škála týchto programov (prehľadný zoznam programov – http://all-streaming-media.com/record-video-stream/all-streaming-video-recording-software.htm), nám v redakcii sa napríklad osvedčil program Net Transport 2. Ako postupovať? V internetovom prehliadači (pre túto činnosť odporúčame Internet Explorer) si otvoríme stránku s daným video alebo audio súborom, spustíme ho a ako náhle nám v prehliadači vyskočí implantovaný modul Media Playera a vidíme, že prehrávanie súboru začalo, klikneme naň pravým tlačidlom a z ponuky vyberieme Vlastnosti. Skopírujeme adresu/umiestnenie súboru, otvoríme si download manager podporujúci MMS (v našom prípade Net Transport 2) a tu už postupujeme ako pri klasickom sťahovaní (Nový > do poľa umiestnenie súboru vložíme kopírovanú adresu a súbor by sa mal začať veselo sťahovať).
 
Čo však pri prehrávaní RealMedia súborov? Opäť vychádzame z predpokladu, že v prehliadači máte implantovaný RealMedia Player plug-in a v PC inštalovaný prehrávač RealPlayer, takže prehrávanie týchto súborov nie je v IE problémom. Po zapnutí prehrávania streamingovaného súboru vo formáte RM alebo RAM odporúčame otvoriť prehrávanie v samotnom prehrávači RealPlayer (pravým tlačidlom kliknete na okno RealPlayeru v IE a vyberiete si možnosť Play in RealPlayer). Následne zájdete do menu File > Clip Properties > View Clip Info a link odkazujúci na požadovaný súbor skopírujete do svojho download managera. Teraz sme už troška obmedzenejší, pretože s RTSP protokolom dokáže pracovať len málo managerov – odporúčame FlashGet v1.71.
 
Protokol PNM je už troška ťažší oriešok, pretože sme nenarazili na žiaden freewarový program, ktorý by bol s ním schopný pracovať. V minulosti (v roku 2000) to dokázal medializovaný program StremBox VCR, ktorého tvorcovia sa dostali do vážnej konfrontácie so spoločnosťou RealNetworks a tak sa stalo, že ďalšie šírenie a vývoj tohto výborného programu (ktorý toho dokázal samozrejme oveľa viac) bolo zakázané v Severnej Amerike. Žiaľ, od tej doby sa už nevyvinula žiadna nová verzia a na internete nájdete skutočne len pár serverov, ktoré linkujú tento program na svojom disku. So sharewarových riešení môžeme spomenúť Mass Downloader alebo RM Recorder.
 
Image
StreamBox VCR: prostredie programu, pamätáte si ho ešte?
 
{moscomment}