Image

Vizitky rýchlo a jednoducho

Dobrému imidžu firiem, podnikateľov, manažérov, právnikov atď. určite prispievajú aj ich vizitky, ktorými sa môžu prezentovať pred svojimi zákazníkmi alebo partnermi.

Aby sme si ich vytvorili, nemusíme sa obracať na grafické štúdia, ktoré si za svoju prácu častokrát účtujú veľké sumy peňazí. Tvorba vizitiek je pomerne jednoduchá a s patričným programovým vybavením ju zvládne každý v priebehu niekoľkých minút. Ako na to?

Ako na vizitky v MS Office 2003

Na tvorbu jednoduchých vizitiek môžeme využiť textový editor MS Office Word, ktorý v menu Nástroje > Dopisy a korešpondencia > Obálky a štítky > Štítky pod tlačidlom Možnosti ukrýva množstvo druhov štítkov, medzi ktorými sa skrýva aj Obchodná navštívenka čiže Vizitka. Kliknutím na Nový dokument sa nám otvorí nová stránka, v ktorej už môžete klasickým worďackým pridávaním obrázkov a textu vytvoriť vizitku podľa vlastných predstáv.

Profesionálnejšie vizitky vytvoríme pomocou programu MS Office Publisher (obr. 1), ktorý obsahujú edície Small Business a vyššie kancelárskeho balíka MS Office 2003. Medzi publikáciami určenými pre tlač sa nachádza aj široká paleta návrhov pre vizitky, z ktorých si stačí len vybrať tú šablónu, ktorá je vášmu oku najlahodnejšia, následný sprievodca si od vás vyžiada informácie, ktoré chcete mať na vizitke a takto jednoducho máte vytvorenú graficky príjemnú navštívenku, ktorú stačí už iba vytlačiť.

Image

Špecializované programy

Väčšina programov špeciálne určených na tvorbu vizitiek je komerčná, ale sú dispozícií na vyskúšanie v 15 až 30–dňovej trial verzii, keďže autori počítajú s tým, že o vizitky budú mať záujem predovšetkým podnikateľské subjekty, pre ktorých tých 10-40 dolárov nebude problém za program vyhodiť. V súčasnosti najobľúbenejší, komplexný, no zároveň veľmi intuitívny je Business Card Designer Plus 8.5 (obr. 2), ktorého možnosti môžete bezplatne využívať po dobu 15 dní. Po spustení programu si vyberieme rozmery našich vizitiek, v ďalšom okne si z obrovského množstva šablón vyberieme ich grafický vzhľad (1), prípadne si vytvoríme vlastný, v ďalšej si vypíšeme dáta (2), ktoré má vizitka obsahovať (meno, ulica, telefón), môžeme si zmeniť pozadie vizitky (3), v nasledujúcej záložke zas typ písma (4). Kliknutím na Finish (5) sa nám vygeneruje výsledný vzhľad vizitky (6), ktorý môžeme v prípade nespokojnosti manuálne upravovať, doplniť vektorovou grafikou alebo obrázkami zo súboru. Samozrejmosťou je jednoduchá tlač.

Image

Download: www.camdevelopment.com/designer/business_card/index.htm
Veľkosť: 4 MB
Poplatok: 24,95 USD

Z freewarových softvérov sa nám veľmi dobre osvedčil program Always Current Business Card 3 (obr. 3), ktorý nevyžaduje ani inštaláciu. Po jeho spustení vás privíta celkom jednoduché grafické rozhranie, ktoré sa skladá z dvoch hlavných častí. V pravej časti vidíme náhľad vizitky (1) a nejaké to grafické menu (3), zatiaľ čo ľavá časť pozostáva z buniek, do ktorých vpisujeme údaje (2), z ktorých má naša navštívenka pozostávať. Pôvodné biele pozadie je možné oživiť inou farbou prípadne bitmapovým obrázkom podľa vlastného výberu. Program neobsahuje vlastné šablóny, takže potrebné bude aj nejaké to estetické cítenie užívateľa a viac trpezlivosti. Samozrejme, jednotlivé údaje je možné v náhľade ľubovoľne presúvať, meniť farbu a font písma, presúvať text pred obrázky prípadne za ne a podobne (3). Tlač vizitiek je opäť veľmi jednoduchá. S programom môžete svoje vizitky implantovať do e–mailových klientov, kde sa budú zobrazovať pod každým e–mailom ako keby šlo o váš podpis.

Image

Download: www.selfkey.com/?page=1800
Veľkosť: 1,6 MB
Poplatok: freeware

Vo vektorových editoroch

Profesionálne vyzerajúce vizitky sa dajú vytvoriť aj vo vektorových grafických editoroch typu Corel Draw alebo Zoner Callisto. Kto vie pracovať s týmito programami môže vytvoriť naozaj veľmi pekné vizitky ako vystrihnuté z katalógu grafického štúdia, ktoré pri ich tvorbe využívajú práve programy tohto typu. Nevýhodou však je, že spomínané vektorové editory sú pomerne drahé, a tak je len na vás koľko ste ochotní investovať do týchto „kartičiek“.

{moscomment}