USB adaptér s Wi-Fi od TP-Linku

 

V redakcii sme mali od firmy TP-Link malý USB adaptér, ktorým aj svoj starší počítač alebo notebook pripojíte k Wi-Fi hotspotu. Mali sme s ním iba jeden problém – bol skrátka príliš malý.

Súčasný stav technológií je na takej úrovni, že schopnosť výrobcov miniaturizovať akýkoľvek komponent sa môže stať občas aj nevýhodou. V každom prípade je USB adaptér od TP-Linku prispôsobený svojmu účelu. Cieľovou skupinou pre tento Wi-Fi adaptér sú majitelia starších počítačov, v ktorých nie je integrované Wi-Fi alebo takých počítačov, v ktorých by oprava Wi-Fi adaptéru vyšla na viac ako 10 eur.

TP-Link TL-WN723N je mimoriadne malý USB adaptér, ktorý pracuje so štandardmi 802.11 b/g/n a dosahuje prenosovej rýchlosti do 150 Mbit/s. Správa sa veľmi podobne ako štandardný integrovaný Wi-Fi adaptér v mobilných telefónoch, vďaka svojej priepustnosti umožňuje aj hranie on-line hier a zdieľanie súborov s inými počítačmi.

Vo väčšine prípadov sa ovládač pre adaptér nainštaluje automaticky po prvom pripojení USB adaptéru, v opačnom prípade je v balení aj CD s inštalačnými súbormi. V balení nájdete tiež základné informácie o tom, ako je vaše Wi-Fi pripojenie zabezpečené. WN723N je vybavené technológiou Wi-Fi Protected Setum s funkciou rýchleho nastavenia zabezpečenia. Tá sa dá nastaviť prakticky jedným dotykom tlačidla QSS, aktivuje sa zabezpečené pripojenie WPA2. Okrem WPA2 Wi-Fi adaptér od TP-Linku umožňuje zabezpečenie aj cez staršie a menej bezpečné WPA.

Po krátkej skúsenosti s týmto malým USB adaptérom môžeme upozorniť iba na jednu zásadnú chybu produktu. Je ním odnímateľný kryt USB rozhrania, ktorý sa nedá k telu adaptéru upevniť. Predpokladáme, že keď si tento adaptér niekto kúpi, bude ho chcieť mať v počítači vsunutý dlhodobo. A práve vtedy sa zvyšuje šanca, že sa osamostatnený kryt stratí.

Vďaka minimálnej cene okolo 10 eur sa z TP-Linku TL-WN723N stáva praktické a ekonomické riešenie pre majiteľov starších počítačov a notebookov, ktorí sa chcú pripájať na internet cez moderné Wi-Fi pripojenie.