Image

Výkon má meno NVIDIA G92

Nová NVIDIA GeForce 8800GTS je konečne tu a svojim výkonom sa stavia nad obľúbenú GeForce 8800GT. Obidve karty logicky vychádzajú z nového jadra G92.


Po zverejnení prvých výsledkov očakávanej GeForce 8800GT sa zdvihla vlna nadšenia z vynikajúceho výkonu, ktorý bol až doposiaľ v danej cenovej hladine nemysliteľný. Karta hravo prekonala nižší high-end v podobe starších verzií kariet GeForce 8800GTS a dokonca sa v niektorých prípadoch vyvŕšila aj na GeForce 8800GTX (Radeon HD2900XT radšej ani nespomíname). Bolo tak len otázkou času a pravdepodobne aj dopredania zásob starších modelov založených na jadre G80, kým NVIDIA uvedie náhradu za tieto (sebou) pokorené modely.

Image
 
Nová NVIDIA GeForce 8800GTS je konečne tu a svojim výkonom sa stavia nad obľúbenú (a zároveň aj večne vypredanú) GeForce 8800GT. Obidve karty logicky vychádzajú z nového jadra G92, ktoré v ich podaní zbiera samé plusové body. Vyrobené je 65 nm technológiou, ktorá stojí aj za zvýšením frekvencie jadra a Stream procesorov oproti modelom založeným na jadre G80. Hlavným rozdielom novej GeForce 8800GTS oproti GeForce 8800GT je zvýšenie počtu Stream procesorov, konkrétne sa jedná o 128 proti 112. Ako sme spomenuli, zmenám sa nemohli vyhnúť ani frekvencie a pri jadre sme svedkami zvýšenia o 50 MHz a pri Stream procesoroch až o 125 MHz. Šírka pamäťovej zbernice zostala zachovaná na 256-bit, samotné pamäte však sú však tentoraz taktované až nebezpečne blízko pri hranici 2 GHz.

Image
 
Kvôli zvýšeným frekvenciám nesie na sebe karta prepracovaný chladič, o poznanie mohutnejší, ako ten, ktorý poznáme z GeForce 8800GT. Aj napriek tomu, že už sa nejedná o jednoslotové riešenie, sme s jeho spracovaním nadmieru spokojný. Vďaka väčšej chladiacej ploche beží ventilátor na výrazne nižších otáčkach, čím sa podarilo docieliť zníženie hladiny zvuku na tak nízku hodnotu, aká sa pri high-end modeloch len tak nevidí. Jedná sa vlastne o prvú high-end kartu použiteľnú aj do domácich multimediálnych zostáv zameraných na čo najtichší chod. Pre milovníkov multimédií (Blu-ray a HD DVD) je pripravený video procesor VP2, ktorý už poznáme z GT verzie a aj z celej strednej triedy NVIDIA založenej na jadrách G84 a G86.

Image
 
Vďaka jeho prítomnosti je  akcelerácia videa vo vysokom rozlíšení plne v rukách grafickej karty, čo znamená výrazné zníženie zaťaženia samotného procesora. Karta sa síce rovnako ako aj GeForce 8800GT neradí pri štandardnom nastavení otáčok na jednu tretinu svojho maximálneho výkonu k tým chladným, avšak pri rozumne zvládnutom chladení v skrinke to nepredstavuje žiadny problém ani pri aktívnejšom hraní. Ak by ste však predsa len narazili na problém s prehrievaním, odporúčame pomocou utility nTune zvýšiť otáčky ventilátora karty na približne 60 % – zvýši sa tým síce jeho hlučnosť, avšak výrazne aj jeho účinnosť.
 
Image
 
Aj keď sa jedná o chudobnejšie vybavenú kartu ponúkajúcu len základnú kabeláž, návod a CD s ovládačmi, poteší nadštandardne kvalitné spracovanie, typické pre firmu ZOTAC. Vďaka svojmu výkonu sa jedná o kúpu nadmieru vhodnú aj pre aktívneho hráča, ktorého určite nebude limitovať po žiadnej stránke. Otázna je však aj v tomto prípade dostupnosť kariet GeForce 8800GTS, nakoľko dopyt bude určite vysoko prekračovať ponuku.
 
Image
Image
 
Zapožičal: ZOTAC, www.zotac.com
Cena s DPH: približne 10 000 Sk
Záruka: 24 mesiacov
 
{moscomment}