Veľkoformátová tlač na malej tlačiarni

 

Doba je zlá a núti nás šetriť kde sa len dá. Ak máte bežnú tlačiareň, nie je problém pomocou počítača vyrobiť a vytlačiť si propagačné brožúrky, letáky alebo vizitky. Ako však vytlačiť väčšie formáty aj na bežnej malej tlačiarni?

 

 

 

 

 Ovládače tlačiarne Epson

 

Tlačiarne majú podporu pre tlač posterov (plagáty) obvykle vo svojich ovládačoch, takže môžete pomerne jednoducho vytlačiť veľké formáty cez aplikáciu na niekoľko stránok, ktoré sa potom len jednoducho zlepia dokopy. Môžete vytlačiť 2×2, alebo 3×3 strany formátu A4 a získať tak veľký plagát alebo reklamný banner, ktorý môžete využiť napr. na výstavách.

 

 The Rasterbator 1.2

 

 

Ak vaša tlačiareň nedokáže priamo vytvárať postery, môžete využiť niektorú zo špecializovaných aplikácií ako napríklad freeware utilitku The Rasterbator 1.2, ktorá spraví všetku prácu za vás. Stačí jednoduché nastavenie veľkosti a zvolený obrázok vám vytlačí ako veľkoplošný plagát.

 

Grafický podklad si môžete vytvoriť v bežných programoch, no treba rátať s čo najvyšším rozlíšením, teda pokiaľ bude plagát umiestnený v malej vzdialenosti od ľudí. Na tlač billboardov pri ceste vám postačí vytvoriť aj zväčšeninu z obrázku formátu A4, ktoré sú rozrastrované pri 300 DPI, lenže ak chcete plagát formátu napr. A0, ktorý bude umiestnený tak, že sa ho môžu okoloidúci dotknúť, treba použiť oveľa vyššie rozlíšenie fotografií.

 

Pri tlači reklamných plagátov nezabudnite umiestniť na viditeľné miesto kontakt, webovú stránku, prípadne niekam umiestniť aj adresu na sídlo spoločnosti, aby vás prípadný záujemcovia ľahko našli.

 

Vytlačiť narýchlo jeden plagát môže byť lacnejšie na osobnej tlačiarni, no pri tlači väčšieho množstva, prípadne gigantických formátov, je vhodné pouvažovať čo je výhodnejšie. Možno totiž keď využijete služby menšieho grafického štúdia, vyjde vás to v konečnom dôsledku aj lacnejšie a výstup dostanete rovno v jednom kuse.